Pelottava kohtaus yöllä

Huolissaan!

Viime yönä heräsin kun noin vuoden ikäinen vauvani veti jotenkin henkeä äänekkäästi sisäänsä. No, hiljeni joksikin aikaa, kunnes alkoi kamala huuto, nostin syliin ja hän alkoi huutaa oikein kirkumalla sellaista kipuitkua. Ei rauhoittunut millään, koitin antaa rintaa ym. Sitten alkoi nytkähtelemään oudosti ja meni jotenkin veltoksi ettei tukenut päätään juuri ollenkaan, itki vain. Pian sitten itku loppui, mutta nykiminen ja velttous jatkuivat. Soitettiin hätänumeroon, sieltä käskivät ottaa vauvan vaatteet pois ja avata ikkuna, jos kyse kuumekouristuksesta. Tässä vaiheessa vauva alkoi olla jo lähes normaali, ja kun ambulanssa tuli, vauva oli jo ihan oma itsensä. Kaikki kokeet ja testit otettiin, kaikki oli kunnossa, ei kuumetta ym. Ambulanssimies soitti lasten polille ja kysyi neuvoa, sieltä sanottiin että voi lähteä taksilla polille jos haluaa mutta ei tarvi, voi jäädä kotiin seuraamaan tilannetta kun on kerta jo ok, ja jos uusii niin sitten soitetaan taas hätänumeroon ja tutkitaan tarkemmin.. Ja neuvolaan soitto maanantaina. Arvatkaa nukuinko viime yönä! Jäätiin kotiin koska niin suositeltiin. Soitin vielä nyt aamulla terveysneuvontaan ja lasten polille, ja joka paikassa vaan kehotetaan seuraamaan tilannetta. Tuollaisia yksittäisiä kohtauksia voi tulla ja ikinä ei ehkä saa tietää mistä johtui. Vauva on siis taas täysin normaali.

Vähän kyllä jäi nyt painamaan eikä niin vähänkään, tämäkö tosiaan vaan jätetään tähän? Onko jollain ollut vastaavaa, yksittäistä kohtausta, joka ei ole uusinut?

Epilepsia tietenkin on mielessä, siinähän voi tuontapaisia oireita olla. Vissiin yksittäisiä epileptisiä kohtauksia voi tulla lapsille vaikkei olisi epilepsiakaan? Voikohan vauvalla ollut olla joku hengityskatkos tms joka olisi aiheuttanut tuollaisen? Kipu? Hankala päänasento (nukkui poikittain sängyssään)?

Soitan huomenna maanantaina neuvolaan. Saa nähdä mitä tästä tulee vai tuleeko mitään. Voi että :(

2

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs mamma

      Joskus noin voi tosiaan käydä ja saattaa jäädä yksittäiseksikin kohtaukseksi. Pyytäkää kuitenkin neuvolasta tai polilta vielä lapselle lasten neurologin vastaanotto. Mielleeni tulee epilepsia.

      • Miksi vielä?

        Miksi yhden kohtauksen perusteella pitäisi varata neurologiaika? Kun se kuitenkaan ei lapsen hermoston kehittyessä ole mitenkään tavatonta, että tuollainen yksittäinen kohtaus tulee. Jos toistuu, niin sitten tietenkin pitää tutkia, mutta epäilenpä ettei yhden kohtauksen takia aleta sen tarkemmin vielä tutkia, jos lapsi kuitenkin on normaalisti kehittynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      124
      5261
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3728
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2470
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      35
      1715
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1624
    6. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1588
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1580
    8. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1501
    9. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1342
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1333
    Aihe