Keliakiaako?

lilly85

Hei,

olen 28-vuotias nainen, jota on mietityttänyt keliakian mahdollisuus jo pitkään.
Kävin verikokeissa kolmisen vuotta sitten, mutta niissä ei keliakiaa näkynyt. Vatsa on aina ollut herkkä, herkästi turpoava. Löysä ei ole kuin harvoin. Syön vain pari palaa leipää päivittäin, kaikkia viljoja käytän kyllä. Vehnä tuntuu erityisesti turvottavan. Ummetusta on jonkin verran.
Nyt viimeisen vuoden ajan minulla on ollut todella usein rakkuloita suussa, lähes aina samassa parissa paikassa. Rakkula (nestepallo) on pari päivää, jolloin puhkeaa ja häviää itsestään. Taas muutaman päivän tai viimeistään muutaman viikon päästä se tulee uudelleen. Kierre jatkuu. Ei ole kipeä, mutta tuntuu ikävältä suussa. Lisäksi minulla on etenkin poskissa (poskien alaosassa) molemmilla puolilla kutisevia näppyjä, yleensä pari kerrallaan. Välillä rauhoittuu, välillä kutisee todella paljon.
Maksaoireista sen verran, että minulla on kaksi lasta, ja molemmissa raskauksissa ollut hepatoosi, eli kohonneet maksa-arvot. En tiedä voiko tuo liittyä keliakiaan.
Onko kellään ollut samansuuntaisia oireita? Suvussa on keliakiaa, tädillä ja enolla.

1

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12375
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe