Pelottava kohtaus yöllä

Huolissaan!

Viime yönä heräsin kun noin vuoden ikäinen vauvani veti jotenkin henkeä äänekkäästi sisäänsä. No, hiljeni joksikin aikaa, kunnes alkoi kamala huuto, nostin syliin ja hän alkoi huutaa oikein kirkumalla sellaista kipuitkua. Ei rauhoittunut millään, koitin antaa rintaa ym. Sitten alkoi nytkähtelemään oudosti ja meni jotenkin veltoksi ettei tukenut päätään juuri ollenkaan, itki vain. Pian sitten itku loppui, mutta nykiminen ja velttous jatkuivat. Soitettiin hätänumeroon, sieltä käskivät ottaa vauvan vaatteet pois ja avata ikkuna, jos kyse kuumekouristuksesta. Tässä vaiheessa vauva alkoi olla jo lähes normaali, ja kun ambulanssa tuli, vauva oli jo ihan oma itsensä. Kaikki kokeet ja testit otettiin, kaikki oli kunnossa, ei kuumetta ym. Ambulanssimies soitti lasten polille ja kysyi neuvoa, sieltä sanottiin että voi lähteä taksilla polille jos haluaa mutta ei tarvi, voi jäädä kotiin seuraamaan tilannetta kun on kerta jo ok, ja jos uusii niin sitten soitetaan taas hätänumeroon ja tutkitaan tarkemmin.. Ja neuvolaan soitto maanantaina. Arvatkaa nukuinko viime yönä! Jäätiin kotiin koska niin suositeltiin. Soitin vielä nyt aamulla terveysneuvontaan ja lasten polille, ja joka paikassa vaan kehotetaan seuraamaan tilannetta. Tuollaisia yksittäisiä kohtauksia voi tulla ja ikinä ei ehkä saa tietää mistä johtui. Vauva on siis taas täysin normaali.

Vähän kyllä jäi nyt painamaan eikä niin vähänkään, tämäkö tosiaan vaan jätetään tähän? Onko jollain ollut vastaavaa, yksittäistä kohtausta, joka ei ole uusinut?

Epilepsia tietenkin on mielessä, siinähän voi tuontapaisia oireita olla. Vissiin yksittäisiä epileptisiä kohtauksia voi tulla lapsille vaikkei olisi epilepsiakaan? Voikohan vauvalla ollut olla joku hengityskatkos tms joka olisi aiheuttanut tuollaisen? Kipu? Hankala päänasento (nukkui poikittain sängyssään)?

Soitan huomenna maanantaina neuvolaan. Saa nähdä mitä tästä tulee vai tuleeko mitään. Voi että :(

2

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs mamma

      Joskus noin voi tosiaan käydä ja saattaa jäädä yksittäiseksikin kohtaukseksi. Pyytäkää kuitenkin neuvolasta tai polilta vielä lapselle lasten neurologin vastaanotto. Mielleeni tulee epilepsia.

      • Miksi vielä?

        Miksi yhden kohtauksen perusteella pitäisi varata neurologiaika? Kun se kuitenkaan ei lapsen hermoston kehittyessä ole mitenkään tavatonta, että tuollainen yksittäinen kohtaus tulee. Jos toistuu, niin sitten tietenkin pitää tutkia, mutta epäilenpä ettei yhden kohtauksen takia aleta sen tarkemmin vielä tutkia, jos lapsi kuitenkin on normaalisti kehittynyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      78
      4487
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      249
      4245
    3. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      23
      3534
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      171
      3343
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      72
      3083
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      80
      2946
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      126
      2630
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      197
      2555
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      48
      2235
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1820
    Aihe