Toistuvat keskenmenot

raskaana

olen raskaana 5 1. Olen saanut kaksi keskenmenoa viikoilla 6 ja 7. Jotenkin tuntuu sille, että tämäkin menee taas kesken. Vatsakipua on ollut kokoajan. Miehen kanssa tänään juteltiin, että jos tämä menee kesken, niin sitten saa olla...ei enää siis yritetä. Mulla on ikää jo 38v. ja onneksi olen saanut yhden terveen ihanan lapsen, joten jos näin on tarkoitettu, niin antaa sitten olla. Ajattelen, että lapset on lahjoja, ja mulle ne tulee jos on tullakseen. Jos niitä ei tule enempää, niin ehkä sitten tulee jotain muuta tilalle.

3

285

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -@-

      Hei, mitä sinulle kuuluu? Kirjoituksestasi on jo tovi..joten mietin seuraatkohan viestiketjua enää. Onko raskaus edennyt? Toivon kovasti, että on. Minullakin on takana keskenmenoja kolmen verran.. Ikää on 37 ja toinen lapsi ollut toiveissa jo kauan..
      Toivottavasti seuraat vielä ketjua niin voidaan kirjoitella lisää. Myötätuulta sinne!

      -@-

    • Uggeli

      Olettehan täysin tupakoimattomia, viinattomia ja syötte aina terveellisesti? En ole asiantuntija, mutta pitkä elämänkokemus on ikävä kyllä opettanut, että muutoin terveet ihmiset aiheuttavat vaikeutensa melkein aina itse joko tietämättään tai heikkouttaan. Katso että kaikki asiat mihin itse voit vaikuttaa on kohdallaan. Keskustele äitiysneuvojasi kanssa mitä mieltä hän on tilanteestasi ja noudata neuvoja. Luultavasti harvemmin syynä on joku muu kuin oma syy. Jopa työpaikan huonot olosuhteet voivat olla pahaksi - siis jo pitkään ennen raskautta, mutta tulevat esille vasta sitten. Puhun omasta vastuusta, koska sitä ei viranomaiset voi kenellekään pakottaa, vaan vastuu on aina itsellä. Jos em. asiat ovat jo pysyvästi kunnossa, niin kannattaa keskustella alan lääkärin kanssa vielä tarkemmin, mistä se voisi johtua. Elä hyvin!

      • Uggeli

        Lisäys: Kyse ei siis ole vain äidin elämäntavoista ja elinympäristöstä, vaan yhtä paljon myös miehen!!! Jos mies vetää viinaa ja tupakkaa, ei hyvä tule siittiöidenkään puolesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe