omaa bulimointiani

väsynytkaikkeen

hei, olen siis 17 vuotias kolmen ja puolen vuoden syömishäiriörumban kokenut tyttö. paihoina päivinä syön ja oksennan koko hereilläoloaikani. hirveimmät päivät sisältävät noin 30 vessareissua ja monen viikon ruoat. entiedä missä vaiheessa tilanteeni meni näin pahaksi, en ole sairastanut bulimiaa oksentamisen kanssa kuin vähän yli vuoden, laksatiivien kanssa toisen reilun vuoden, eli käytännössä 2,5 vuotta. tätä ennen vuoden anoreksia jakso osasto. mulla siis nää sairaudet menee nopeasti pahaan suuntaan.
nyt on esiintynyt suurta voimattomuutta, väsymystä, velttoa oloa, pahoinvointia, mielenkiinnottomuutta ja vaikeutta harrastaa liikuntaa. olen kokenut myös rytmihäiriöitä ja sydänkipuja. en tiedä voiko näinkin "vähän aikaa" kestäneellä oksennusjaksolla tehdä jo jotain pahaa sydämelle?
oksennan siis päivittäin, keskimäärin jokapäivä 6 kertaa.
tahto päästä irti on kova, haaveilen myös uudelleen osastolle menosta mutta tuntuu ettei sinne päästetä kuin hengenvaarassa olevat anorektikot. olen siis 54/163 eli normaalipainoinen. paino ei ole ollenkaan laskenut bulimiani aikana, eli minun kohdallani ei todellakaan toimi minään "laihdutuskeinona".
tuntuu että tämä kaikki on vain minua niin paljon vahvempi, en osaa enää taistella vastaan ja pelkään tulevaisuuttani..
toivoisin teidän kokemuksianne, tietoa asiasta. kiitos jos joku jaksoi lukea :)

3

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nop

      Tiheä oksentaminen ja siihen liittyvät sydänperäiset kivut ja rytmihäiriöt -ei hyvälle kuulosta!
      Nyt tyttö hae apua niin kauan kuin ehdit. Tuon kanssa EI ole leikkimistä. Elektrolyyttitasapaino on tod. näköisesti pahasti vialla, siihen liittyy nuo sydänoireetkin.
      Itsellä kokemus noista oireista pahimmillaan olleen anoreksian takia -siis kuivuminen. Sinulla oksentelun takia, minulla siksi kun en juonut enää mitään kuten en syönytkään. Osastolle se johti enkä itse ollenkaan tajunnut miten hiuskarvan varassa oltiin!
      Älä viivyttele! olen tosissani!

      • väsynytkaikkeen

        Aloitin yksityisen psykoterapian mutta ravitsemusterapeutti halusi lopettaa kännit.
        Muutto tukikotiinkin lähestyy, mutten ole varma tuleeko siitä olemaan hirveästi apua, kun siellä ei ole illalla eikä yöllä ketään hoitajaa. En tietenkään tahtoisi oksennella asunnossa jonka jaan monen muun ihmisen kanssa, mutten ole tosiaan varma pystynkö hillitsemään itseni sielläkään.
        Aion ottaa maanantaina (huomenna) yhteyttä lääkäriin, että on ollut sydänkipuja
        nyt viimeaikoina ja olen hieman huolissani itsestäni mutten osaa enää tehdä
        tälle mitään. Sinun kommenttisi sai minut tajuamaan enemmän että leikin tässä
        hengelläni, silti tätä on niin helvetillisen vaikeaa lopettaa.
        Katsotaan miten käy, jos pääsisin johonkin hoitopaikkaan..


      • väsynytkaikkeen
        väsynytkaikkeen kirjoitti:

        Aloitin yksityisen psykoterapian mutta ravitsemusterapeutti halusi lopettaa kännit.
        Muutto tukikotiinkin lähestyy, mutten ole varma tuleeko siitä olemaan hirveästi apua, kun siellä ei ole illalla eikä yöllä ketään hoitajaa. En tietenkään tahtoisi oksennella asunnossa jonka jaan monen muun ihmisen kanssa, mutten ole tosiaan varma pystynkö hillitsemään itseni sielläkään.
        Aion ottaa maanantaina (huomenna) yhteyttä lääkäriin, että on ollut sydänkipuja
        nyt viimeaikoina ja olen hieman huolissani itsestäni mutten osaa enää tehdä
        tälle mitään. Sinun kommenttisi sai minut tajuamaan enemmän että leikin tässä
        hengelläni, silti tätä on niin helvetillisen vaikeaa lopettaa.
        Katsotaan miten käy, jos pääsisin johonkin hoitopaikkaan..

        *käynnit. tietenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      384
      10036
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6364
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      398
      6071
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4431
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3738
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      87
      3308
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      93
      3265
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3046
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3028
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      2972
    Aihe