vessaani laitettiin uusi lattia laatoitus ja vanha kumimatto otettiin pois. ihmetyttää kun aluksi lattia tuntui mukavan lämpimältä paljain jaloin noin kaksi kuukautta ja nyt se on ihan kylmä. lattiassa ei ole mitään lattialämmitystä mutta miten se noin kylmeni yhtäkkiä??
lattia laatoitus
ihmetyttää
11288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lämpö haihtui.
minne se meni?
Suosittelen ottamaan yhteyttä urakoitsijaan. Jotain mätää siellä on.
Johtuu. Keraamikan matalammasta pintalämpötilasta. Laatoitus lienee tehty ihan hyvin mutta erilaisten materiaalien pintalämpö on erilainen. Ellet usko niin tuoppa metallinpala sisälle ja anna sen olla vaikka 6 tuntia sisällä lämpimässä. Kokeileppas sitten poskeasi vasten metallin pintalämpöä. Ja vertaa sitä vaikka puukappaleeseen. Kumman pintalämpö on korkampi?
Kyllä kummankin pintalämpötila on ihan sama, mutta metalli vain johtaa lämpöä paremmin. Sen voi havaita helposti myös saunassa: istu puun päällä ja sitten naulan päällä. Kumpikin ovat samanlämpöisiä, mutta toinen polttaa... Se metalli siirtää tehokkaasti lämpöä siihen pintaan kun pylly sen viilentää, puu taas ei.
Heh. Kylläpä vaan sen puun pintalämpötila on korkeampi. Eli poski lämmittää puun pinnan lähelle ihon pintalämpötilaa.
Metallin kanssa temppu ei toimi, kun poskesta metallin pintaan siirtyvä lämpö karkaa syvemmälle metalliin.
Voisiko olla jopa näin: lattialaatat on kiinnitetty varmaankin saneerauslaastilla lattiaan. Sehän käyttäytyy kuten betonivalu kuivuessaan - luovuttaa lämpöä niin kauan kun kovettumisprosessi on käynnissä.
Jospa sen kovettuminen on kestänyt kokonaisuudessaan tuon liki pari kuukautta ja lämmittänyt hiljalleen laattoja? Nyt sitten täysin kuivuttuaan kemiallinen prosessi lakkasi ja lämpökin hävisi?
Pitkältä ajaltahan tuo pari kuukautta kuulostaa moiseen kuivumiseen, mutta jos olosuhteet oli otolliset ja vieläpä paksu kerros laastia niin... Jalkapohjalla taitaa kuitenkin huomata hyvinkin pienen lisälämmön tassun alla.
Toinen vaihtoehto voisi olla sitten se, että tuli talvi ja kylmät kelit, se ei kai ihmeempiä selityksiä kaipaa kun kaikki rakenteet tahtoo viilentyä joissa ei ole suoranaista lämmitystä itsessään tai ainakaan lähellä.
Asennettaessa laitettu lämpö on kulunut pois. Tämä on yleistä uusissa rakenteissa. Kuuluu EU-direktiiviin kostean tilan lattioista. Ota yhteys urakoitsijaan, he tietävät minkälaista lämpöä tapauksessasi on käytetty. Kaikki lämmöt ei sovi keskenään, eivätkä ole välttämättä vaihtokelpoisia. Lämmön jälkitäyttö maksaa mutta on myös merkittävä mukavuustekijä.
Antoivat takuun vain kahdeksi kuukaudeksi ja se loppui lämmitykset hävittyä?
Hommaa vettä kestävät sandaalit,
Talvella moni paikka on kylmempi kuin kesällä.
Urakoitsija ei voi mitään asialle.
No onkos tullut kesä,nyt talven keskelle,ei taiga tulla kuin joulu laulussa.
ihan sama, tuskinpa ne sitä lattiaa purkamaan alkavat