Mikä eteen?

Tuleva teiniäiti(kö)

Oon 16v tyttö ja oon alkanut epäilemään, että olen raskaana.
Harrastins eksiä mun poikaystävän kanssa noin 6 viikkoa sitten ja nyt oon huomannut, että mun kuukautiset on myöhässä ja mielialat vaihtelee aika rajusti.
Ensin olen iloinen, sit vihainen ja surullinen ja sit se kaikki taas alkaa alusta.
Pahoinvointia on ilemnnyt, maha ollut kipeä, eikä ruoka maistunut.
Kaveri tätä raskautta ehdotti ja kehotti tekemään testin.
Testin aion tehdä mutta mietin, että paljon luotettava kunnon testi maksaa?
Ja haittaaks se et on 16v?
Ehkä tyhmiä kysymyksiä, mut tarviin teidän apua.
Pelottaa..

6

200

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...............

      Menet ja ostat testin, 5-10 euroa. Ei se asia muutoin selviä.

    • vanhaäiti

      Kysyt, haittaako että on 16v? Ei se siinä testin ostamisessa mitään haittaa. Ei apteekissa ikää kysytä. Lapsen saamisessa tietysti sitten haittaa tuo alaikäisyys monellakin lailla, mutta ei kannata mennä asioiden edelle. Osta nyt se testi ja mieti asioita vasta sitten. Paitsi että ehkäisystä kannattaa pitää huoli vastaisuudessa.

    • Sitä saa mitä tilaa

      Voi teitä lapsukaisia.. Miksi te ette tunnu ymmärtävän, että jos ei halua tauteja/kersoja, niin ehkäisy kuntoon!!!!

      Te teinit ootte niin saatanan lapsellisia että mennä nussitaan vaan ilman ehkäisyä, ja sit tullaan tänne ku saatetaan olla paksuna.. Voi pyhä jysäys..

      Ai niin, ainahan voi voi vedota siihen että "pillerit petti" tai "kumi meni rikki"..

    • mieti tosissasi

      Ja 16v, aika todella vakavissaan nyt mietit onko sitä lasta pakko pitää. Ei se tulevaisuutta pois vie, mutta monella vuodella pistää kaiken jäihin, ikänäsi et pääse siitä vastuusta eroon. Kaverit menee menojaan kun vaihdat kakkavaippoja kotona. Jolleivät vanhempasi ole täysillä sen lapsen hoitamisessa mukana, niin pistä poikki.

      Abortin tehneen vanhempiin ei olla terveydenhuollon puolelta yhteydessä, voit toki itse kertoa heille, jos haluat.

    • Tuleva teiniäiti(kö)

      Ostin testin ja se tuli positiivisenä takaisin. Hyvin nukutun yön jälkeen vähän rauhallisempi fiilis. täytyy kuitenkin vielä miettiä mitä tässä tekee.

      • kiirus alkaa olemaan

        Kovin pitkään et kyllä voi enää miettiä koska äkkiseltään laskettuna olet siellä 7-8 viikolla ja abortin raja (ilman valviraa) on 12viikkoa. Päättelyn raskausviikoistasi tein sillä että sanoit harrastaneesi seksiä n.6viikkoa sitten ja raskausviikot lasketaan edellisten kuukautisten alusta, 28päivän kierrolla ovis on tuon pari viikkoa menkkojen alun jälkeen..

        Suosittelen että varaat ajan lääkärille jokatapauksessa niin saat keskuatelu apua. Toivottavasti myös välit vanhempiin on siinä kunnossa että voisit kertoa tilanteesi heille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      990
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      936
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      929
    4. 50
      843
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      84
      776
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      691
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      141
      665
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      625
    10. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    11. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      61
      532
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      501
    14. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      477
    15. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      48
      439
    16. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      21
      426
    17. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      413
    18. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      24
      410
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    20. Terve vuan! Mikseiköhän Lepokiven lentosotamies

      lähennä Rovaniemelle vastaanottamia uusia F35-hävittäjiä? Tunnin piästä laskeutuvat.
      Tuusniemi
      12
      392
    Aihe