Toistuvat keskenmenot

raskaana

olen raskaana 5 1. Olen saanut kaksi keskenmenoa viikoilla 6 ja 7. Jotenkin tuntuu sille, että tämäkin menee taas kesken. Vatsakipua on ollut kokoajan. Miehen kanssa tänään juteltiin, että jos tämä menee kesken, niin sitten saa olla...ei enää siis yritetä. Mulla on ikää jo 38v. ja onneksi olen saanut yhden terveen ihanan lapsen, joten jos näin on tarkoitettu, niin antaa sitten olla. Ajattelen, että lapset on lahjoja, ja mulle ne tulee jos on tullakseen. Jos niitä ei tule enempää, niin ehkä sitten tulee jotain muuta tilalle.

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -@-

      Hei, mitä sinulle kuuluu? Kirjoituksestasi on jo tovi..joten mietin seuraatkohan viestiketjua enää. Onko raskaus edennyt? Toivon kovasti, että on. Minullakin on takana keskenmenoja kolmen verran.. Ikää on 37 ja toinen lapsi ollut toiveissa jo kauan..
      Toivottavasti seuraat vielä ketjua niin voidaan kirjoitella lisää. Myötätuulta sinne!

      -@-

    • Uggeli

      Olettehan täysin tupakoimattomia, viinattomia ja syötte aina terveellisesti? En ole asiantuntija, mutta pitkä elämänkokemus on ikävä kyllä opettanut, että muutoin terveet ihmiset aiheuttavat vaikeutensa melkein aina itse joko tietämättään tai heikkouttaan. Katso että kaikki asiat mihin itse voit vaikuttaa on kohdallaan. Keskustele äitiysneuvojasi kanssa mitä mieltä hän on tilanteestasi ja noudata neuvoja. Luultavasti harvemmin syynä on joku muu kuin oma syy. Jopa työpaikan huonot olosuhteet voivat olla pahaksi - siis jo pitkään ennen raskautta, mutta tulevat esille vasta sitten. Puhun omasta vastuusta, koska sitä ei viranomaiset voi kenellekään pakottaa, vaan vastuu on aina itsellä. Jos em. asiat ovat jo pysyvästi kunnossa, niin kannattaa keskustella alan lääkärin kanssa vielä tarkemmin, mistä se voisi johtua. Elä hyvin!

      • Uggeli

        Lisäys: Kyse ei siis ole vain äidin elämäntavoista ja elinympäristöstä, vaan yhtä paljon myös miehen!!! Jos mies vetää viinaa ja tupakkaa, ei hyvä tule siittiöidenkään puolesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      212
      18073
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      90
      3845
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      39
      2165
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      283
      1562
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1533
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      166
      1456
    7. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      140
      1415
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      122
      1385
    9. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1334
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1121
    Aihe