IKLA retkeilee Tanskaan Århusiin 2.- 4.4. Mitähän varten sinne asti täytyy mennä pitämään "seminaaria". Eikö omasta kaupungista löytynyt sopivaa paikkaa tai vaikka jostakin päin tätä Suomea, esim. Leviltä? Matkailutulot olisivat jääneet kotimaahan ja hiihtokelitkin olisivat olleet parhaimmillaan pohjoisessa.
Mitä ikäihmisten lautakunta meinaa duunata Århusissa?
Kateeksi käy
17117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kiinnostaa jonkin verran, miksi seminaaripaikaksi on valittu Århus ja mitä konkreettisia tuloksia eli antia seminaarista odotetaan. Mitä lisäarvoa lautakunta saa siitä, että seminaaripaikka on Tanskassa?
Mitä me veronmaksajat hyödymme Århusin-matkasta? Kenen aloitteesta seminaari järjestetään Suomen ulkopuolella?
Terveisin matkan kustantajat eli hämeenlinnalaiset veronmaksajat
Kaikkien muittenkin lautakuntien ym. poliitikkojen tämän vuoden matkailut tietoon vaikka kaupungin nettisivuille. Että tiedettäs vähän mihin meidän rahoja haaskataan. Voitaisiin sitten päätellä, onko kaikki tarpeellista. Epäilen, että suurin osa ajasta menee noilla osallistujilla huvituksiin ja shoppailuun. Joten aikataulut myös saatava julki. Ja jälkikäteen tarkat raportit mitä on opittu.
Voutilakeskuksen viereen tulee varageneraattoriksi tuulimylly. Jukolan pellolla tuulee aina kuin Tanskassa, josta oppi haetaan.
Siis jukolalaiset hyötyy seminaarista. Entäs muut?
Römperi kysy kans, mitä hyötyy.
Sinne mennään katsomaan miten eläkeläisiä pitää kohdella,mitä se saa maksaa ja sitten tullaan takaisin,mikään ei muutu-nostetaan pikkasen hintoja.
Tanskassa saa polttaa,ottaa olutta,drinkkejä. Katsotaan televisiota yhdessä, lauletaan,leikitään, muistellaan ja hoidetaan fyysisesti vanhuksia.
Täällä ne laitetaan pikkukoppiin, sänkyyn makaan ja maksat itsesi kipeäksi-tästä hyvästä.
Maailmalta saa neuvoja,hintatietoja,tapoja-sitten kun kotona-sama meno tosiaan jatkuu.
Katselkaa samalla toi pysäköinti,sairaanhoitosysteemi.
Tehkää edes kerrankin jotain hyödyllistä josta kuntalainen oikeasti hyötyy.
Pitää paikkansa. Tanskassa on baarikaappi vanhainkotien huoneissa vakiovarusteena. Aina olutta kylmässä ja kunnon tupakkahuoneet. Dementiapuolella on leegopalikoita jos alkaa lapsettamaan.
Helvetin poliitikot.Nämäkin rahat mitkä menee tähän Tanskan reissuun voisi laittaa vaikka vanhusten vaippoihin.jokainen tervejärkinen tietää että TÄMÄKIN reissu on palkkio/lomareissu.Älkää vaan äänestäkö yhtäkään tälle reisulle menijää seuraavaan valtuustoon.Jumala... että meikäläinen ei meinaa nahoissaan pysyä näitten saatan.. luusereitten takia.
...tana...kele...j.lauta...ittu...rhana...ssus...etti...
Komppaan edellistä kommenttia!
Suurten ikäluokkien vanhainkotimaku poikkeaa totutusta, siksi näitä hyvinvointi- ja viittä vaille lomakeskuksia ideoidaan. Lisäksi ilmainen matkailu on aika ihanaa!!
Lähteekö lautakunnan persujäsenetkin reissuun?
Vastikään forssalaisdelegaatio oli Intiassa tutustumassa sikäläiseen jätekierrätykseen.
Forssassa on pätikkää.
Täällä kysellään lähteeko persujäsenet reissuun?Samanlaisia oman edun tavoittelijoita ne on kun muutkin puolueet.
Taas kaupungin kaksi äänekästä kateellista äänessä. Tiedon tasosta kertoo kaiken puhe retkeilystä kun kyseessä on työmatka. Voi voi sentään perzikki propagandan tasoa.
Vai "työmatka"? Koskas niitä seminaareja on ruvettu sanomaan työmatkoiksi? Eikös lautakunnan kuuluisi tehdä töitä täällä Hämeenlinnassa meidän vanhusten hyväksi? Hoitakoot tanskalaiset itse omat vanhuksensa. Jos tarkoitus on vaan mennä Tanskaan asti kokoustamaan ja seminaareilemaan, niin tuskinpa retkestä kovin paljon antia on meille hämeenlinnalaisille.
Kateelliset suojelee veronmaksajien rahoja.