Maataloustuet

Tuet kuitattu

Maataloustuet kunnittain ILTA-SANOMAT vain TOP-lista

11

360

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satatonnari

      Täällä Kiuruvedellä tuli taas isot tuet. Kyllä nyt pärjätään vähän aikaa. Iisalmen marketeissa käydään maasturiMersuilla. Köyhät saa katella kateellisena.

      • rytö mese

        Niinhän se on kun ei osaa niin ei osaa. Tukiaisilla onnistuu ilman aivojakin.


    • konservatiivi1

      Kun koko ikänsä elää naudan paskan-ja kusen hajussa, on tuet siitä vielä pieni korvaus. Sitä paisi ne on verotettavaa tuloa, jos jotain rivin alle jää, kyllä verottaja ottaa liiat pois. Kuinkahan monella tuensaajalla on noin viiden sentin korkuinen pino erääntyneitä laskuja tukiaisia odottamassa, seasta voi löytyä maasturimersunkin osamaksulappu.

      • Tosi-ÖKY

        Mulle tuli ainakin sen verran , että kyllä ne Mersut on käteiskauppaa.


      • työtä tehnyt

        Vähällä se raha tulee kun tarvitsee vain paskanhajussa olla. Turha mankua veroista , jokaisen pitää tuloistaan verot maksaa ja laskuja tulee kaikille. Ruoka maksaa, asuminen , sähkö jne. Älä marise kepulainen. Toisten rahoilla elät ja kitiset. Mikään ei ole niin kauhea valittaja kuin maajussi.


      • volvolla
        Tosi-ÖKY kirjoitti:

        Mulle tuli ainakin sen verran , että kyllä ne Mersut on käteiskauppaa.

        Taitaa sinunkin tukijaiset mennä velekojen lyhennyksiin.
        Mistä muuten johtuu et monet tilat konkurssin partaalla jos ei ihan vielä konkurssissa?
        Mersedes bens,perseelleen lens,häh hää.


    • Rahhoo tulloo

      Osa EU-tukea, osa kotimaista. Nalle veti taas kovanpotin, mitenhän pärjee, ku Kiuruveen ökyilläkin tiukkoo. Se lista löytyy niin yksityisistä, kuin firmoistakin, kun viittii ehtiä. Yks suku sai hyvin......

    • konservatiivi1

      Pieni kevennys. On kuulema eu,lta tulossa uusi direktiivi joka koskee vain viljelijöitä. Jos joku heistä sattuu sairastumaan AIDS,iin niin on mahdollista anoa immuunikatokorvauksia.

    • puattiko

      Tätäkin keskustelua kun lukee niin luulisi, että suurin osa Iisalmelaisista on maanviljelijöitä ja karjankasvattajia?????

      Ja kaupungissa kuitenkin asutaan?? Vai "kaupungissa" ? Yli 20.000 maanviljelijää??Onhan se iso iso kylä tuo Iisalmi tietenkin mutta.....

      Ja onko toteutunut tuo toinenkin unelma; omakotitalo keskustassa järven rannalla?? Keskustahan siellä tuntuu olevan mukana joka jutussa :-D ainakin näillä palstoilla. Ja kun muistelee niin joku porukkahan siellä toteutti lähes täydellisesti tuon suomalaisen unelman omakotitalosta kaupungissa järven rannalla ja farmari volvosta, kahdesta lapsesta (tyttö poika) ja kultaisesta noutajasta kun asutti luuniemeä.

      Palstaa seuraa monen kirjava joukko ulkosavolaisia (?) joitten käsityskyky kai sitten on jo heikompi vastustamaan sitä tosiasiaa, että vastuu on kuulijalla tai katselijalla kun savolaisten kanssa touhuaa.

      • duoda..duoda

        suurimmat tuet meni muille kuin viljelijöille......mm. Kaisanet yli 500.000.Iisalmen maatalous on niin retuperällä verrattuna naapurikuntiin, että voi suoraan sanoa olevamme ns. keppiviljely-asteella.


    • konservatiivi1

      Jos ei halua liikaa rasittua, kannattaa siirtyä tehoperäisestä viljelystä leväperäiseen viljelyyn, pääasia että tuen saamisen kriteerit täyttyy rimaa hipoen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4353
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1657
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe