Asunnossani oli illanistujaiset jossa oli useita henkilöitä. Eräs vieraista hakkasi toisen mutta en sitä muista kuten en muista koko päivästä oikein mitään, kirkkaat vie muistin. Minua siis kuulusteltiin todistajana eikä poliisi millään uskonut etten mitään muista. Miten voi olla noin tyhmä poliisi, olisiko minun pitänyt valehdella niin kuin hän tahtoi?!
Tulkoot sekin sanotuksi etten ole ikinä ennen ollut poliisin kanssa tekemisissä. En epäiltynä, en asianomistaja enkä todistaja kunnes nyt.
Tulkoot sekin sanotuksi etten ole ikinä ennen ollut poliisin kanssa tekemisissä. En epäiltynä, en asianomistaja enkä todistaja kunnes nyt.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"Miten voi olla noin tyhmä poliisi, olisiko minun pitänyt valehdella niin kuin hän tahtoi?!"
Tyhmyys on poliisin ammattitauti ja poliisiksi pääsemisen edellytys. Poliisiapukoulun pääsyvaatimus on todettua retardatio mentalis profunda.
Todellakin, sinun olisi pitänyt valehdella aivan kuten poliisitkin valehtelevat. Rehellinen poliisi on satuolento. Olen havainnut vuosieni myötä, että rehellisydestä on pelkkää haittaa kokoomuslaisten viranomaisten kanssa.
Aika nonella ei vielä kuulustelussa muisti pelaa, mutta muistamattomuus käräjillä saattaa olla rikos nimeltä perätön lausuma tuomioistuimessa, mistä tuomitaan aina vankeutta, 14 vrk - kolme vuotta. Kun syyttäjä vähän oikeudessa hiillostaa, niin muisti virkistyy kummasti.
Illanistujaisissa oli todennäköisesti muitakin, joten olet heikoilla.
En ole syytettynä mistään joten en todellakaan ole heikoilla. Eiköhän se ole poliisi joka on heikoilla kun kerron että yritti saada minulta väärän lausunnon.
Päinvastoin. Jos olisit syytettynä, sinulla ei olisikaan mitään totuusvelvollisuutta.
Todistajana sen sijaan on.
Kokemuksestani voin sanoa, että rehellisyydestä on AINA pelkkää haittaa poliisin kanssa. Siksi rehellinen poliisikin on satuolento. Tilanteessa kuin tilanteessa kannattaa aina valehdella.
Jos ihminen on juovuksissa ei hän muista tai ymmärrä mitä ympärillä on tapahtunut, siis sen jälkeen kun juopumus on iskenyt. Ennen juopumusta muistat kyllä kaiken. Se että joku sammuu ei tarkoita etteikö hän muistaisi alkuillan tapahtumista mitään, siis ennen juopumista sammumiseen. Alkoholi on vain hyvä tekosyy olla TYHMÄ oikein Alkon luvalla. Jos et muista mitään, niin ajoitko mahdollisesti myös autolla jonkun kuoliaaksi. No nyt muisti palas, siis et. Paskanpuhujat ovat varkaista heti seuraava.
Todennäköisesti siinä tulee käymään, että kun poliisi saa kuulusteltua muut illanistujaisissa olleett, niin tulee uusi kuulusteluun kutsu. Tällöin muistamattomuuttasi käydään uudelleen läpi, mutta oletkin silloin rikoksesta epäilty, kun kyse on rikoksesta nimeltä perätön lausuma viranomaismenettelyssä, mistä tuomitaan sakkoa - kaksi vuotta vankeutta.
Jos muistamattomuus jatkuu vielä käräjillä on linnatuomio varma.
2 § (24.7.1998/563)
Perätön lausuma viranomaismenettelyssä
antaa väärän tiedon asiassa tai ilman laillista syytä salaa siihen kuuluvan seikan, hänet on tuomittava perättömästä lausumasta viranomaismenettelyssä sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.
Juu, kannattaa varautua kieroon peliin. Poliisin persoonallisuushäiriö suorastaan pakottaa heidät siihen.
Das DIMDI
Das DIMDI bietet über das Internet fundiertes Medizinwissen, betreut wichtige medizinische Klassifikationen und Terminologien, die für die Gesundheitstelematik von Bedeutung sind, und verantwortet ein Programm zur Bewertung gesundheitsrelevanter Verfahren (Health Technology Assessment). In allen Aufgabenbereichen arbeitet das DIMDI eng mit nationalen und internationalen Institutionen zusammen, u. a. mit der Weltgesundheitsorganisation und EU-Behörden.
Für den Betrieb und den Zugriff auf die Informationssysteme und die ergänzenden Datenbanken entwickelt das DIMDI moderne Software- Anwendungen und betreibt ein eigenes Rechenzentrum. Als IT-Plattform unterstützt das DIMDI das gesamte Ressort des Bundesministeriums für Gesundheit und leitet ressortübergreifende IT-Projekte.
Höpö, höpö, ei varmasti tule mitään tuomiota. Jos ei muista niin silloin ei muista. Sitäpaitsi muutkaan ei muista juuri minua paremmin joten siinähän poliisit kuulustelevat. Täällähän ihan hassuja horistaan, että oikein kaksi vuotta vankeutta, vaadin parempia valheita.
Jokaisesta porukasta löytyy aina se heikoin lenkki. Vaikka kuinka sovitaan ennen kuulustelua mitä valheita kerrotaan, niin aina alkaa jonkun polvet tutista, kun poliisi ja myöhemmin syyttäjä ryhtyvät hiillostamaan kysymyksillään, joihin ei etukäteen voi harjoitella vastausta.
Poliisi kiduttaa jonkun puhumaan mitä tahansa.
Ei olla mitään sovittu eikä minulla ole mitään syytä edes mitään sopia, minua kun ei edes epäillä mistään. Aika ihmeellistä että poliisi alkaa johtattelemaan, suorastaan painostamaan todistajaa.
Yritä nyt ainakin etukäteen harjoitella oikeat vastaukset siltä varalta, että joudut poliisin tai syyttäjän hiillostettavaksi, he kun voivat epäillä, että todellisuudessa pyrit salaamaan tietosi. Jos et onnistu, niin sakko tai vankeus uhkaa perättömästä lausumasta.
Suomessa on joka vuoksi sadoittain juttuja joissa rikoksen uhri, tekijä ja todistajat ovat olleet niin humalassa että muistikuvat ovat hyvin hatarat. Jos rankasti ryypätään voi muisti mennä kokonaan, ei se ole mitenkään tavatonta eikä ihmeellistä.
Niin mutta se on aika harvinaista ettei muista koko päivästä mitään. Ei edes sitä kun ei ole vielä humalassa ollutkaan.