Avast internet security-lisenssiongelma

-aake-

Jopas ottaa Avastin asentaminen pattiin.
Maksoin ko. ohjelmasta about 50 €. Mulle tuli sitten s-postia josta latailin set uppia yli tunnin. Set upista avautuu aktivointi jossa kysellään lisenssiä ja vaihtoehtoisesti aktivointikoodia. E-mailin mukana tuli liitetiedostona lisenssi jossa numeroita, koodeja ja kirjaimia niin pirusti, mutta missään ei lue mikä osa merkeistä kuuluisi kirjoittaa ja minne (aktivointikoodi sarakkeeseen tai lisenssisarakkeeseen).
Asiakastukeen (johon e-mailinsa alussa ohjeistettiin kirjoittamaan ongelmatapauksissa) sitten kirjoittelemaan huonolla englannilla parin tunnin asenteluyritysten jälkeen. Kirjettä kirjoittelin ja kuvakaappauksia liittelin kirjeeseen toista tuntia. Avastilta tuli sitten samantien automaattisesti ameeriikaksi e-mail jossa kertovat käsittääkseni kehittävänsä palveluitaan ja linkki joka ohjaa mm. avast-foorumille kyselemään. Olisi löytynyt asiakastuen puhelinnumero kyllä Ameeriikkoihin, mutta siinäkin olisi tarvinnut selvittää varmuuden vuoksi varmaan hintaa ja maatunnusta.

Jumankauta! Miten vaikeaa heidän olisi ollut lähettää kirjeessä selkeästi "Aktivointikoodisi on..." tai "lisenssisi on..." jonka sitten olisin näpytellyt paikoilleen?

4

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä olisi kannattanut pysyä ilmaisessa versiossa tai jos haluaa maksullisen niin ostaa jonkun muun virustorjuntaohjelman kuten Nortonin.

    • -aake-

      Onnistuihan se asentaminen. Aikaakaan ei mennyt kuin 6-7 tuntia!
      Nortonin maksullinen mulla oli aikaisemmin mutta Avastin ilmaisversio löysi koneestani 3 pahimman luokan malwarea joita Norto ei ollut huomioinut. Tästä kiitollisena h a l u s i n maksaa Avastille maksullisen ja paremman version muodossa, vaan olipas se työlästä.

      Nyt parit painajaiset palloon niin jaksaa huomenna taas repiä duunissa ressiä.

      Ugh!

    • Haittaohjelmat eivät tule itsestään vaan parantamalla omaa tietoturvaa voi säästyä haittaohjelmilts. Virustorjuntaohjelma kun ei anna 100% suojaa.

    • mievaantäällä

      Jaa, jaa avastin mainostaja?

      Malwarebytes tai spypot olisi ajanut saman asian ja kokonaan ilmaiseksi.

      Eihän sille mitään voi, jos joku haluaa vapaaehtoisesti maksaa ilmaisesta, niin
      siitä vaan taivas on rajana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1423
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      855
    3. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      690
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      46
      689
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      53
      683
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      677
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      645
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      633
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      621
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      40
      616
    Aihe