rattoriurakoitsioille kun ei ole tänätalvena ainakaan eteläsuomessa tarvinnut aurata.Yhreltäkin koneurakoitsijalta vouti vei nyt alkajaisiksi puimurin ,kun ei sitä tarvita,kun eloknkorjuussa,seuraavaks lähtee varmaan kaivuri ja sitten se tärkein auratraktori piste.
Konkursseja tulee ja paljon
Soronmnoo urakat
18472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Mitä höpöjä puhut. Minullakin on polttoaine- ja huoltokulut olleet niin pienet, että alkaa tuntumaan siltä, että ollaan jo voiton puolella. Parasta hanketta itsenäisellä traktorimiehellä on se, että kulut on pienet.
Alottajalle edelleen: kurssi se on konkurssikin. Vähän kallis joskus, mutta joka tuon läpikäy niin onkin jo diplomin ansainnut. Ja kaikki se mikä ei tapa, niin vahavistaa. Heikoommat teköö pas..t housuissa itsarin ja vahavimmat naureskeloo partoohinsa.
Koneurakoitsijat näyttävät olevan keskimäärin melko laskutaidotonta porukkaa. Edes lumisena talvena eivät kaikki meinaa saada talous pyörimään plussalla.
Tuntitaksa samaa tasoa kirvesmiehen kanssa, ero vaan että koneissa kiinni sata tonnia...
No selväse jos puimurilla meinaa aurata!!!!!!!!!!!!!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=a_qMikzSxE0
Ja minulta vouti vei sencon nauläpyssyn ja naularepun. Olinhan vähänaikaa suuria urakoita tekevinään oleva kirves ja mies.
Ja meirän Murre käy itse vessassa
Nää laskutaidottomat ratto pojat.Talvella aurataan ja kesäks turpeelle.hyvin näyttää menevän.Taka metsiäkään ei ole.Pohjanmaalla kaikkein typerin porukka.Mulla vain raudottajana surrikoukku,Ja varmaan tien parempaa tiliä kun te.Voin vaikka ostaa joka päivän uuden koukun.Onnistuuko rattori urakoitsijalta.Mukava ostella ulosottomieheltä näitä uuden karheita koneita HALAVALLA
Joku ei osaa laskea, toinen ei osaa kirjoittaa. Tasan ei käy onnenlahjat.
Joo, kyllä. Ei mee taaskaan nallekarkit tasan.
Joku roti pitäisi ehkä saada kuntien kilpailutukseen. Nythän ne vain tarkistavat että verot on hoidettu mutta muuten yrittäjän talous saa olla ihan miten sattuu.
Epäilen että asiansa kunnolla hoitava yrittäjä jää jatkuvasti kilpailuissa rannalle kun ei yksinkertaisesti ole mahdollista tarjota sellaisia hintoja joilla sekä onnistuu kilpailun voittaminen että talouden pitäminen kunnossa?
Terveisiä Teneriffalta!
Könttäurakka sovittu, nyt vaan naatitaan kevätauringosta!
Heh, tulee kiire kotiin, sunnuntaina luvassa kunnon myräkkä.
Mutta joo, hauskoja nää provot.
Ei oo kulunut aura eikä uudet nastarenkaat aurahommissa tänä talvena,onneks saa vaan maata pangon päällä ja räkiä kattoon,kun on könttäurakka kunnalla.
Meilläpäin ei isojen talojen patruunat auraile lumia. On enempi pienten tilallisten isäntiä.
Taitaa olla niin että urakoitsijoita ahdistaa kun koneiden rahoítus juoksee eikä rahaa tule sisään yhtään.
Siksi yritetään täällä netissä helpottaa oloa heittämällä jotain ihme juttuja että "joo, minä ison talon isäntä olen onnistunut saamaan niin hyvän könttäurakan, että rahaa tulee ovista ja ikkunoista".
Tosi uskottavaa.
Siitä varmaan johtuu sekin, että oikeilla patruunoilla on tarpeen edellyttämät koneet, eikä "suuremmat kuin naapurilla".
Viimetalvena sain jo yhden auramiehen myymään vehkeensä, kun jäin eläkkeelle maanviljelyksestä aurailin meidänkulman 12 kilometrin tien ja 14 pihaaluetta aikanikuluksi ilman rahallista korvausta, viinaa sekä hirvenlihaa piisasi