Ei saisi lyötyä lyödä!!

Sanattomaksi vetää

Perheviljelmä kokoisten vilja tilojen kannattavuus on pitkään ollut siinä "kiikun kaakun" , mutta nykyinen viljan myynti hinta ja valtion sekä eu tuki poliittiset uudistukset ovat viimeinen pisara! Ainoastaan isot karja tilat ilmeisesti tarkoitus säilyttää, kohtuutta ei tunneta. Kannattaa viljelijä "veljet" tarkkaan harkita kannattaako jatkossa viljellä vaiko esim. vuokrata tai myydä pellot!! Vaikeita ratkaisuja tulossa monella tilalla oma mukaan lukien. Pää asia että hallituksen politiikka onnistuu ja työttömyys lisääntyy!!!!

8

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopajoomies

      Asiaa puhut, mielestäni myös mtk:n johdon munattomuus asioiden edes jossain määrin tasapuolisessa ajamisessa on osa syypää!!

    • näin on

      Pieni viljatila ei voi olla päätoiminen, siinä on niin vähän töitä, että menee parhaiten sivutoimisena ja silloin se myös kannattaa parhaiten.

      Semmonen ajattelu, että ihminen on päätoiminen viljelijä jollakin neljän viikon työajalla ja koko loppu vuoden menee sitten näillä tienoilla, ei ole tätä päivää.
      Nykyajan koneet on niin tehokkaita ja toimintavarmoja, että ei pienessä viljatilassa ole töitä ton enempää, vaikka mitä tekemistä yrittäisi keksiä.

      • Kun mikään ei riitä

        Määrittele "pieni vijatila"


      • näin on
        Kun mikään ei riitä kirjoitti:

        Määrittele "pieni vijatila"

        Alle 30 hehtaaria on pieni tila pelkällä viljalla.

        Kaikki on tietenkin suhteellista, kun tila koko kokoajan kasvaa, niin pienet tilan kokokin kasvaa ja ne tilat jotka ei ennen olleet "pieniä" tiloja, saattavat nyt olla sitä.


      • Tyypillinen maajussi
        näin on kirjoitti:

        Alle 30 hehtaaria on pieni tila pelkällä viljalla.

        Kaikki on tietenkin suhteellista, kun tila koko kokoajan kasvaa, niin pienet tilan kokokin kasvaa ja ne tilat jotka ei ennen olleet "pieniä" tiloja, saattavat nyt olla sitä.

        30 ha tilalla ei tosiaankaan käytetä "tehokkaita" koneita vaan työ tehdään pääosin max.80-luvun kalustolla.

        Ei niillä sen nopeammin tehdä kuin 80-luvullakaan vaikka olis kuinka vitun tehokas olevinaan.


      • näin on
        Tyypillinen maajussi kirjoitti:

        30 ha tilalla ei tosiaankaan käytetä "tehokkaita" koneita vaan työ tehdään pääosin max.80-luvun kalustolla.

        Ei niillä sen nopeammin tehdä kuin 80-luvullakaan vaikka olis kuinka vitun tehokas olevinaan.

        No ei ole kyllä tarvettakaan tehdä "nopeammin", kyllä sen ehtii hyvin tehdä tolla 80 luvun kalustollakin, jos pinta-alaa on vain 30 hehtaaria, eihän siitä nopeudesta mitään hyötyä ole, jos ei tarvetta esim. tilan laajuuden tähden tehdä "nopeasti".


    • Maitooo

      Kyllä se vaan niin on, että tänäpäivänä pitäs olla kerrointa.
      Mielestäni viljatila on pieni, jos se on a-b alueella ja peltoo on alle 150 ha .

      • sanon vaan

        Kannattaa laittaa vaikka sipulille, jos ei muuten alaa ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe