On kärähtänyt koska vain 4-nopeus toimii
Tuntuu olevan aika yleistä, koska purkaamot johon soitin ovat jo myynneet tuon osan.
Löytyykö sitä tarvikkeea jostain kohtuu hintaan?
Onko jollain myytävänä?
Onko joku tilannut komponentit elektroniikka liikkestä ja juottanut omatekoisen?
Kuva
http://www.eeuroparts.com/(3bungjmelz3mul55bcm5ntyj)/productdetail.aspx?searchResults=1&code=4634564
Kiitokset kaikista vikneistä.
Tuntuu olevan aika yleistä, koska purkaamot johon soitin ovat jo myynneet tuon osan.
Löytyykö sitä tarvikkeea jostain kohtuu hintaan?
Onko jollain myytävänä?
Onko joku tilannut komponentit elektroniikka liikkestä ja juottanut omatekoisen?
Kuva
http://www.eeuroparts.com/(3bungjmelz3mul55bcm5ntyj)/productdetail.aspx?searchResults=1&code=4634564
Kiitokset kaikista vikneistä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tässä mieleen että onnistuisko ja olisko järkevää laittaa joku potikka eli säätövastus...? Olis meinaan portaaton säätö :D
Linkin kuvaa katsoessa siinä näyttäisi
olevan vastuksen vieressä lämpösulake.
Jos alkuperäisessä on samanlainen, niin
tarkista jos pelkkä suleke on hajonnut,
ja sen vaihtamalla saattaa tulla kuntoon.
Toinen asia on tietenkin mikä on aiheuttanut
tuon palamisen. Uusikin saattaa hajota heti, jos
syytä ei selvitä.
Itselläni oli aikoinaan vastaava Saab 9000i mallia -91. Vian korjasin pari kertaa vaihtamalla ko. lämpösulakkeen. Sulakkeeseen oli merkitty lämpötila-arvo ja sulakkeen ostin elektroniikkakomponentteja maahantuovasta liikkeestä. Sulake maksoi n. 1-2 euroa kpl. Todellinen syy lienee ollut loppujen lopuksi lämmityslaitteen puhaltimen moottorissa, jonka laakerit alkoivat jossain vaiheessa pitää jurinaa. Ostettuani uuden moottorin (ilman puhallinta!) autovaraosaliikkeestä hintaan n. 80-90 euroa, ei enää ollut ongelmia lämpösulakkeen kanssa. Ehkä aikaisempi ko. moottorin tarkastelu ja voiteleminen olisi edesauttanut asiaa?!
KOSKA LÄMPÖSULAKE ON VAROLAITE, KANNATTAA SELVITTÄÄ SAMALLA, MIKSI SE ON LAUENNUT, ELI MAHDOLLISESTI MOOTTORI EI PYÖRI KUNNOLLA EIKÄ PUHALLA KUNNOLLA, JOLLOIN LÄMPÖTILA NOUSEE LIIAN KORKEAKSI. MYÖS SAATTAA OLLA TULIPALON VAARA!
Kiitti vihjeistä!
Pitää tarkistaa se lämpösulake. (luulin että se on joku diodi)
Arvoja ei pysty enää siitä komponentistä lukemaan, joten pitäneen arvata.
Mikähän tuulettimen teho on? 20W?,30W?
Sulake on saattanut toimia koska raitisilmasuodatin oli niin tukossa että puhallin on kuormittunut normaalia enemmän.
En jaksa muistaa, mikä oli omassa Saabissani lämpöarvolukema, mutta uskoisin, että saat jostain tietää ko. arvon. Lämpösulakkeita oli useille asteluvuille ja samanlaisiin olen törmännyt kahvinkeittimien sisuksíssa keittimen lasikannun alla olevan lämpölevyn varolaitteena.
"EDELLEEN, KOSKA KYSEESSÄ ON VAROLAITE, ASTELUVULLA ON KESKEINEN MERKITYS!"
Sulakkeet ostin Yleiselektroniikasta ja moottorin Motonetista.
Saabissani oli linkin kuvastasi poiketen "avoin vastuskela" eli muutaman kierroksen "kela" vastuslankaa ja rinnalla lämpösulake. Uskon kuitenkin, että samasta asiasta on kyse, koska lämpösulakkeen pettäessä jäi minullakin vain suurin nopeus toimimaan.
Tarkista luonnollisesti, että moottori pyörii herkästi.
Todennäköisesti kertomasi suodattimen tukkeisuus on aiheuttanut sen, että puhallin on "jauhanut" seisovaa ilmaa ja lämpötila on päässyt nousemaan yli sallittujen arvojen.
Jos joudut vaihtamaan moottorin, puhaltimen siipipyörän irroitus saattaa olla hieman ongelmallinen. Ulosvetäjällä se onnistui. Tosin ko. liikkestä olisi löytynyt myös moottori puhallin yhdistelmä, mutta säästinpä siinä jonkinverran.
Toivottavast saat puhaltimen kuntoon syksyn säille!
muistaakseni se oli 104 astetta, se pitää sitten puristaa kiinni. Sitä ei saa lämmön takia juottaa kiinni.