http://www.ksml.fi/uutiset/keski-suomi/wincapita-ei-ollut-pyramidihuijaus/1757979
Signaalijärjestelmä oli sensaatiomainen keksintö. Se oli miljardien eurojen arvoinen tuote, josta esimerkiksi Nordea olisi voinut kiinnostua, hehkutti 73-vuotias oululainen mies.
No mutta mitä teki poliisi?
WinCapitan toiminnan loppuminen maaliskuussa 2008 ja poliisitutkinnan alkaminen tiesi oululaiselle sijoitusklubin rivijäsenelle ikäviä aikoja.
– Jouduimme avopuolisoni kanssa putkaan, minä seitsemäksi ja hän kolmeksi viikoksi. Todellinen syy pidätykseen ei ole vieläkään selvinnyt.
73 VUOTIAS tavis putkaan 7vko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jo oli suur-rikollinen ja kauhia kansakunnan rikollinen, oikean suurkonna itse. Hei haloo poliisi!!!!!!!!!!!!! Teittekö tunne hänen kotiin oikein kunnon näyttävän rynnäkön Karhukoplan avustuksella? Tiedä vaikka painais teidät mattoon piruuttansa.
Signaalijärjestelmä oli sensaatiomainen keksintö. Se oli miljardien eurojen arvoinen tuote, josta esimerkiksi Nordea olisi voinut kiinnostua, hehkutti 73-vuotias oululainen mies.
No mutta mitä teki poliisi?
WinCapitan toiminnan loppuminen maaliskuussa 2008 ja poliisitutkinnan alkaminen tiesi oululaiselle sijoitusklubin rivijäsenelle ikäviä aikoja.
– Jouduimme avopuolisoni kanssa putkaan, minä seitsemäksi ja hän kolmeksi viikoksi. Todellinen syy pidätykseen ei ole vieläkään selvinnyt.
73 VUOTIAS tavis putkaan 7vko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jo oli suur-rikollinen ja kauhia kansakunnan rikollinen, oikean suurkonna itse. Hei haloo poliisi!!!!!!!!!!!!! Teittekö tunne hänen kotiin oikein kunnon näyttävän rynnäkön Karhukoplan avustuksella? Tiedä vaikka painais teidät mattoon piruuttansa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tekivät rynnäkön kymmenen miehen voimalla.
Kaikki takavarikoitiin - tietokoneista lähtien.
Ja hauskinta oli se kun papparaisen ollessa vangittuna Oulun lääninvankilassa, hänen sähköpostinsa lähetti sadoille jäsenille itkunsekaisen, anteeksipyytelevän viestin.
Viestissä papparainen pyyteli anteeksi, ilmoitti, että klubi oli huijausta ja kielsi ottamasta häneen yhteyttä.
Ja keskusrikospoliisillahan ei ole mitään osuutta viestin lähettämisessä.
Sehän olisi vastoin esitutkintalakia, rikoslakia, perustuslakia, ihmisoikeuksia ja kaikkia mahdollisia muitakin soveltuvia lakeja.
"Jo oli suur-rikollinen ja kauhia kansakunnan rikollinen, oikean suurkonna itse. "
Jopa oli eikä häntä ainakaan Vantaan aineiston perusteella edes epäillä mistään rikoksesta.
Eikä ole käräjillä käytetty, vaikka vangitsemisesta on jo kulunut viisi vuotta.
Olisikohan krp:n langettama etukäteistuomio tullut vähintäänkin kyseenalaisin perustein?
”Hei haloo poliisi…”!
No jopa nyt taas hehkutellaan asian vierestä.
Rahaa on miljoonatolkulla hukassa, poliisi kuulustelee rikoksesta epäiltyä. Ja purkasta yleensä pääsee hipihipi kotiin, kun herkeää yhteistyökykyiseksi ja kertoo miten asiat oikeasti ovat.
Mitäpä salattavaa näillä rehellisillä ja hyvässä uskossa toimineilla kansalaisilla olisi?
Jaa, mitä minä nyt tässä horisen? Puolustusrintamahan neuvoi pitämään turpansa kiinni ja vastaamaan korkeintaan ähäkutti. Näillä ohjeilla sitä putkapäiviä kertyy. ;))))
Vastaan siis avauksen tekijän kysymykseen: Oikeesti. ;)))
Kotiin pääsee sumpusta aika nopsaan kun kertoo miten asiat oli..
Mutta kun, caputeilla on se tyyli. etti mitään puhuta ja vastataan, en kommentoi, mitä muuta mahdollisuutta poliisilla on kun kypsyttää...
En tiedä en kommentoi,, jatkakaa tätä rataa !
No, miten ne asiat sitten oli?
Papparainen kertoo nyt todistelijana eri oikeuksissa samaa mitä kertoi korppilassakin.
Korpit yrittivät kääntää ukkelin pään pyörälle, mutta kampi katkes.
Nyt sitten selvitellään sitä alkurikosta käräjä- ja hovioikeuksissa kun korpeilta se jäi tekemäti.
Ja jauhopäät jatkaa siitä mihin virkarikolliset jäivät.
”Papparainen kertoo nyt todistelijana eri oikeuksissa samaa mitä kertoi korppilassakin.”
Se on hyvä, että puhehalut ja puhekyvyt ovat nyttemmin löytyneet. Olisihan se ikävää, jos vastaaja oikeudessa ja omassa asiassaan vain toistelisi asiasta kuultuna, että ähäkutti.
Korpeista ja korppiloista olen muuten sitä mieltä, että vankilaslangi ei aina ole hyvää yleiskieltä. ;)))
"”Papparainen kertoo nyt todistelijana eri oikeuksissa samaa mitä kertoi korppilassakin.”
Se on hyvä, että puhehalut ja puhekyvyt ovat nyttemmin löytyneet."
Joillakin olisi tarpeen löytää kallontäytteensä.
"Olisihan se ikävää, jos vastaaja oikeudessa ja omassa asiassaan vain toistelisi asiasta kuultuna, että ähäkutti."
Sepä siinä onkin kun vangitsemisesta on jo viisi vuotta kulunut eikä sitä omaa asiaa ole vielä kohdallensa osunut.
"Korpeista ja korppiloista olen muuten sitä mieltä, että vankilaslangi ei aina ole hyvää yleiskieltä."
Ei aina, mutta nyt se tököttää kuin kikkeli kaurapuurossa.
Sovitaan sitten, että jätetään vähemmälle nuo korpit ja korppiloiset - ovathan ne sentään älykkäitä lintuja.
Virkarikolliset on käsittääkseni uusi ja sangen osuva tulokas termistössä, joten standardoikaamme se.
On tämä veijari kerkeäkielinen koijariksi, mutta tätä en ymmärrä: ”Sepä siinä onkin kun vangitsemisesta on jo viisi vuotta kulunut eikä sitä omaa asiaa ole vielä kohdallensa osunut.”
Minusta tälle papparaiselle oma asia on osunut mitä omakohtaisimmin kohdalle. Eikös tämä papparainen ole ihan itse oikeudessa selittelemässä tekojaan?
Vai ymmärsinkö väärin? ;)))
"Keski-Suomen käräjäoikeus kuuli häntä (papparaista) puolustuksen pyynnöstä WinCapita-istunnon kolmantena päivänä."
Näin, en ymmärtänyt väärin. Pappa oli päässyt oikeuteen kertomaan suunsa puhtaaksi. Ei tätä ole kaikille suotu. ;)))
"Vai ymmärsinkö väärin?"
Varmaan tuttu kysymys sinulle?
"Näin, en ymmärtänyt väärin."
Väärä diagnoosi.
Pappa kulkee eri oikeudenkäynneissä todistelijana kun hakevat sitä alkurikosta.
Sehän jäi virkarikollisilta ns. vaiheeseen, se alkurikoksen selvittäminen.
Asiakirjoja piti salattaman, jottei vaan vahingossakaan tuomarit Vantaalla ja Helsingin hovissa olisi ruvenneet epäilemään esitutkinnan tarkoitusperiä.
H.K. on petostuomionsa lusinut ja jatkaa nyt täyshoitoa ilman lainvoimaista rahankeräyksestä langetettua lisäaikaa.
Menettämisseuraamusoikeudenkäynneissä yritetään perata auki sitä alkurikosta, josta H.K. tuomionsa sai ja kärsi, jotta oliko sitä vaiko eikö ollunna.
Tarinamme sankarhahmo, papparainen harmajahapsi, käy nyt kertomassa tuomareille sellaista, mitä virkavastuulla rikoksia tehtailevat eivät halunneet merkattaman pöytäkirjoihin, joita ei muuten löydy sieltä surullisenkuuluisasta Vantaan aineistosta.
Suomessa ollaan ilmeisesti uudistamassa rikostutkintaa ja oikeusjärjestelmää oikein radikaalisti - krp rupiaa tapansa mukaan eppäilemään, syyttäjä laatii samoilla tulilla syytekirjelmän ja eiku käräjille.
Viikko parihan tuohon tuhraantuu, jossei satu kesä-, talvi-, hiihto- tai kuntoutusloma iskemään puhumattakaan siitä kunnon joulurauhasta.
Pöytäkirjoja ei tarvita, polliisi ilmoittaa, että olisi hieman syytä epäillä, syyttäjä nyökyttelee, että näinhän se on.
Syyttömyysolettama lain kuolleena kirjaimena poistetaan viimeinkin sotkemasta tähänkin asti selviönä pidettyä syyllisyyttä - syyllinen, jossei kykene toisin osoittamaan.
Käräjillä sitten laaditaan esitutkintapöytäkirja, jossa virkarikollisten ei tarvitse muuta kuin esittää vakavat epäilyksensä ja syyllinen yrittää sitten luikerrella syyttömäksi.
Käräjätuomari pitää pitkähkön oloisen ja kosteansorttisen lounastauon, astelee rusottavin poskin pöytänsä ääreen ja kertoo vastaajalle, että syyllinenhän sinä eikä tästä päätöksestä isommin valitella.
Kysäisee vielä, jotta paljonko sitä oli syyllisellä sitä mammonaa, sitä jos olisi riittävästi kärrättäväksi valtion kirstuun niin voit kipitellä kotio häpiämään.
"No money, no freedom.
Quidquid latine dictum sit, altum videtur" lausahtaa tuomari vielä sivistyneesti ennen poistumistaan salista.
73v silti putkaan 7vko ajaksi ja avopuoliso 3vko lomalle samaan paikkaan.
En saa päästäni vain irti tuota aikaa ja ikää. Kysymys kuuluu, vaikka pappa olisi kertonut juurta jaksaen ja aivan kaiken, mikäli poliisi ei sitä usko tai tahdo uskoa, pidetään pappaa ja papan avopuolisoa prässissä niin kauan kunnes on saatu ulos se, mikä poliisille kelpaa.
Eikö papalle ilmoitettu että olisi ollut oikeus asianajajaan? Miksi 73v pappaa pidettiin putkassa, ilmoittamatta syytä, peräti 7vko ajan?
Känniläinen alle 30v mies raiskaa naisen niin sekin on vapaana nopeammin vaikka ei muista mitään ja seuraavan kuukauden aikana uusi tekonsa niin taas kävelee vapaana 1kk päästä. Ootte te siniset vittu raukkoja, en voi muuta sanoa
"En saa päästäni vain irti tuota aikaa ja ikää."
Ravistele poika päätäsi. Rikoslaissa ei ole yläikärajaa. ;))))
”Varmaan tuttu kysymys sinulle?”
Niin on. Älykäs ja valpas mieli ei ota mitään itsestään selvyytenä vaan pohtii aina myös vaihtoehtoisia ratkaisuja.
”Pappa kulkee eri oikeudenkäynneissä todistelijana kun hakevat sitä alkurikosta.”
Muistuttaisin siitä, että puolustus se haalii näitä pappoja oikeudenkäyntiin horisemaan, että Winkkari oli miljardipeli ja kaikki pelas vaan kuin vieterigramofooni. Eikös tämän alkurikoksen etsiminen ole puolustuksen taktiikkaa kaikki tyyni.
Syyttäjällä on selvät sävelet. Pääroisto istuu linnassa, teko on näytetty toteen ja tuomio on kaikin puolin lainvoimainen. Nyt tarvitaan vain näille pienemmille nilkeille se linnatuomio.
Mutta sanoihan se nuppitohtori Lauerma, että petokseen sortuneet ahneet ja tuhmat tarvitsevat salaliittoteorian, jotta oma nuppi ei paineesta kajahtaisi. Hyvin sinä pukkaat tuota nihilistä viraomaisvastaisuuttasi, mutta pura toki mieltäsi.
Ehkä se joku kaunis kevätpäivä harhasi haihtuu ja poliisi on taas ystävä.
Äläkä ota liian vakavasti näitä pappojen valitusvirsiä. Toki sitä sattuu ja tapahtuu. Vanhukselle on hyväksi, että elämässä on säpinää ja toimintaa. Se pitää mielen virkeänä ja estää varhaista dementoitumista. Luule, että tuo tutkintavankeudessa istuminen lisäsi papparaisen elinvoimaa useilla vuosilla.
“Quidquid latine dictum sit, altum videtur"
Kuis, kuis tuo virstanpoistojohdi istuu, alkaa kitutunti.
On se mukavaa, että osaamme näitä kieliä. ;)))