"Minkä takia tätä puhelinnumeroa silloin salakuunneltiin?" "No se oli se on tuota tuo Ulvilan surma oli silloin vielä..." "Kuka on sinun esimies?" "No se on vaikka se ei ole enää tuota..." "Kuka on sinun esimiehesi?" "Joutsenlahti, Juha Joutsenlahti. Hän oli silloin tuota noin tutkimusjohtaja ja ja nyt tässä on hänen numeronsa, jotta voit itse kysyä tuota kun minua tuota niin vain käskettiin ilmoittaa sinulle koska tuota noin tuo aika meni tänään just umpeen, että piti tuota noin ilmoittaa. Se on tuota niin niin lain mukaan, tuota..."
http://www.joopfinland.com/vaihtuvatmaisemat/j%E4rki.htm
http://www.joopfinland.com/vaihtuvatmaisemat/j%E4rki.htm
Vastaukset 4
Vanhimmat
No nythän väitetään, että Joutsenlahti on sanonut tehneensä Ulvilan murhajutussa useita takavarioita, ja hän on huumepoliisi, ja nyt ainakin Aarnionkin juttu liittyy Hollannista tuotuihin huumeisiin, ja eikö tuo kaveri ole Hollannista, joten jos siinä nyt vain yhdistyi Hollanti ja huumeet -ajatus tutkinnallisessa mielessä.
Edellä olevan linkin kirjoituksesta:
"Saksassa, Sveitsissä ja Hollannissa huumeongelma on jo kaksikymmentä vuotta ollut hallinnassa, koska siellä nuorisolta ei salata mitään eikä leimata narkomaaniksi ja rikolliseksi. Yläasteen luokkaan ei tunkeudu herra Joutsenlahti tai Irti Huumeista ry:n rahakerääjä vaan ystävällinen asiantuntija, joka kertoo sitä mitä nuoret eniten kaipaavat: tietoa aineen turvallisesta käytöstä."
Ahaa, vai "aineen turvallisesta käytöstä" sitä opetusta kaivataankin...
Tuon kirjoituksen mukaan tulee mieleen, ettei se Joutsenlahti ainakaan ole ollut huumeita levittämässä mistä kirjotettiin sen Helsingin huumepoliisin yhteydessä.
Kiitos pitkästä kirjoituksesta/näkökulmasta.