Noin vuosi sitten jouduin todistamaan asiasta uhkasakon voimalla. Piti saada korvaus matkoista ja päiväraha EI OLE TULLUT TILILLE. Nyt pyydettiin taas todistamaan samasta asiata uhkasakon voimalla tällä kertaa todella kauas ja aikaisin aamusta eikä omaa autoakaan ole. Kun sieltä ei kuitenkaan mitään korvata kannattaako jättää menemättä ja maksaa sakot 300e kun tuosta tulisi moninkertaisesti takkiin matkoista,yöpymisisestä,ansionmenetyksistä. Vai mistä nuo saa takautuvasti edelliskerrasta ja etukäteen tulevasta kustannuksista ??
Todistamaan väkipakolla
Oikeusvaltioko 1
8128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Todistaminen on velvollisuus, mistä ei voi kieltäytyä, kuin laissa luetelluista syistä.
Ensiksi niskoitteleva todistaja velvoitetaan saapumaan uhkasakon voimalla, sitten sakolla, tai noudolla noudolla, sekä viimekädessä painostusvankeudella.
Oikeuteen tuotavaksi määrätty saadaan ottaa kiinni viisi vuorokautta ennen oikeudenkäyntiä. Painostusvankeus saa kestää enintään kuusi kuukautta.
Valtion varoista voidaan maksaa todistajalle etukäteen ennakkoa matkakuluista ja yöpymisestä.
Paskat se mikään velvollisuus ole eikä sakkoja ole pakko maksaa eikä linnaankaan joudu eli ei ole pakko jos ei taho
Tais olla provo? 300 euron uhkasakon maksamatta jättäminen tietää tasan 10 päivän linnareissua.
No jos matkakorvaus ja päiväraha ei ole vielä tullut tilille (ja olet sen silloin istunnossa vaatinut), niin ota nyt hyvä ihminen yhteyttä käräjäoikeuteen ja selvitä, että missä korvaus viipyy! Älä heittäänny avuttomaksi.
"Kun sieltä ei kuitenkaan mitään korvata kannattaako jättää menemättä ja maksaa sakot 300e kun tuosta tulisi moninkertaisesti takkiin matkoista,yöpymisisestä,ansionmenetyksistä. Vai mistä nuo saa takautuvasti edelliskerrasta ja etukäteen tulevasta kustannuksista ?? "
No kun se ei siihen uhkasakkoon jää, sillä jos sua todella juttuun tarvitaan, niin määrätään noudettavaksi istuntoon, ja tosiaan siitä voi sitten tulla myös putkareissu (max 5 pvää). Ja etukäteen voi saada korvausta matkakuluista, ota yhteyttä kotipaikan poliisiin niin saat ennakkoa.
Tärkeintä on heti kuulusteluissa hoksata se, ettei koskaan kannata alunperinkään sanoa poliisille tietävänsä yhtään mitään mistään silloin kun kyselevät.
Silloin todennäköisesti ei joudu sotkeentumaan juttuun.
Käsittääkseni todistamaan vaaditaan sellaista, joka aiemmin poliisikuulustelussa on erehtynyt sanomaan nähneensä tai tietävänsä jotain käsiteltävästä asiasta.
Jos et kertaakaan ole sanonut kenellekään tietäväsi mistään mitään, silloin ei voida syyttää rikoksentekijän suojelustakaan.
Mutta olet varmaan puhunut poliisille jotain kun vaativat todistamaan.
Tärkeintä on hoksata se, että jos sinut joskus esimerkiksi ryöstetään, niin kukaan ei nähnyt tapausta, eikä tiedä tekijästä yhtään mitään. Silloin kukaan ei joudu sotkeutumaan ryöstöösi, eikä poliisi missään tapauksessa saa selville tekijää.
Tärkeintä on heti rikospaikalla todeta poliisimiehelle, joka kyselee asiasta, että kiistät olevasi paikalla ja että poliisimies näkee ja kuulee harhoja, jos hän kuvittelee juuri nyt keskustelevansa jonkun henkilön kanssa.
Näin ei voi joutua sotkeentumaan asiaan. Jos pyydetään myöhemmin kuulusteluun todistajana, kannattaa kiistää sielläkin rikospaikalla paikallaolonsa.
Vielä tärkeämpää on harhojesi kanssa todeta, että ne eivät olekaan poliiseja, vaan valkotakkisia, jotka ottavat sinut kyytiinsä.