Apteeraus koneella

Apteeraus

Miten puu pätkintään sopivan kokoisiksi pätkiksi? Selostakaa tuo prosessi.

8

733

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konemies.

      Mitataan ja sahataan poikki.

    • jakaja

      Ennen metsuri jakoi/katkoi rungon tukeiksi mutkankohdalta aina poikki ja teki näin suoria tukkeja, latva sitten minimi paksuuteen.
      Nyt hakkuukoneen mittalaitteeseen ladataan pääkonttorilta merkonoomi metsänhoitajan laatima katkontaohjelma, joka monesti hakee kaadetusta rungosta joitakin pituuksia paksuuden mukaan ja ohjelma olettaa et kaikki puut on suoria .
      Jos näin ei ole ja konekuski ei välitä katkoa runkoja mutkien mukaan, vaan kuten "konemies" sanoo mitataan ja sahataan poikki, mutkaset pöllit menee kuituun.

      Sitten puunmyyjä ihmettelee kun tukki % päätehakkuussa on jotain 60 - 70, 85 - 95 sijaan.

    • Apteeraus

      Eli niin, että koneelle on ohjelmoitu vaadittavat pituudet ja paksuudet.

      Kun puu imaistaan kouran läpi niin kone seuraa mittoja ja ehdottaa sellaista joka sopii ohjelmoituihin arvoihin.

      Esimerkiksi kun puu katsaistaan ja syötetään kouran läpi, paksuus on koko ajan tukkipuun alimman sallitun paksuuden yläpuolella, kone siis pysähtyy tukille määritellyn pituuden kohdalle. Tästä kuski voi määrätä koneen sahaamaan puun poikki, olettaen että siinä ei ole jotain vikaa kuten lahoa tai muuta vastaavaa.

      Noin se kai menee.

      Tuossa kai pitää nappulaa painamalla ensiksi määrittää mitä puulajia ollaan käsittelemässä.

    • jakaja

      Suunnilleen noin.
      Huolellinen kuski katsoo ennen sahausta jo seuraavaa pölkkyä, onko siinä mutkaa ,haaraa, poikaoksaa tai muuta vikaa.
      Jos on, hän tarvittaessa peruuttaa kouraa, lyhentää edellistä pöylkkyä ennen katkaisua, jos pituusmitat antaa myöten, niin että ennen seuraavaa vikaa saa toisen tukin.
      Näin tukin mitat täyttävää puuta ei mene tarpeettomasti 40 euroa/m3 halvemmalla kuiduksi.

      Koneyrittäjälle tästä peruuttelusta, ei ole muuta hyötyä ,kuin että pääsee samaan metsään toisenkin kerran töihin .
      Heille muuten sama taksa katkoi pöllit kuiduksi tai tukeiksi.

    • lumbernakki

      Sopivan pöllikoon määrittelee loppukäyttäjä , hänellä on esim, pituuden osuudet kokonaismäärästä tärkeitä.

    • Suomenmieli

      Eikö laaturajat enää merkkaa kenellekään mitään, vai tehdäänkö vasta laudanlyhennystä sahalla. Tarkoittaa käytännössä pissimistä puunmyyjän näköelimeen. Tai vaihtoehtoisesti mennään liiaksi tasahinnoittelulla.

    • Opin tämän turhaan

      Katso jotain puuta, mielummin kaadettua. Ryhdy miettimään miten
      kyseisestä puusta saisit eniten lautaa. Siksi on erilaisia tukkipituuksia,
      jotta saisit pelattua rungosta mutkat,tervakset ja kikkelioksat pois.
      Latvaläpimita määrää lopetuskohdan, mutta aina ei kannata vetää
      latvaa viimeiseen tappiin, kun suomalainen puu kapenee latvasta
      nopeasti. Se pudotta latvatukin saantoa (saatavaa lautaa) samassa
      suhteesa.

    • osimoilleen näin

      Sellufirmat painottaa yleensä kuitupuun saantia eli lyhyitä tukkimittoja on vähän käytössä.

      Niitä tukkimittoja tehdään eniten, joilla on sillä hetkellä eniten tarvetta . Jos on
      hommansa hyvin hoitava kuski, tekee niin kuin "kuski "tuossa edellä selosti, mutta jos on vaikka kiire, niin puut katkotaan koneen optimointiohjelman avulla ilman perettelyjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6545
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1804
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe