Henkilöstömitoituksia ei siinä ole (sopimus). Anu ja Tarja olivat vaatineet mitoitusta ohjausryhmässä ja se oli sinne laitettu, niin se oli poistettu siitä sopimuksesta joka oli valtuuston kokouksessa. "
"Hoitaja minäkin8.2.2014 16:44+1 SULJE
(punakynällä yli)
29316
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Eroa perusteltiin mm. sillä, että eroamalla säilyy työpaikat. Jos kj:n kuuluisa punakynä taas heilui sillä varmistettiin että potkuja tulee aivan varmasti. Huomioitavaa asiassa on se, että edellisen hyväksyi 14 valtuutettua ( hallituksessa 4).
Noh, miltä nyt tuntuu hoitajat? Valtuusto olisi voinut vaatia henkilömitoituksille rajat sopimukseen kuten ohjausryhmän hoitajat ehdotti ja olisi sitä kautta varmistanut teidän työpaikat mutta he eivät sitä tehneet. Toistamiseksi menee mutta erolla luvattiin varmistaa työpaikkojen säilyminen mutta ei siltä näytä koska valtuutetut antoivat potkuille vapaat kädet.
http://www.karsamaki.fi/dynasty/kokous/2014313-6-1.PDF
Selänne lehdessä valtuuston puheenjohtaja sanoi että 14 valtuutetun ei tarvitse tietää tai ymmärtää kilpailu materiaalin sisältöä.
Valtuutettujen pitää luottaa kilpailun tekijöiden valmisteluun ja äänestää "joo
Mielestäni valtuuston jäsenten tulee tietää ja ymmärtää joka sanan mistä he päättävät.
Ottaa kantaa ja keskustella asioista sillä tällä kertaa asia on tärkeä.
EI kvpj voi noin tyhmiä kerta toisensa jälkeen Ääneen sanoa!?!?! Jos valtuutettujen ei tarvitse tietää mistä ovat päättämässä minkä ihmeen takia kokouksia edes pidetään? Sopimusta on laatimassa ATTENDO ja nämä perkeleet kiltisti tottelee.
Kj veti punakynällä hlö.mitoituksen yli ja kvpj kertoo ettei valtuutettujen tarvitse tietää mm. montako hoitajaa Attendo saa potkia pihalle vaan pitää luottaa Attendon laatimaan sopimukseen?
Mitä pitää vielä tapahtua ennenkuin te laitatte kuntajohdon kävelemään tai vastuuseen?
On se totta.
"Kunnanvaltuuston puheenjohtaja Esko Ristinen(kesk.) totesi, että kilpailutusmateriaalin suhteen valtuutettujen pitää pystyä luottamaan sen teossa mukana olleisiin valmistelijoihin, puolueettomaan alan konsulttiin sekä lakimieheen.
-Eihän kaikilla valtuutetuilla ole tietotaitoa sosiaali- ja terveyspuolen asioista eikä voi vaatia, että heidän pitäisi ne täysin ymmärtää, Ristinen sanoi."
Lausunnon suora lainaus.
Miten viestit missä puututaan kuntajohdon räikeisiin epäkohtiin peukutetaan miinukselle 2:ssa minuutissa?
Kunnanjohtaja ja näköjään myös muut puheenjohtajat valtuustossa ja hallituksessa hyväksyi esim. hlö.mitoituksen poistamisen sopimuksesta ja sitä kautta antoi luvan potkia hoitajia pihalle ja täällä peukutetaan viestejä miinukselle joissa siitä kerrotaan??????? Miten tekopyhiä raukkoja te olette?
Puoluetaustat ovat tulleet hyvin selviksi ja näköjään myös uskonnot taustalla. Miten te uskovaiset nukutte puhtaalla omallatunnolla yönne kun "johtajanne" tekee syntiä?
Ensin jengiä pihalle ja samat duunit pienemmälle miehitykselle ja sitten naamat vaihtoon ja filippiiniläisiä tilalle. Ihme jos ei ole jo nimilista ketkä lähtee? Vaikeimmat tapaukset eli ne jotka nostaa epäkohtia esille pistetään kävelemään ensimmäisinä.
Ei hyväveliä ministeriön lausunnot hidasta. Valittavat jos ei ero onnistu jne.
Jos Attendon kannattajat aikovat tehdä valituksen ja pistää bisneksensä poikimaan kaikesta piittaamatta, voitte olla aivan varmoja, että silloin meteli nousee.
Minä en yksinkertaisena ihmisenä ymmärrä miksi henkilöstömitoitus poistettiin sopimuksesta? Attendoko se kunnanjohtajan selän takana tekee päätöksiä kunnajohtajan puolesta? Siltä ainakin haiskahtaa.
Itseasiassa tuo on niin typerä juttu että en edes usko että kunnanjohtaja olisi mennyt tekemään mitä edellä väitetään. Jos olisi niin silloin hän henkilökohtaisesti allekirjoitti potkut monelle hoitajalle valtuuston hyväksyessä sen.
Mitä me Attendolla? Potkikoon kuntajohto niin monta pihalle kun luvan attendolle antoivat? Tuohan on pään pistämistä pensaaseen ja (x) likainen työ teetetään muilla kun ensin annetaan siihen lupa.
Eikö teidän pienessä päässä ole käynyt että mitä palvelujentarjoaja terveyskeskuksessa tekee, se on heidän ei kunnan käsissä. Itsemääräämisoikeus menee sillä hetkellä kun sopimukseen kirjataan allekirjoitukset ja sitten se alkaa..
Mitä luulette voittoon tähtäävän sijitusfirman tekevän jos sopimuksessa ei ole merkintää esim. henkilöstön minimimääristä per hoidettava?
Jos valtuutetut eivät täysin ymmärrä sosiaali-terveyspuolen asioita, eikä heillä ole tietotaitoa kuten Esko Ristinen kertoi Selänne lehdessä. Niin miksi valtuutetut eivät Raija Auliksen esitystä hyväksyneet käydään sopimus kohta kohdalta läpi. Vai eivätkö kenties sitäkään sitten ymmärtäneet? Ymmärsivätkö sitäkään kun luvan kans kunnanvaltuusto antoi kunnanhallituksen tekemään muutoksia aineistoon? Ymmärtääkö kunnanvaltuuston ymmärtämättömät päättäjät että he olisivat voineet olla asain tiimoilta yhteydessä hoitohenkilökuntaan kysellä, käydä jopa tutustumassa työpisteissä olla aktiivisia näinhän sitä tietoutta olisivat saaneet sosiaali ja terveyspuolelta. Huolestuttaa tämänkaltainen toiminta kun asioista ei oteta selvää. Yhteisymmärrystä ei rakenneta että kuntapäättäjät vain päättä asiat että näin on pulinat pois.
Vielä sekin kj Hokkasen katteeton lupaus hoitajille viidenvuoden irtisanomissuojasta. Jota ei papereissa lue siihenkin puuttui vain Raija Aulis. Kepun hiljaset vain istui eikä siihenkään kommentoimista. Voi meidän päättäjiä. Ryhdistäytykää!
Antaisi kunnanjohtaja ja valtuusto potkut suoraan niille selänteen työntekijöille, joidenka katsoo olevan liian kalliita kärsämäen kunnalle ja työtodistukseen oikea syy erottamiseen että saataisiin sitten työttömyyskorvausta. Sehän on varma että vanhimmat joilla on jo kaikki lomat ja ikälisät ja ruppi jo niin kulunut että tarvitsee itse välillä hoitoa ja sairaslomaa ,joutuisi lähtemään.Saattaisi siinä käydä niinkin että ammattiliitto riitauttaisi ja me saatas hyvät erorahat. Se olisi kyllä katsomisen arvoinen kokous mitä kj, khpj ja kvpj puhuisivat ja olisiko valtuutetut yhtä hiljaisia kuin viime kokouksessa paitsi Raija ja Marjatta. Siinähän ne säästöt tulisi ja Selänne voisi jatkaa ja päättäjät saisi nöyryyttää meitä hoitajia aivan kunnolla ihan nimen kanssa.
......Aineisto on laadittu siten ettei se syrji ketään palveluntarjoajaa, jotta ei pääse syntymään myöskään valitusperusteita. Jaana Salo valtuuston kokouksessa kommentoi. Jos Attendo kunnanjohtajan seläntakana tekee päätöksiä kunnanjohtajan puolesta? Tässähän on jo ainesta valitukseen. Vai mitä?
Kuntaa lähestyneet Attendon lisäksi Terveystalo ja Coronario. Jaana Salo kokouksessa. Tämä sanamuoto jotenkin kalskahtaa Attendon lisäksi.....
Miten henkilömitoitus olisi syrjinyt tarjouksen jättäjiä? Herrajumala mitä pelleilyä. Alkakaahan hoitsut keräämään kamojanne.
Se taisi olla se salon porsaanreikä mikä piti tukkia antamalla vapaat kädet Attendolle potkia hoitajia pihalle?
Kunnan johtajalle pitää ehdottaa kahden viikon pakkolomaa Koivupuiston palvelukeskuksessa kolmivuoro työssä vastuu hoitajana .Sopii sitten kysyä kuin paljon vähennetään henkilökuntaa ja jos ei tepsi niin lisää pakkolomaa vaikka vuode osastolla tai koti sairaanhoidossa.
henkilöstön vähennys suunnitelmat ovat aivan järjen vastaisia kun tietää miten raskasta on työ vanhusten hoidossa.
Onko suurin osa kepuista MYKKIÄ , vai eikö heillä ole omaa mielipidettä, ovatko kotiäitejä, joiden kuuluukin vaieta.
Kovin on outoa joukkoa varsinkin SOTESTA päätettäessä. Kunnanjohtaja ykkös pj:t vievät heitä kuin pässiä narussa.
Äänestäjät ainakin toivoo valtuutetun valtuuston kokouksessa muutakin osata sanoa kuin, paikalla ja jaa. Voipi sannoo äänestäjien äänet meni turhaan vain näille hiljaa istujille salissa.
Helpolla saavat kokouspalkkionsa kun eivät ole kiinnostuneet koko sote asiasta vaan olla möllöttävät vain kokouksessa. Ihminen joka on hakeutunut valtuustoon täytyisi olla ulospäin sosiaalinen ja kaikesta kiinnostunut ja mitä ei tiedä siitä pitää ottaa selvää. Minä olen työpaikassani sillä periaattella että jos tulee tuntematon asia eteen otan siitä selvää ja konsultoin sellaista joka asiasta tietää.
eipä ne mainanneet saada sinne ketään niin lopputulos on sitten tuollainen. Jengi on ihan pihalla ja pyrkyrien vedätettävissä 100-0. Siihen vielä painostus puoluekuriin niin alkaa olemaan homma paketissa.
On valtavan iso ero siinä onko ihminen hakeutunut kuntapolitiikkaan vai pyydetty sinne. Siellä on nyt ihan liikaa niitä jotka kävi ihan itse nimensä ehdokaslistalle kirjaamassa ja se näkyy.
On paikallaan kysyä, ovatko vuodesta toiseen näitä samoja puolueita äänestäneet jotenkin jääneet ajastaan jälkeen. Eihän Etelä-suomen hyvin voivissa kunnissakaan äänestetä kepuja ja näiden tytärpuoluetta persuja.
Mitä nämä kaksi puoluetta voisivat teoriassakaan antaa Kärsämäelle?
Antakaa muutosten tuulten puhaltaa.
kun kj veti henkilömitoituksen punakynällä yli ? Ettekö te ymmärrä että valtuuston 14 hyväksyi että attendo saa potkia hoitajia pihalle ?
Ensimmäisenä varmaan potkitaan pihalle ne jotka vastusti Attendoa? Nimilistakin varmaan jo laadittu ketkä kaikki lähtee koska nousivat hyväveliä vastaan?
Kärsämäen kepulaiset ovat niin reilua ja rehellistä sakkia, että ensimmäisenä annetaan kenkää kepulaisille hoitajille. Ei jää varaa valituksiin ja jälkipeleihin.
Ero perusteltiin mm. sillä että työpaikat säilyy ja kun sopimuksesta poistettiin henkilöstömitoitus se oli lupa potkia hoitajia pihalle joten missä sinä reilua tai rehellistä toimintaa näet..?
Jutut on sillä tasolla, että oletan Mö:n NIITÄ RAAPUSTAVAN... ANNA OLLA VAAN, OLET JO TARPEEKSI TÄÄLLÄ SOTKENUT.
Oli kuka tai ketkä tahansa puolue ei jää epäselväksi. Jokaisessa avauksessa urakoivat omia (kepujen) viestejä miinukselta plussalle putkeen nonstop. Aamusta iltaan päivästä toiseen pakkomielteisesti. Palsta on valvonnan alla.
Laita vaan reilusti markkinointiasia"miehen" nimi esille silloin kun kirjoitat asiallisesti asiaa, hän on itse halunnut ja tullut valituksi valtuustoon.
Hänen täytyy vain kestää kun nyt kerrankin kuuluu julkisiin päättäjiin.
Näyttää Kärsämäen kunta infossa mainostavan valokuituliittymiä, edullisesti.
Itse tulen vielä käsittelemään kirjoituksissani kun kaupustelee niitä valokuituja
paikallisille vanhuksille, huom. yli 80 vuotiaille ja muuallekin...
Eihän kaikki edes ymmärrä koko valokuitua, saatikka nuoremmat.
Itselleni riittää vallan mainiosti liikkuvalaajalaista, käyännössä 54 MEGAA.
4.2 ennen valtuuston kokouksen alkua tuijotti minuakin kunnajohtajan kanssa kilpaa, kuin jotain halpaa makkaraa. -oppisi vielä edes laskemaan, oikein.
Valtuuston kokouksessakin istui hiljaa, ainoastaan äänesti JOO.
Eräs mummo kun matkusti Ruotsiin hautajaisiin niin siltä kysyttiin ,-että miten siellä meni?
Mummo vastasi: En mie mittään ymmärtänyt, istuin siellä vain ihan hiljaa niin kuin ryssä paskalla.
Meitä tavallisia tallaajia ei parane moittia nimellä, vaikka kuinka kiehuisi kattila yli. Nuo julkiset henkilöt ja julkiset päättäjät ovat oma lukunsa, heitä voi moittia asiasta.-Niin, että Kyräillään!
https://www.youtube.com/watch?v=yAwe2MBYLnc
Laita vaan reilusti markkinointiasia"miehen" nimi esille silloin kun kirjoitat asiallisesti asiaa, hän on itse halunnut ja tullut valituksi valtuustoon.
Hänen täytyy vain kestää kun nyt kerrankin kuuluu julkisiin päättäjiin.
Näyttää Kärsämäen kunta infossa mainostavan valokuituliittymiä, edullisesti.
Itse tulen vielä käsittelemään kirjoituksissani kun kaupustelee niitä valokuituja
paikallisille vanhuksille, huom. yli 80 vuotiaille ja muuallekin...
Eihän kaikki edes ymmärrä koko valokuitua, saatikka nuoremmat.
Itselleni riittää vallan mainiosti liikkuvalaajalaista, käyännössä 54 MEGAA.
4.2 ennen valtuuston kokouksen alkua tuijotti minuakin kunnajohtajan kanssa kilpaa, kuin jotain halpaa makkaraa. -oppisi vielä edes laskemaan, oikein.
Valtuuston kokouksessakin istui hiljaa, ainoastaan äänesti JOO.
Eräs mummo kun matkusti Ruotsiin hautajaisiin niin siltä kysyttiin ,-että miten siellä meni?
Mummo vastasi: En mie mittään ymmärtänyt, istuin siellä vain ihan hiljaa niin kuin ****** paskalla.
Meitä tavallisia tallaajia ei parane moittia nimellä, vaikka kuinka kiehuisi kattila yli. Nuo julkiset henkilöt ja julkiset päättäjät ovat oma lukunsa, heitä voi moittia asiasta.-Niin, että Kyräillään!
http://www.youtube.com/watch?v=yAwe2MBYLnc
Jos kuntalaiset katsoitte YLE:n uutiset, siinä käsiteltiin valokuituliitymä asioita,
tätä asiaa tarkoitin edellisessä kirjoituksessa.
Toivottavasti se valokuitu kärsämäellä onnistuu sillä muutoin ennakko tilaajat menetävät rahansa, markkinointiasia"mies"-kunnanvaltuutettu on saanut "konsulti" palkkion onnistuneista kaupoista.
Jos homma "pissii" tai siihen tulee liikaa muutoksia niin se asia käsitellään ja ihan kunnolla.
Niin, että kyräillään ja terve tuloa peliin!
Huom. oikaisu nimimerkin suhteen, nyt oikea!