Kannattaako ja voiko 18-vuotiaana enää aloittaa?

Ei ihan rukajärvi

Terse!

Kannattaako enää ''näin vanhana'' aloittaa lautailua? En ikinä ole laudalla laskenut mutta näyttää se niin hienolta että pittää se kokeilla. Haluaisin oppia laskemaan, eli edes pysymään pystyssä.Pistäkää kommenttia että voiko ja pystyykö enään oppimaan?

6

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---------

      Ite aloin puolet vanhempana ja hyvin olen oppinu lajin. Perus rinnelaskua, hypyt ei enää kiinnosta.

    • knowitall

      Kannattaa,voi, ja täytyy. Ei ikä ole este.

    • jakkis3

      Itse aloitin 25 vuotiaana ja nyt , 36 vuotiaana Verbierin offarit menee ihan nätisti. Just eilen laskin Geleltä ja MoFolta alas polven korkuisessa puuterissa. Kivaa oli.
      Ikä ei ole este vaan asenne. Tunnen henkilökohtaisesti erään 50v rouvan joka päätti opetella lautailemaa. Siinä on hyvä asenne. Tsemppiä vaan, olet vasta 18v.
      Tästä vielä hyviä kannustusvideoita kehiin...

      http://snowheads.com/ski-forum/viewtopic.php?t=75095

    • brophy

      Kannattaa, ite alotin vasta 27 vuotiaana, aiemmin laskin suksilla mutta nyt viiteen vuoteen ei ole tullu muulla laskettua kuin laudalla.

    • Lari85

      Aluksi ajattelin, että tämä on provo viesti, mutta ehkä tarkoitit voitko päästä vielä maailman huipulle? Se riippuu täysin fyysisestä olemuksesta, siitä, että sinulla on tahtotila, selkeä tavoite ja mahdollisuudet treenata. Ikä ei ole ongelma! Toki myös tausta vaikuttaa.

      mutta jos tarkoitit kysyä, voitko ylipäätään harrastaa lautailua niin ei muuta kuin sopivat varusteet niskaan ja rinteisiin. Ekana kannattaa opetella kaatumaan turvallisesti. Lautailun oppii muutamassa päivässä!

    • Keisari?

      Miksei vois ? 18 vuotias on nuori ja elämää edessä, tylsistyä voi sitten vanhana jos välttämättä haluaa. Asenteesta se on kiinni. Mä ainaki arvostan sitä että löytyy se palo nähä kaikenlaista ja tehä asioita mistä tykkää. Ite oon siis nyt 19 jos asia kenellekkää mitää merkkaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1897
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1600
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      124
      1125
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1081
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe