Mitä kaikkia ns. lisärokotteita olette ottaneet Gambiaan? Esim. lavantauti, aivokalvontulehdus...? Malaria on pakollinen, keltakuumerokote ilmeisesti myös, se vain ei ehdi minulla enää astua voimaan ennen lähtöä, mutta täytyy varmaan vuorata itsensä vaatteilla ja hyttysmyrkyllä ensimmäiset päivät. Onkohan iltaisin miten paljon hyttysiä ja muita ötököitö liikkeellä?
Vastaukset 2
- zanzare
Nippu hei, ei Gambiaan matkaavalta vaadita minkäänlaisia rokotuksia !
Malaria-lääkitystä suositellaan (sekään EI ole pakollinen) aivan kuten sitä suositellaan menet sitten melkeinpä minne vain Afrikassa missä esintyy malariaa.
Eikä Gambiassa ole hyttisiäkään ollenkaan niin paljon kun niitä on Suomessa kesällä (hyttysiä on enemmänkin sadekaudella eli kesä-lokakuu), eikä siellä ole mitään sen kummempia ötököitäkään. - Jussipussi
Yhdyn edelliseen. Gambiassa ei todellakaan ole "ötököitä" ja kukaan missään vaiheessa lomaa ei tule rokotuksia kyselemään. Minä en niitä rokotuksia ottaisi, aika kalliitakin mokomat. Malarialääkkeetkin jäi ottamatta ohjeiden mukaan kun ei ollut sääskiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041055
- 62984
- 67502
- 47463
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...8436Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112431- 13420
- 42412
Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?
Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön83391- 15386