pomoileva uusi naapuri

Muuttipa tuossa muutama kuukausi sitten uusi perhe taloon. Melkein ensitöikseen valittelevat naapureille metelistä ja hommasivat poliisit oven taakse. Itseasiassa vielä 2 eri perheeseen eri aikoina.Näissä kyse on lasten äänistä. Sen 7 vuoden aikana kun tässä on asuttu, ei vastaavaa ole sattunut. Heillä on pieniä itselläänkin, ja myös meteliä. En ymmärrä. Ovat tuttuja talon isännöitsijän kanssa ja nyt yrittävät heti asukastoimikuntaan sekä selvästi häätöä eräälle perheelle. Tosi ikävää ja hankalaa, ottavat ikään kuin talon haltuun... Onkos tällaisesta kenelläkään kokemusta? Ja vinkkejä miten vois toimia etteivät kaikkea pääse määräämään?
10283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Opettelette elämään hiljempää ei se muuta vaadi:)

Äänestä
  • No jopas oli hyvä neuvo, kiitos! :-) Nyt varmaan itsekin mölyävä uusi naapuri ei varmaan enää yritä omistaa koko vuokra taloa, kun näin tehdään. Jes!

    Äänestä

Ei poliisit tule paikalle, ellei kyseessä ole todella jotain tappelun tapaista. Mutta jos tulee, eikä mitään huomautettavaa ole, niin kyllä sekin jostain pöytäkirjasta pitää näkyä. Ettei vaan olisi sävelletty juttu.

Äänestä
  • Oliskin edes sävelletty juttu, mut kun ei. Oli poliisitkin ihmeissään kun kyse oli lapsen kiukuttelusta kun ei saanut pelata. Ja asian vierestä menee nyt vallan. :-( Tilanne ei ole kiva, kettuako tollasten piti tähän muuttaa ku luulevat omistavansa koko talon...prkl!

    Äänestä

  • Kyllä tulee metelin takia.

    Äänestä

  • naapur kirjoitti:

    Oliskin edes sävelletty juttu, mut kun ei. Oli poliisitkin ihmeissään kun kyse oli lapsen kiukuttelusta kun ei saanut pelata. Ja asian vierestä menee nyt vallan. :-( Tilanne ei ole kiva, kettuako tollasten piti tähän muuttaa ku luulevat omistavansa koko talon...prkl!

    Katso televisiosta JO:n kasvatusohjeita ongelmaperheissä ja ota oppia. Ongelmalapsista tulee tosi kilttejä ja ihastuttavia 1-2 viikossa. Mekkaloivat ja kiukuttelevat lapset ovat ensisijaisesti vanhempien kasvatuksen tulos.

    Äänestä

Mahtoi se kiukuttelu jatkua pitkään, kun siinä ehti poliisikin paikalle.

Äänestä
  • Ei, poliisi ei ehtinyt kiukuttelun aikana paikalle, vaan tuli myöhemmin. Kukahan niinkin taas sanoi...Sehän tässä nyt kuitenkaan ei ollut se ongelma, vaan se uusi naapuri, mutta ilmeisesti kirjoitin väärään paikkaan eikä kenelläkään ole vastaavia kokemuksia k-päisistä naapureista, jotka meinaavat että kaikki menee heidän pillin mukaan, onhan isännöitsijäkin sentään kamu. Oikeasti pari kk asuneet ja ovat saaneet tässä jo ainakin 5 eri perhettä sekaisin. Naapurisovut monen kesken menneet piloille.

    Äänestä

  • naapur kirjoitti:

    Ei, poliisi ei ehtinyt kiukuttelun aikana paikalle, vaan tuli myöhemmin. Kukahan niinkin taas sanoi...Sehän tässä nyt kuitenkaan ei ollut se ongelma, vaan se uusi naapuri, mutta ilmeisesti kirjoitin väärään paikkaan eikä kenelläkään ole vastaavia kokemuksia k-päisistä naapureista, jotka meinaavat että kaikki menee heidän pillin mukaan, onhan isännöitsijäkin sentään kamu. Oikeasti pari kk asuneet ja ovat saaneet tässä jo ainakin 5 eri perhettä sekaisin. Naapurisovut monen kesken menneet piloille.

    Ehdota seuraavassa yhtiökokouksessa isännöitsijän vaihtoa. Jos ehdotuksesi menee läpi, kyseiset ihmiset eivät (oletettavasti) enää ole teidän isännöitsijän kavereita.

    Äänestä

Aloittajalle!
Älä provosoidu, katso pienten ihmisten yli. Uskon että harmittaa mutta älä noteeraa mitenkään heitä. Mitä enempi huomioit niin sen enempi olet mukana heidän tavoitteessaan. Jos ihmisillä yleensäkin on oma elämä noin hakusessa niin tyypillistä että oma paha olo puretaan muiden asioiden kaivamiseen.
Elä omaa elämää ja kohdatessa tervehdi heitä kun mitään ei olisi tapahtunut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


naapur kirjoitti:

Muuttipa tuossa muutama kuukausi sitten uusi perhe taloon. Melkein ensitöikseen valittelevat naapureille metelistä ja hommasivat poliisit oven taakse. Itseasiassa vielä 2 eri perheeseen eri aikoina.Näissä kyse on lasten äänistä. Sen 7 vuoden aikana kun tässä on asuttu, ei vastaavaa ole sattunut. Heillä on pieniä itselläänkin, ja myös meteliä. En ymmärrä. Ovat tuttuja talon isännöitsijän kanssa ja nyt yrittävät heti asukastoimikuntaan sekä selvästi häätöä eräälle perheelle. Tosi ikävää ja hankalaa, ottavat ikään kuin talon haltuun... Onkos tällaisesta kenelläkään kokemusta? Ja vinkkejä miten vois toimia etteivät kaikkea pääse määräämään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu