Minulla on vene ja siinä ankkurikeulassa törröttämässä.
Ajatuksena on ottaa ankkuri pois ja laittaa vain hyvin pieni askelma nokkaan.
Arifinin sivuilla kävin olivat melko isoja mutta niihin kyllä saisi sitten vielä portaat jotka olisvat kyllä hyvä olla.
Kaikki vaihtoehdot kyllä kiinnostaa.
Ajatuksena on ottaa ankkuri pois ja laittaa vain hyvin pieni askelma nokkaan.
Arifinin sivuilla kävin olivat melko isoja mutta niihin kyllä saisi sitten vielä portaat jotka olisvat kyllä hyvä olla.
Kaikki vaihtoehdot kyllä kiinnostaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minulla on 31 jalkaisessa jalkaterän mittainen.Tuntuu ihan kivalta.Keulatikkaat saa rantautuessa pikkuisen pukspröötin yli kätevästi.En tiedä mistä edellinen omistaja kyseisen ankannokan hankki.
Olisiko teetättänyt jollain pajalla?
Båtsystem HP65. Pienempi ja tukevampi kuin arifinin vastaava.
Kysyessäni ankannokkaa Arifiniltä, tarjosivat nimenomaan pientä askelman kokoista. Sitä ei heillä ole kuvissa eikä luetteloissa, mutta kun osaavat taivuttaa putkea ja hitsata, niin ehkä on mahdollisuuksien rajoissa saada sopiva kappale tilattua? Hinta voi olla ns. riittävä?
Ota ankkuri pois ja rakenna ankkuritelineeseen jonkinlainen astumataso. Muistan jossakin sellaisen nähneeni. Osaisiko tällä joku ideoida?
Oletko ajatellut asiaa vuotta tai paria kauemmaksi? Mitäpä, jos purjehdusreviirisi laajeneekin ja alat ankkuroida yhä useammin keula-ankkurilla? Näin ainakin on omalla kohdallani. Joka kesä ankkuroin keula-ankkurilla kymmeniä kertoja, poeräankkurilla enää hyvin harvoin.
Siksi ehdotan, että harkitset sellaista "ankannokkaa", joka ei estä keula-ankkurin käyttämistä. Tässä on joitakin kuvia kaupallisista toteutuksista:
http://www.hjertmans.se/articlegroup/peken
Jos sinulla on nokassa Bruce-ankkuri on vielä sellainenkin vaihtoehto että hankit portaan joka kiinnittyy Bruce-ankkurin kulmassa olevaan n 8 mm reikään. Yksinkertainen konstruktio joka on helpoo laittaa rantaa tai laituria lähestyttäessä. Mm. Vestek myy. Et tarvitse ankannokkaa ollenkaan?
Hanse 415 ,muistaakseni, on pieni askelma kiinnitetty juuri ankkuritelineeseen. Jostakin voisi löytyä kuva tähän viritykseen.