Hei,
Voivatko kiinnitykset kattaa 100% asuntolainan vakuutena.
Esimerkki.
Asunnon hankintahinta on 200000 euroa ja asunnon myyjä on hakenut asunnolle kiinnityksiä 200000 euron edestä. Tarvitseeko asuntolainan hakija kiinnitysten lisäksi lainalle muita vakuuksia? Esim henkilötakauksia, valtiontakausta tms.
Kiitos vastauksista!
Kiinnitykset lainan vakuutena
5
610
Vastaukset
- Hmmm...
Öööh. Jos ymmärrän oikein niin asunnon myyjä kiinnittänyt asunnon koko kauppahinnan edestä. Kun maksat 200,000 euro asunnosta myyjä ei saa mitään ja sinä sen sijaan haluat 100% lainan asunnolle. Niitä ei enää myönnetä ellet pysty osoittaa että asunto huomattavasti arvokkaampi kuin myyntihinta.
- 70% vakuusarvo
90-luvun lamasta alkaen normaalikäytäntö on ollu se että asunto kanttaa 70% kauppahinnastaan ja lopulle on oltava muuta vakuutta tai rahoitusta tai takaus.
200.000€:n asunto takaa siis lainasta 140.000€. 60 tonnille tarvitaan muuta järjestelyä. Valtion takauksella voi hoitaa 15% asuntolainan vakuuksista (30.000€). Kolmekymmentä tonnia jää hoidettavaksi muilla tavoilla ja se on usein henkilötakaus tai omat säästöt.
Ja tämähän ei ole mikään laki tai määräys, joten pankki arvioi riskinsä ja joustaa näistä haluamallaan tavalla."90-luvun lamasta alkaen normaalikäytäntö on ollu se että asunto kanttaa 70% kauppahinnastaan"
Ja tästäkö ne tyffe-einarit on keksineet rommi -70% ?
Vaikka jäätävä fakta on, ettei yli 30% voi romahtaa, pankki näet pitää aina puolensa.
- Ihme jos ei tarvita
Omakotitalon omistaja voi hakea kiinteistölleen kiinnityksiä eli nykyisiä panttikirjoja halutessaan vaikka miljoonien arvosta. Panttikirjojen todellinen arvo vakuutena riippuu kuitenkin lainanantajan päätöksestä. Sataa prosenttia nimellisestä arvosta tuskin kukaan hyväksyy.
- Ok-Loordi
Helpoimpia vaihtoehtoja tuossa on että jos asunnon arvo on enemmän kuin 200.000 euroa (vaikka saisitkin sen siis 200.000 eurolla ostettua) niin haet lisää kiinnityksiä täyteen arvoon asti, välittäjää voi käyttää apuna asunnon arvon arvioimisessa, välittäjältä saa lausunnon pankille arvosta. Jos taas arvo on 200.000 euroa eikä kiinitykset kelpaa yli 200.000 eur arvosta pankille niin sitten säästät itse 60.000 euroa, eihän se pariskunnalla ole henkilöä kohden kuin 30.000m euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997760- 1075577
- 2754841
- 494763
- 743517
- 502808
- 582487
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222438Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292392- 412264