Tässäpä vähän ajattelemisen aihetta lossilla liikkujille.
Kun odotat lossia sammuta ajovalot, häikäisee lossinkuskin rantautumista ja
lossista poistujia.
Kun ajat lossiin niin älä jätä turhaa tilaa keulan eteen, monella on
jopa auton mitta tyhjää tilaa edessä. Opettele autosi ääriviivat.
Kun olet lossissa älä paina jarrua, vaan käytä seisontajarrua.
Häikäisee niin pirusti takana olevaa.
Jos ajat muuta liikennettä hitaammin niin anna tietä lossista poistumisen
jälkeen muille tiellä liikkujille.
Miksi jäätietä ei ole tehty viimevuosina?
PUUTOSSALMEN LOSSISSA LIIKKUJILLE
22
6159
Vastaukset
- Neuvoja....
Ihan hyviä neuvoja nämä ovat.
Lisäisin vielä, jos sinulla ei ole kiire ja joku lossilla on hyvin kiireinen, niin anna tietä.
Esimerkkinä vaikkapa aikataulun mukaan kulkevat ajoneuvot. - lossless is best
Milloinkahan losseista päästäisiin täysin eroon? Lossi historian roskatynnyriin ja silta tilalle.
- ,,,,,,,,,,,,,,,
Onhan suunitelmat valmiina, mutta rahasta on muka "puutetta".
"Valtatie 9 (17) Kuopio – Vartiala -hankkeen toteuttaminen parantaa valtakunnallisesti merkittävän poikittaisyhteyden Sinisen tien toimivuutta ja lyhentää huomattavasti välimatkoja Kuopiosta Joensuuhun ja Itä-Suomen kuntiin Tuusniemelle, Kaaville, Juankoskelle ja Juukaan. Matka Joensuuhun ja Kuopion itäpuolisiin kuntiin lyhenee noin 10 km ja Kuopion kaupunginosaan, Vehmersalmelle noin 20 km."
http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-savo-tiehankkeet-valtatie-9-kuopio-vartiala?p_p_id=122_INSTANCE_aluevalinta&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_r_p_564233524_resetCur=true&p_r_p_564233524_categoryId=14251
Vaasalon sillasta saataisiin Kuopion Golden Gate. Vaajasalosta olisi lyhyempi matka keskustaan kuin jostain Petosen perukoilta. - SILTAA PITKIN
,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:
Onhan suunitelmat valmiina, mutta rahasta on muka "puutetta".
"Valtatie 9 (17) Kuopio – Vartiala -hankkeen toteuttaminen parantaa valtakunnallisesti merkittävän poikittaisyhteyden Sinisen tien toimivuutta ja lyhentää huomattavasti välimatkoja Kuopiosta Joensuuhun ja Itä-Suomen kuntiin Tuusniemelle, Kaaville, Juankoskelle ja Juukaan. Matka Joensuuhun ja Kuopion itäpuolisiin kuntiin lyhenee noin 10 km ja Kuopion kaupunginosaan, Vehmersalmelle noin 20 km."
http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-pohjois-savo-tiehankkeet-valtatie-9-kuopio-vartiala?p_p_id=122_INSTANCE_aluevalinta&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_r_p_564233524_resetCur=true&p_r_p_564233524_categoryId=14251
Vaasalon sillasta saataisiin Kuopion Golden Gate. Vaajasalosta olisi lyhyempi matka keskustaan kuin jostain Petosen perukoilta.Pohjoissavon kansanedustajat.
Nyt ajamaan siltaa PUUTOSSALMEEN
- kaaharit
huomatkaa nopeus rajoitukset!!! siellä on 70 km/h rajoitusta!!!!
- sfnmksnvk
No kyllä lossilta Hiltulanlahteen on tosi nysväysrajoitukset.
Ketuttaa tirruttaa 60-70 km/h hyvällä tiellä.
Puutossalmeen on vähän työlästä tehdä siltaa, kun pitäisi niin paljon maissa tehdä korotuksia, että saadaa silta riittävän korkealle; että se Yaralle muutaman kerran vuodessa menevä laiva mahtuu alta..
- Kuulias.
Tieliikennelaki velvoittaa pysähtymään ennen lossin suojalaitteita. Moniko näin tekee?
- Järkeä lossiin
Myöskään ei saa käydä pierasemassa toisen autossa, eikä näyttää kikulia ohi ajeleville veneille. Järkikin sen pitäisi jo sanoa hyvät ihmiset!
- fsdgiogo
maalaisten tempauksia...
- tapojen.orja
Eikä kannata humalassa yrittää salaa kusta siihen tyhjään kosanderipulloon. Ette usko, miten kipeää se irroittaminen tekee.
- järjestystävaadin
Tänään yksi näytti lossissa paljasta pakaraa ikkunasta. Mielestäni tätäkään ei saisi tehdä Puutossalmen lossissa, vaikka olisi missä puutteessa. Vielä jos olisi ollut joku parikymppinen tytteli, mutta olikin viiskymppinen karvapeffa siellä paljastelemassa... Joku laki pitäisi jo saada tämän lossin tilanteeseen, kun tilanne on karannut täysin hallinnasta. Vielä lapsiperheitä kulkee lossilla mökeilleen ja nämä muutamat pervot terrorisoi koko yhteisöä.
- yst.neuvo
Jos olet Virransalmen ortodokseja, älä kaappaa lossia. Putin ei kuitenkaan myönnä turvapaikkaa. Eikä kukaan usko, että Mikkeli olisi Savon pääkaapunki.
- VeltotTuulet
Eka kerran sain pimppaa kyseisellä lossilla 30-luvulla. Aallot ihanasti hetkuttelivat silloin hekuman huipulle. Sen jälkeen olen kovin odottanut samaa kokemusta, mutta tuulet eivät enää ole sitä samaa kuin silloin ennen!
- pitkäksi.meni.valhe
Vähän epäilen onko siinä ollut edes lossia ollenkaan 1930-luvulla...
- Lossietiketti
Hyviä asioita jotka pitäisi jokaisen ymmärtää lossilla liikkuessa, mutta eihän suomalainen autoilija voi/älyä edes ajatella oman käyttäytymisen vaikutusta autonsa ulkopuolelle muhin tielläliikkujiin.
- mauno.vetää
Mutta saako onanoida kuskin paikalla auton ollessa lossissa
- kehitysmaatouhua
Lossi kreikkalaiseen tapaan, ei helv... mitä touhua... vettä lainehtii laiturilla vaikka kuinka paljon, ison lossilaivan ankkurointi laituriin käsipelillä köysin, jalankulkijat, rekat, henkilöautot ja kaikki kulkee sikinsokin epäjärjestyksessä sisään ja ulos... O_O
https://www.youtube.com/watch?v=GTZ59j7hIlk- game.over.you.failed
Siinä toinen lossifail video 8-bittisin ääniefektein xD
https://www.youtube.com/watch?v=Y0Psxp85hEo
- Anonyymi
Jäätietä ei varmaankaan ole keretty tehdä talvien leutouden takia ja syväväylällä viimeinen. Paatti menny joskus tammikuulla
- Anonyymi
Mitenkä ne ajovalot muka voi "häikäistä" lossikuskia, joka istuu siellä norsunluutornissaan korkealla ylhäällä kopissaan ja autojen ajovalojen valokeila on aina säädetty laskemaan alaspäin eikä ylöspäin.
- Anonyymi
Kyllä noihin toooodella vanhoihin viestiketjuihin täytyy puuttua. Laita vaikka aikaväli jos on pakko julkaista. Että nää on vuodelta kuokka etc... Ja jos on vaan pelkkä jep,jep se on vaan nostatus kun ei riitä itsellä taito edes kirjoittaa mitään. Jep meinaan...
- Anonyymi
Joo mut jos autossa ei pidä pitkiä valoja päällä niin lossivahti ei löydä missä me odotetaan ferryä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4652959Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152716Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2761734Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841304Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4411245Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 1561081
- 56999
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41998- 79995