Suomen historia?

Somaalit taitaa kirjoittaa Suomen historian uusiksi. Väittivät eilen ,että Suomalaiset ovat menneet Ruotsiin pakolaisina 60-70luvulla. Taisivat muuten mennä työn perässä sinne. Ei ollu kotoutusta eikä kielikoulutusta eikä sosiaali hyysäämitä oli aloitettava työnteko. Oli jokaisen sinne menijän elätettävä itsensä tai perheensä itse. Tämä väittämä sai kyllä sapen kiehumaan. Kyllä tästä väittämästä olisi poliisitutkinta aloitettava välittömästi,ettei tulisi Suomen historiaan vääriä tietoja.Olkaapa tarkkoja näitten lausuntoihin.
585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tosin sinne mentiin myös pakolaisina, silloin kun oli sota. Suomesta siirrettiin Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan yhteensä lähes 80 000 lasta. Ruotsiin vietiin tai lähti noin 72 000 lasta, Tanskaan 4 200 ja Norjaan noin sata lasta ja äitiä. Noin 15 500 heistä jäi palaamatta Suomeen.

Tuosta -70 luvulla menosta, kun olin itsekin mukana. Sosiaalitoimistot kyllä auttoivat Ruotsissa ja osa siellä alkoikin elellä sossun rahoilla. Minä sain koulutuksen Ruotsissa ja työnantaja järjesti kielikoulutuksen. Kaikki eivät vain halunneet opiskella ruotsia. Pakolaisia emme toki onneksi olleet, vaan saatoimme halutessamme palata kotiin ja käydä rauhassa lomilla kotona.

Koskaan en tule olemaan kateellinen yhdellekään pakolaiselle. Sen verran työlästä se alkuvaihe Ruotsiin sopeutumisessa nuorelle miehelle oli. Taustani oli kuitenkin traumaton ja päälle ei syljetty, vaikka tavoillemme naureskeltiin.

Äänestä

Ei se ollut somalimies vaan keskiosassa salia istunut kurdinuorukainen joka moista väitti.
Tökkäsi kyllä minunkin korvaan , moinen väite.
Itse 60-luvun eläneenä ja kokeneena muistan kun naapureista lähti porukkaa Ruotsiin töihin. Ja sitten kesälomalla täällä Lieksassa käydessä niiden pikkupoika puhui jo ruotsinkieltä. Tuntuivat hienommalta ja varakkaammalta sakilta ne siinä vaiheessa, kuin me tavan mökkiläiset.
Muikun Ossi varmaan osaisi oikaista näille mamuille tämän historiaerheen, tai kukkishatuille jos ovat erheellisesti tämmöistä opettaneet.

Äänestä
  • Miksi nimittelette opettajia. Kyllä Suomen historia yleensä opetetaan ihan samoin kaikille opiskelijoille. Kaikille vain ei muistiin tartu kaikki yksityiskohdat oikein. Ei siinä opettajat miksikään hatuiksi muutu.
    Hyvä jos sinä olet ollut niin täydellinen opiskelija, että kaiken osaat niin kuin se on opetettu!

    Äänestä

Tuossa onneksi Ruotsiin muuttanut oikoi aloittajan virheitä. Olisiko somalinaiselta vain väärä sanavalinta? Ihmeesti yksi sana saa närästystä aikaan. Miettikääpä kun maahanmuuttajat lukevat tätä palstaa.

Äänestä
  • Tuntuu tällaiset jutut pahalta entiseltä Göteborgin tehtaan mieheltä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Närästää kirjoitti:

Somaalit taitaa kirjoittaa Suomen historian uusiksi. Väittivät eilen ,että Suomalaiset ovat menneet Ruotsiin pakolaisina 60-70luvulla. Taisivat muuten mennä työn perässä sinne. Ei ollu kotoutusta eikä kielikoulutusta eikä sosiaali hyysäämitä oli aloitettava työnteko. Oli jokaisen sinne menijän elätettävä itsensä tai perheensä itse. Tämä väittämä sai kyllä sapen kiehumaan. Kyllä tästä väittämästä olisi poliisitutkinta aloitettava välittömästi,ettei tulisi Suomen historiaan vääriä tietoja.Olkaapa tarkkoja näitten lausuntoihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu