Suoramaksu vai paperilasku?

tiedoitus ei toimi

Laajakaista lasku ollut vuosia suoraveloituksessa ja nyt en tiedä mikä lasku tulee. Onko muuttunut suoramaksuksi kuten muilla esim. sähköyhtiöt ja vastikemaksut. Vai tekeekö Sonera kiusaa ja lopetti ja nyt tulee paperilasku joka täytyy toimittaa pankkiin maksettavaksi? Kiusaa tulee lisää ettei laskua tullut enää samaan aikaan matkapuhelinlaskun kanssa vaan viikon viive eräpäivissä.

6

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moro moro,

      Jos sinulla on verkkopankkitunnukset niin sinulle tulee e-lasku, ja jos sinulla ei niitä ole niin sinulle tulee silloin suoramaksu.

      Olemme tiedottaneet asiasta mm. syksyllä/alkutalvesta laskun mukana menneessä tiedotteessa, sekä myöskin sähköpostin välityksellä.

      Hmmm, vaikuttaa siltä yhteislasku on peruuntunut, meinaan tämä suoraveloituksen päättyminen ei lopettanut yhteislasku-mahdollisuutta. Joten, nyt kun vaikuttaa siltä että se on jostain syystä peruuntunut, otathan yhteyttä asiakaspalveluumme niin tsekataan tilanne. Joko Omilta Sivuilta löytyvän "Jätä palvelupyyntö"-linkin kautta (valitse Matkapuhelinasiat -> Laskutusta) tai soittaen 0200 17000.

      Kiitos :)

      Tero@SoneraPartio
      www.sonera.fi/sonerapartio

    • en ala e-laskuorjaks

      Ette SONERA ole tiedottanut suoraveloituksen muuttamisesta suoramaksuksi. Juuri tulleessa pankin tiliotteessa ei näy tietoa siitä. Sähköyhtiö ja isännöitsijä ovat ilmoittaneet ajoissa itse paperi kirjeellä ja nyt vielä pankki on vahvistanut em. suoramaksuksi muuttumisen ilman että on täytynyt itse tehdä,ilmoittaa mitään. Sonera vain mainostaa verkkopankki e-laskua. Jos ei halua eikä tarvitse verkkopankkia riesakseen, ei myöskään hanki tunnuksia kun ei tarvitse vahdata saldo, osamaksu ja luottokortti velan lyhennyksiä! Kun voi maksaa Debit kortilla kaupoissa ja postiennakko-ostot nettikaupasta. Omille sivuillepääsee vain verkkopankkitunnuksilla,EI käy minulle.

      • Hyvä että olet tarkastanut asian. Ei muuta kuin ota viimeisin lasku mukaan ja käy kytkemässä suoramaksu päälle omassa pankissasi --> http://bit.ly/1c08qhS niin saadaan asia kuntoon.

        Omista Sivuista sen verran että sinne pääsee sisään ilman verkkopankkitunnuksiakin, mutta toiminnallisuudet ovat silloin pienemmät. Mm. laskuarkistoon silloin ei pääse. Omaa liittymää pääsee kyllä tarkastelemaan ja muokkaamaankin.

        Tero@SoneraPartio
        www.sonera.fi/sonerapartio


    • tyytymätön asiakas

      Paperilaskun mukana tieto, että teknisen virheen, hah se on Soneran piittaamattomuutta, vuoksi käytössä ollut suoraveloitus ei muuttunut suoramaksuksi. Niin kävi kuin arvelin. Ongelma on:Suoramaksu sopimuksien uudelleen tekeminen vaatii käymistä kymmenien kilometrien päässä omassa pankissa.

      • Nyt kun aloin miettimään asiaa laajemmin niin itse harkitsisin jo tuossa kohtaa verkkopankkiasiaa uudelleen. Jos pankki on noin kaukana, verkkopankkitunnuksista on muissakin tilanteissa hyötyä - ennemmin tai myöhemmin. Kaikilla yrityksillä ei ole suoramaksu-palvelua meinaan käytössä. Moniin virastoihin voi tehdä tunnistautumisen verkkopankkitunnuksilla, www.vero.fi esimerkiksi.

        Meistä puhuttaessa, voimme toimittaa laskut sähköpostiin jonka kautta saat maksutiedot ja pääset maksamaan laskun verkkopankin kautta. Ja/tai laskutiedot löytyvät Omilta Sivuilta ja maksu taasen hoituu verkkopankin kautta.

        Mietihän siis vielä asiaa :)

        Tero@SoneraPartio
        www.sonera.fi/sonerapartio


    • Tämä muistetaan

      Paperilasku 2.50€ on pakotettu ottamaan kertaalleen ja sen jälkeen muuttakaa e laskuksi, silloin laskutus toimii, jos yrität muutoin normaalisti itse maksaa niin Sonerassa ei siihen luoteta. Iteltä Sonera nussi ylimääräistä, valituksistani ja todistelusta huolimatta, että maksettu on eräpäivään mennessä.
      Hyvä kun ei huomautusta ennakkoon tullut, kuka soneralaskutuksessa vetää välistä, kavaltaako joku omaan taskuun :D:D:D
      T: ei yhtään maksuhuomauksia ennen soneraa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      148
      6781
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5903
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4539
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4466
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      161
      4280
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1660
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1556
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1369
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1355
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1131
    Aihe