Jopas ottaa Avastin asentaminen pattiin.
Maksoin ko. ohjelmasta about 50 €. Mulle tuli sitten s-postia josta latailin set uppia yli tunnin. Set upista avautuu aktivointi jossa kysellään lisenssiä ja vaihtoehtoisesti aktivointikoodia. E-mailin mukana tuli liitetiedostona lisenssi jossa numeroita, koodeja ja kirjaimia niin pirusti, mutta missään ei lue mikä osa merkeistä kuuluisi kirjoittaa ja minne (aktivointikoodi sarakkeeseen tai lisenssisarakkeeseen).
Asiakastukeen (johon e-mailinsa alussa ohjeistettiin kirjoittamaan ongelmatapauksissa) sitten kirjoittelemaan huonolla englannilla parin tunnin asenteluyritysten jälkeen. Kirjettä kirjoittelin ja kuvakaappauksia liittelin kirjeeseen toista tuntia. Avastilta tuli sitten samantien automaattisesti ameeriikaksi e-mail jossa kertovat käsittääkseni kehittävänsä palveluitaan ja linkki joka ohjaa mm. avast-foorumille kyselemään. Olisi löytynyt asiakastuen puhelinnumero kyllä Ameeriikkoihin, mutta siinäkin olisi tarvinnut selvittää varmuuden vuoksi varmaan hintaa ja maatunnusta.
Jumankauta! Miten vaikeaa heidän olisi ollut lähettää kirjeessä selkeästi "Aktivointikoodisi on..." tai "lisenssisi on..." jonka sitten olisin näpytellyt paikoilleen?
Avast internet security-lisenssiongelma
4
237
Vastaukset
Ehkä olisi kannattanut pysyä ilmaisessa versiossa tai jos haluaa maksullisen niin ostaa jonkun muun virustorjuntaohjelman kuten Nortonin.
- -aake-
Onnistuihan se asentaminen. Aikaakaan ei mennyt kuin 6-7 tuntia!
Nortonin maksullinen mulla oli aikaisemmin mutta Avastin ilmaisversio löysi koneestani 3 pahimman luokan malwarea joita Norto ei ollut huomioinut. Tästä kiitollisena h a l u s i n maksaa Avastille maksullisen ja paremman version muodossa, vaan olipas se työlästä.
Nyt parit painajaiset palloon niin jaksaa huomenna taas repiä duunissa ressiä.
Ugh! Haittaohjelmat eivät tule itsestään vaan parantamalla omaa tietoturvaa voi säästyä haittaohjelmilts. Virustorjuntaohjelma kun ei anna 100% suojaa.
- mievaantäällä
Jaa, jaa avastin mainostaja?
Malwarebytes tai spypot olisi ajanut saman asian ja kokonaan ilmaiseksi.
Eihän sille mitään voi, jos joku haluaa vapaaehtoisesti maksaa ilmaisesta, niin
siitä vaan taivas on rajana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod336344- 345813
- 293274
- 452670
- 342574
- 152238
- 372148
- 161926
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons401789En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191737