f astran moottorin lämmöt ei nouse

astrari

eli lämpoöö tulee kabiiniin ihan ok, mutta mittarin mukaan moottorin lämmöt ei nouse juuri ollenkaan. voiko vika olle termostaatissa vai missä ja onko iso homma vaihtaa

5

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • x16szr

      Termari jumissa. Homma riippuu moottoritypistä. x16szr:ssä termarin vaihto on suht työläs; tuli vaihdettua vuosi sitten kannentiivisteen vaihdon yhteydessä. Ihan näin pitkälle ei konetta tarvitse purkaa. Tässä muistaakseni remminvaihto on sopiva vaihtoajankohta, jos sinne asti pärjää l. jakopään remmi pois ja nokka-akselin hammashihnapyörä irti ja uutta termostaattia vanhan tilalle.
      Muut moottorit taitavat olla jonkunverran helpompia.

    • c16se

      juu kiitos. itselläni on kyllä se 1.6 8v 100hp kone liekö kuinka kallis osa? ja onnistuuko alottelijalta kun en vielä ole paljon ropaillut.

      • Astra96

        Itse osa maksaa muutaman euron, mutta on työläs vaihtaa 1.4 ja 1.6-moottoriin. Siinä täytyy irroittaa hammashihna, hihnapyörät jne.
        Itse en hommaan alkanut, vaan vaihdatin sen jakohihnan vaihdon yhteydessä.
        Jolloin kannattaa vaihtaaa myös vesipumppu.
        Huomaa, että myös mittari voi olla viallinen. Tai mittarin anturi.


    • astrari

      juu ajattelin kattoa toimiiko mittarin anturi mutta en tiedä missä se on, jos joku osaisi kertoa?

    • opelmiäs

      Siinähän se termarin kyljessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      172
      10432
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2843
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2578
    4. 86
      2412
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2129
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1988
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1421
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1225
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      883
    Aihe