Muistattehan lähivanhemmat että vuoden alusta tuli taas elareihin indeksikorotus,joka on lakisääteinen ja etävanhemman pakko lisätä se elareiden määrään!
Elareihin indeksikorotus
lapsen puolesta
13227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olisko euroakaan ? Prosenttikorotus 1.17 % Ei paljon merkitystä.
http://www.stm.fi/tiedotteet/kuntainfot/kuntainfo/-/view/1870082
Normielarissa tekee korkeintaan 10e vuodessa. Voihan sen maksaa kerralla ja suosittelen niin tekemään.
Miksei elatusapu voi olla kaikilla sama? Eihän kelakaan maksa lapsilisää enemmän mitä isommat tulot. Se lapsi nyt maksaa jokaiselle yhtä paljon tuloista riippumatta.
Siksi, koska jokaisella on velvollisuus osallistua lapsensa elatukseen kykynsä mukaan. Jos duunari maksaa 150e niin kyllä se miljonääri maksaa enemmän. Vai kehtaisitko sinä miljoonamiehenä maksaa 150e kuussa lapsellesi elatusta ja todeta että ethän sinä sen enempää kuluta?
Entäs jos lähi toimisi samoin? Olisi rikas kuin rantapiru, mutta lapseensa ei käyttäisi kuin sentilleen sen mitkä välttämättömät kulut ovat. Reilua? Äiskä tässä nyt vetää hanhenmaksapalleroa, ota sä maksalaatikkoa. Ei se kuule naapurin jaskakaan mitään jäätelöä jälkkäriksi syö, eikä harrasta lätkääkään tai seinäkiipeilyä ja hyvin pärjää. Mikset sinä pärjäis kans? Äippä käväsee nyt kasvohoidossa ja ostamassa uuden iPadin, menepä sinä vaikka ulos leikkimään siksi aikaa.
Että kun se lapsi nyt kerta ei kuluta enempää kun sen mikä on laskettu niin kukapa sitä yhtään sen enempää moiseen sijoittaisikaan? Jestas tuota ajatusmaailmaa! Toivottavasti sinun mukulasi ajattelevat sitten aikanaan samoin kun sinä olet kyvytön huolehtimaan itsestäsi. Ei sitä vanhaaäijää minnekään hoitokotiin laiteta, pärjää se yksiössäänkin. Soitetaan sille kerran viikossa ja tarkistetaan että elää. Silleen ne muutkin paapat pärjää, me lähetään nyt Balille relaamaan.
OHO... on vai...no enpä huomannu... oisko 10 senttiä, ei kai sitäkään...
eipä juuri huomattu, niin oli mitätön summa.. miehet pääsee muutamalla sentillä, öidit maksaa loput hintojen nousun.
Ei se miestä paljon rasita kun hintojen nousu ei heihin vaikuta, äidit ovat tiukilla.
Kerralla korotus pitäisi olla 20 e. Sitten sen jopa huomaisi...
Onneksi miehet säästyy hintojen nousulta... on ne niin onnekkaita.
Niin mieshän ei syö mitään, elää pyhällä hengellä. Hänen autoonsa ei tarvitse tankata polttoainetta, eikä hän myöskään kuluta sähköä, vettä eikä mitään muutakaan. Hänen mahdollinen perheensäkkään ei syö, eikä asu missään. HALOO!
Miten niin etä säästyy hintojen nousulta??? eikö hintojen nousu koske ollenkaan etävanhempaa lähin mielestä? onko valtio antanut etävanhemmille maksuvapautuksen hintojen nousulle? sillälailla!! menkää saatanan pummit töihin..
Tarvii se äitikin autoa kun yksi kuskaa lapset päiväkotiin ja harrastuksiin... mutta monella äidillä ei ole siihen autoon varaa.
Eikä se mieskään halua kuskata kun ei tarvi.
Kyllä kuule yksi henkilö halvemmalla elää ja asuu kuin yh äiti lapsineen, aivan turha siitä huutaa!
Kokeileppa, ellet usko, taitaa ääni kellossa muuttua.
Meillä ne indeksikorotukset ovat lasten päällä vaatteina ja kenkinä. Tai lääkkeinä.
Ostan lapsilleni talvihaalarit, talvikengät yms. jotka maksavat enemmän (äiti ostaa sukkia ja pikkuhousuja). Ja kumma että, aina kun lapseni reseptiläääke on loppumassa hän "haluaa" tulla luokseni yökylään :-).
Näiden lisäksi maksan heistä elatusmaksut äidille ja pidän luonani vähintään sen, miten ollaan sovittu soppalassa.
Jos äiti alkaa vikisemään jostain indekseistä, niin aika nolo nainen on.
Minulla toimii asiat juuri noin. Eli hoidan paljon asioita sovittujen lisäksi. Puolen tunnin sisään kun olin maksanut tammikuun elarit, tipahti muistutus viesti. "Olet jättänyt maksamatta korotuksen!" Joten tosi mukava olla tuollaisen "äidin" kanssa tekemisissä.
Tässä taas joku katkera yh rakentaa PAKKO sanalla yhteistyötä etävanhempaan.....haista sinä mursu pitkä paska!!!
laisääteisiä juttuja,ihan turha sun on narista :D
jos on jäänyt huomaamatta useammaltakin vuodelta korotuksen,on etällä maksettavanaan ihan sievoinen summa,niinkun meillä kävi.
Et sitten aikaisemmin huomauttanut etälle ettei ole huomioinut indeksejä? Taisit olla vain tyytyväinen kun sait kerrallla sen sievoisen summan?