Tänään 10.2 uutisoitiin, että Helsingissä poliisi ajoi katsastamattomalla poliisi-autolla. Eduskunnan apulaisoikeusasiamies antoi tästä asiasta langettavan päätöksen.
Poliisi rikkoi tässä lakia. Eduskunnan apulaisoikeusasiamies totesi, että poliisin tulee ehdottomasti noudattaa lakia, varsinkin kun he vaativat muilta lain noudattamista.
Toden näköisesti Helsingin poliisi tiesi, että ao poliisi-autoa ei oltu katsastettu eli leima ei ollut kunnossa.
Poliisi rikkoi tässä lakia. Eduskunnan apulaisoikeusasiamies totesi, että poliisin tulee ehdottomasti noudattaa lakia, varsinkin kun he vaativat muilta lain noudattamista.
Toden näköisesti Helsingin poliisi tiesi, että ao poliisi-autoa ei oltu katsastettu eli leima ei ollut kunnossa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hyvä, ensimmäinen kymmeneen vuoteen. Aika miehekäs teko, katsastuksen unohtaminen kun on aika kova rikos poliiseilta.
Poliisi tehtailee joka lajia rikoksia oikein urakalla.
Vh on nyt oikeassa, niin tehtaileekin !!
Sinun mielestä poliisi saa rikkoa lakia. Saako tavis rikkoa lakia ilman seuraamusta?
Oletko noin tyhmä, vai näytteletkö? Poliisihan on vain töissä tässä firmassa nimeltä Suomen valtion, joka myös kyseiset ajoneuvot omistaa. Ehdotat nyt siis että Suomen valtio sakottaisi Suomen valtiota? Sillä näinhän se tavis firman kohdalla menisi. Kyseessä on toki huolimattomuutta jonkun hallinnon puolella työskentelevän puolesta, tai kuka tietää mihin portaaseen tieto asiasta on jäänyt, mutta tietysti se korjataan ja auto on siihen saakka poissa liikenteestä. Tämä palsta näyttäisi olevan täynnä mitä kummallisempia hiippareita, tännekkö ne kaikki poliisin asiakkaat kokoontuvat "vapaa" aikanaan?
Eiköhän kuljettaja kuitenkin ole vastuussa siitä, että ajoneuvo on lainmukaisessa kunnossa. Turha tästä on Käteistä syyttää!!
Joo, onhan täällä tosi kummallisiakin hiippareita eli kiihkouskovaisia poliisinpalvojia.
Täydellisten ja virheettömien, hyvinkoulutettujen ja asiansa osaavien poliisin järjestelmä! Vaiko luotu kuvitelma? Fantasia yli kaiken muun!
Voisi olettaa että jokaisella autolla on vastuuhenkilö joka vastaa kunnosta ja katsastuksista tuossa täydellisessä ja virheettömässä järjestelmässä.
Suurin piirtein. Ei jokaisella autolla erikseen ole vastuuhenkilöä, vaan on olemassa yksi, joka vastaa kaikista piirinsä autoista `autoupseeri´. Kun autoupseerikin voi sairastua, olla lomalla, koulutuksessa jne, niin hänellä on varamies. Jonkin sekaannuksen vuoksi katsastus yhden auton osalta jäi määräaikaan mennessä toimittamatta. Poliisiautoja ei viedä katsastuskonttorille, vaan poliisissa on paljon henkilöitä, joka ovat samalla katsastusmiehiä ja he suoritavat katsastukset.
On ne hienoa porukkaa nämä poliisit. Nyt niiden joukossa on jo PALJON katsatusmiehiäkin. Ennestää poliiseissa on poliisinpalvojan mielestä ollut PALJON lakimiehiä, lääkäreitä, sairaanhoitajia, tohtoreita ja ties mitä. On tällä tämän palstan poliisinpalvojahörhöllä vilkas mielikuvitus.
Oikeasti poliisissa ei liene ainuttakaan katsastusmiestä, koska katsastusmies ei ole oppiarvo, vaan toimenkuva. Kenelläkään ei ole oikeutta hoitaa katsastuksia omaan lukuun, vaan katsastukset hoidetaan aina jonkun toimiluvan saaneen yrityksen nimissä ja tiloissa.
Armeijalla lienee poikkeus tähän oman kaluston suhteen.
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/poliisi-kaytti-katsastamattomia-autoja---oikeuskansleri-napaytti/2798132
Toiset ovatkin maininneet puolestani. Poliisin leipätyö on uusien rikosten keksiminen ja toteuttaminen. Onneksi oikeuskansleri huomautti asiasta. Tulevaisuus näyttää, muistaako poliisi enää ensi vuonna samaa asiaa vai onko dementia vallannut otsalohkon.
Poliisille täytyy antaa täysi tunnustus, kun ovat nokkelina keksineet jättää auton katsastamatta, mutta nyt käry kävi oikein eduskunnan ap.oikeusasiamiehen taholta. Rikos ei tosin ole Suomessa ihan uusi ja ainutkertainen, mutta tuleekohan silti kenkää ?
Poliisin jäätyään kiinni, niin poliisin selitys oli se, että kysymys oli vahingosta. Todella huono selitys.
Jos tavallinen kansalainen ajaisi ei-katsastetulla autolla ja jäisi kiinni poliisille, niin poliisi antaisi sakot ja ottaisi kilvet pois.
Miksi poliisi ei noudata lakia?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288335053979.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288612065522.html
Koska poliisille ei ole määritelty sanktioita lain rikkomisesta. Oikeuskanslerin moitteet tulevat nekin vain yleisellä tasolla. Poliisiautojen katsastaminen ei oletettavasti kuulu kenekään vastuulle, niinpä ei ole tahoa jota moittia vastuidensa ja tehtäviensä laiminlyömisestä. Poliisin laillisuusvalvontaa ei ole M.O.T.
Auto oli kai sitten vielä varastettu.