Hormonaalinen migreeni/cerazette pillerit, kokemuksia?

moona791

Hei!
Jotkut suosittelevat cerazette pillereitä hormonaaliseen migreeniin (syödään ilman taukoja), oisko jollakin omakohtaisia kokemuksia näistä? Itsellä tulee migreeni yleensä sinä päivänä kun menkat alkaa ja myöskin menkkojen lopussa monta pvää. Olen joskus käyttänyt Yaz-merkkisiä pillereitä, niissä en huomannut sivuvaikutuksia, eikä vaikuttanut juurikaan migreeniinkään, koska niissä oli taukopäivät, joten migreeniä tuli ihan normaalisti. Eli jos on kokemusta niin voisitko kertoa, kiitos... :)

5

2676

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • migardia

      Itse söin desogestrel sandoz eli minipillereitä vuoden ajan, ja koko tuon ajan menkat pysyivät poissa, ei ollut hormonaalsia migreeneitä. Nyt viime joulukuussa ne lopetettiin kun halusivat ottaa hormonaalisia verikokeita ja antavat väärät arvot jos syö pillereitä. Nyt kärsinyt kahdet menkat ja hormonaalisen migreenin, joka pv migard menee ja särky jää päälle vaikka menkat loppuu. Sairastan kroonista migreeniä joten särky on joka päiväistä, mutta tahtoisin pillerit takaisin jotta sais edes nuo hormonaaliset kuriin.. Botoxia on tarjottu taysista neuron pistämänä, mutta en ole vielä mennyt ottamaan niitä..haittavaikutukset pelottaa ja kuulemma turussa olisi parempi pistäjä botoxille..

    • aloittaja4

      Kiitos vastauksestasi. Onpa tämä vaikeaa päättää, että kysyiskö niitä vai ei. Kun ei voi oikeestaan tietää kuin kokeilemalla, että sopiiko ne vai ei. :/

    • axygvv

      Minulla auttoi hormonikierukka hormonimigreeniin. oikeastaan mitään sen kummempaa ehkäisytarvetta ei ollut, kun olin yksin lapsen kanssa, mutta ne kamalat auralliset kohtaukset aina ennen kuukautisia olivat niin järkyttäviä, että en enää jaksanut, koska ne useimmiten vielä iskivät kesken työpäivän. Nyt kaksi vuotta mennyt siitä kun kierukka otettiin pois, eikä migreenikohtauksia ole ollut kuin kourallinen, eivätkä nekään pahoja. silloin aikoinaan gynekologi kierukkaa ehdotti, eikä kyllä kaduttanut sen ottaminen, pidin sitä sen 5 vuotta, mikä on normaali vaihtoaika. uutta ei laitettu tilalle, kun tapasin kierukkaoloaikana nykyisen mieheni ja aloimme kasvattaa perhettä.

    • nuva ring

      hei, kärsin vuosia karmeasta päänsärystä- turhaan. vihdoin joku keksi ehdottaa nuva ringiä ja siihen loppui:) käytin kymmeniä eri valmisteita ennen sitä ja päänsärkyä oli koko ajan ja todella kovaa. kannattaa ainakin kokeilla tätä:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      736
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe