Tavoitepaino tuntuu olevan tosi kaukana. :( Olen ollut nyt dieetillä, kyllästyin kerta kaikkiaan siihen kun mikään komerosta ei enää mahtunut päälle ja valokuvista katseli kalpea läski.. ;) No joo siis, 4 kg lähtenyt, mutta se on VÄHÄN, kun pudotettavaa on n. 30 kg. Harmittaa että päästin itseni tähän kuntoon. En käynyt vaakassa säännöllisesti ja olen huomannut, että juuri sitä tarvitsisin, että paino pysyisi kurissa.
Kurjaa kun oli sellainen illanvietto ystävien kanssa, ja olin porukan porsas.. valokuva ei valehtele.. :(
No, joka tapauksessa dieettiä jatketaan, toivotaan että tämä olis se elämän viimeinen dieetti. Mutta vaikeaa se on, kun on taipumusta tunnesyömiseen.
T: Lihava lyyli
Kurjaa kun oli sellainen illanvietto ystävien kanssa, ja olin porukan porsas.. valokuva ei valehtele.. :(
No, joka tapauksessa dieettiä jatketaan, toivotaan että tämä olis se elämän viimeinen dieetti. Mutta vaikeaa se on, kun on taipumusta tunnesyömiseen.
T: Lihava lyyli
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kannattaa mielummin ajatella että se tavoitepaino on ihanne, se on sinun lopullinen tavoite. Esimerkiksi kun menet vaikka lääkikseen, et sinä ole heti automaattisesti lääkäri, sinun pitää opiskella vuosia ja valmistua ensin. Aseta mielummin itsellesi välitavoitteita, ne on paljon helpompi saavuttaa. Neljä kiloa on todella paljon, onnittelut! Se helpottuu ajan kanssa, olet liian ankara itsellesi.
Kiitos sinulle rohkaisusta.. :)
Juu. olen joskus jostain lukenut, että n. 5 kg on yksi vaatekoko. Yritän ajatella sitä niin. Siis että "vaatekoko" (n. 5 kg) kerrallaan. Ja yritän visualisoida tyyliin "nyt olen pudottanut 8 voipaketin kokoisen määrän". Joskus se auttaa.
Älä dieettaa, vaan muuta ruokailutapojasi pysyvästi. Älä tee mitään aikatauluja vaan syö 300-1000 kcal / vrk alle arvioidun kulutuksen, kunnes olet normaalipainoinen. Kulutus pienenee laihtumisen myötä. Älä mene alle 1500 kcal / vrk, sillä alle sen et saa tarpeeksi välttämättömiä ravintoaineita ruoasta. Näin laihdut hitaasti mutta varmasti. Nopeasti pudotetut tulee pian takaisin korkojen kanssa, kun taas hitaasti saavutetulla normaalipainolla on paljon suurempi mahdollisuus säilyä. Kitudieetillä pudotetuista ensimmäisestä viidestä kilosta 3,5kg on vettä, 1kg rasvaa ja 0,5kg lihasta. Siitä eteenpäin rasvan osuus pudotetusta painosta voi olla max. 60%, kun se hitaalla menetelmällä voi nousta 90-100%:iin. Lihaksista kannattaa pitää kiinni kynsin hampain, sillä juuri lihakset polttavat rasvaa.
Syö 5-6 ateriaa päivässä ja nauti normaalia ruokaa, sillä painon hallinta vaatii ruokavaliota, jolla voi olla lopun elämää. Jollain ananas- tai nutriletdieetillä et voi olla jatkuvasti ja dieettaamalla vippaskonsteilla et opi syömään oikein. Kerran lihavana olleella on suuri vaara lihoa uudelleen, sillä rasvasolujen määrä ei laihtuessa vähene yhtään vaan ne vain pienenevät.
Näin olen itsekin ajatellut, eli yritän tässä opetella elämäntapoja, joita kuvittelisin voivani noudattaa jatkossa.. Eli aamiainen, lounas, päivällinen, ja mahdollisesti joku iltapala.
En ole varma saamastani kalorimäärästä, koska noudatan Painonvartioiden Points Plus-tietokoneohjelmaa, mutta tiedän kyllä suunnilleen sen kaavan, jolla pisteet lasketaan. Ruoan pistemäärä muodostuu sen sisältämästä rasvasta ja energiasta. Painonvartijathan ei enää Suomessa ole, tuo CD on 2000-luvun alusta.
Minulla on ikävä kyllä kokemusta laihtumisesta ja lihomisesta. :( Onnistuin laihduttamaan 126 kilosta 58 kiloon. Mutta lihoin sitten tuonne 93 kiloon. ONNEKSI menin vaakalle, ennen kuin KAIKKI oli ehtinyt tulla takaisin. Minun ongelmani on se, että olen tunnesyöppö. Viime syksy oli masentavaa/huonoa aikaa mulle useastakin eri syystä, ja lohdutin itseäni ruoalla ja nameilla. Samaan aikaan jätin liikunnan, joten tuho tuli. Nyt olen taas alkanut liikkuakin, alkuun nyt 4 x viikossa. Olen huomannut, ettei minulla ole vaikeuksia noudattaa järkevää ruokavaliota NIIN KAUAN, kun en ala vetää suklaata.. Kun vetää suklaata usein, monta päivää putkeen, niin tuntuu kuin siihen tulisi melkein riippuvuus. Nyt olen oikeasti yrittänyt korvata namit hedelmillä, eli välttelen sellaista sokeripaljoutta, mitä ennen harrastin.
Painonvartijoiden ohjelma ei ole terveellinen - ainakaan ne versiot, joihin ehdin tutustua. Siinä on esim. liian vähän rasvaa ja kaloreita nykyisten järkevien laihdutusohjeiden mukaan. Tuli itsekin laihdutettua Painonvartijoissa useampaan kertaan ja elimistö meni säästöliekille. Painonvartijat voittivat, sillä jäsenyydestä piti maksaa viikkomaksua kunnes tavoitti normaalipainon. Ohjelmalla luvattiin laihtua vähintään 0,5-1 kiloa viikossa, mutta minulla pudotus oli vain runsas pari sataa grammaa, vaikka punnitsin tarkkaan joka ikisen suupalan enkä yhtään livennyt ohjeista. Seurauksena painon jojottelua vuosikymmeniä. Paino palasi aina takaisin vuoden tai muutaman sisällä kivuten aina korkeammalle kuin missä se viimeisen laihdutuskuurin alussa oli ollut.
Nyt tiedän, että kaikki vähäkaloriset dieetit ovat vahingollisia enkä tule niihin enää koskaan sortumaan. Ainoa toimiva, pysyvä ja järkevä tapa laihduttaa on muuttaa ruokailutottumukset (ateriarytmi ja ruokavalio) pysyvästi terveelliseksi; 5-7ateriaa päivässä ja 2-3 l vettä päivässä. Kun pudottaa kalorien saannin 500kcal/vrk alle nergiankulutuksen, laihtuu noin puoli kiloa viikossa. Ei nopeaa, mutta pysyvää. Nälkä ja hilarien himo pysyy poissa, kun verensokeri on tasainen ja olo on mainio. Näin voi jatkaa koko elämän. Vähäkalorisilla (alle 1200-1500kcal/vrk) dieeteillä pudotetut kilot lihot takaisin aivan varmasti.
Sano hyvästit painon jojotukselle. Siitä sinulla on jo liikaa kokemusta.
Kiloklubista (www.kiloklubi.fi) ja ravitsemustutkija/-terapeutti Patrik Borgin kirjoista ja blogista (http://patrikborg.blogspot.fi/) saa paljon hyödyllistä tietoa ja ohjeita laihduttamiseen, parempaa kuin Painonvartijoilta. Kiloklubin sivulla voi (rekisteröityneenä) pitää maksutta ruokapäiväkirjaa, joka laskee syömisiesi kalorit, proteiinit, rasvat, hiilihydraatit ja kuidut ja kertoo, paljonko sinun pitäisi vielä ko. päivänä syödä ottaen huomioon liikuntasi, jonka myös sinne kirjaat.
Minä olen yrittänyt noudattaa tuota PV Ponts Plussaa sillä lailla "järkevästi", eli syön kaikki pisteet, en säästele. Jotkut tekevät niin, että säästävät, eli syövät naurettavan vähän, vain että voivat viikonloppuna mennä Mäkkäriin. No, jokainen tyylillään, mutta itse nimenomaan pyrin nyt syömään MONTA kertaa päivässä. 3 hedelmääkin menee päivässä, sitten iltapalaksi jotain marjarahkaa, välttelen pastaa, perunaa syön kohtuudella.
Minulta kyllä lähtee se kilo viikossa, mutta toisaalta olen myös liikkunut ihan kohtuullisesti, ehkä se vaikuttaa.
Voin sen sanoa, että kitukuurit eivät enää ole mua varten. Yhdessä vaiheessa elin ihan hullusti, söin vain n. 400-500 kcal päivässä. Olin hyvin, HYVIN väsynyt, en jaksanut mitään, nukuin vain.. Olo on nyt 100 x parempi!
Yritän pitää tavoitteena sitä, että söisin n. 4 kertaa päivässä.
Tiedän tietysti, että näistä asioista on paljon erimielisyyttä, jotkut vannovat vähähiilihydraattisen ruokavalion nimeen, toiset laskevat kaloreita. Pitää vaan löytää se jokaiselle sopivin tapa. Itse huomaan voivani parhaiten silloin, kun en joudu kieltäytymään mistään. Kun voin sallia itselleni esim. Jacky kaakao-vanukkaan, jos siltä tuntuu. Niin siis YHDEN, ei kymmentä. ;)
Mulla on myös tavoitteissa hakeutua kognitiiviseen lyhytterapiaan tässä kevään aikana. Minulla on todettu syömishäiriö, ja muitakin ongelmia on, sosiaalista ahdistuneisuutta ym.
Laihduttaminen ei onnistu kaloreita laskemalla vaan syömällä oikein. Syömällä ihminen laihtuu ja pysyy terveenä. Länsimainen tapa laskea kaloreita koituu monen laihduttajan sudenkuopaksi.
Ruokavalio ratkaisee 90 % painonhallinnasta, terveydestä, vastustuskyvystä ja lihaskunnon kasvattamisesta, liikunta loput. Joten ei ole ihan sama mitä suuhunsa laittaa. Jos ei syö kunnon ruokaa ja saa kaikkia ravintoaineita (esim. D-vitamiinia, magnesiumia ja Omega-3 rasvahappoja pitää syödä aina purkista), niin ei laihdu, ei pysy terveenä, ei jaksa eikä lihakset kehity.
Liian monelle "tavallinen" kotiruoka on lisäainepitoisia eineksiä, viljaa eri muodoissaan, sokeria, keinotekoisia makeutusaineita, prosessoituja kasvirasvoja (margariini, kasvirasvakerma jne...), sokerisia muroja, sekä sokeririkkaita maustettuja maitotaloustuotteita. Sellainen ruoka ei riitä. Se sairastuttaa.
Terveellisen ravinnon kivijalka koostuu kolmesta asiasta: proteiineista, väreistä ja rasvoista.
Ravinto on yksi olennainen asia, millä pystyy vaikuttamaan rasvanpolttoon. Pääsääntö on, että mitä enemmän syöt hiilihydraatteja sitä vähemmän rasva palaa. Hiilihydraatit ovat rasvojen lisäksi kehon toinen pääasiallinen energianlähde.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/aitoa_ruokaa.htm
"Mikä on kaloriteoria?
Tässä artikkelissa käsitellään sitä yleisesti totena pidettyä uskomusta, jonka mukaan ihminen lihoo tai laihtuu sen mukaan, mikä on hänen nauttimansa ravinnon sisältämän energiamäärän ja hänen kuluttamansa energiamäärän erotus. Kalori on energian perinteinen mittayksikkö.
Kaloriteoriaan uskovat suosittelevat ylipainoisille, että näiden pitäisi syödä vähemmän kaloreita ja kuluttaa enemmän energiaa harrastamalla liikuntaa. Kun rasva sisältää muita ruoka-aineita enemmän kaloreita, erityisesti kehoitetaan välttämään rasvan syöntiä.
Kaloriteoriassa ajatellaan, että yksilön energiantarve on esim. 2500 kilokaloria (kcal) päivässä. Jos hän saa vain 2000 kcal, muodostuu 500 kilokalorin vajaus. Sen täyttämiseksi elimistö lainaa vastaavan energiamäärän vararasvoista, mistä seuraa painon putoaminen. Jos yksilö sen sijaan saa päivässä 3500 kcal, vaikka tarve on vain 2500 kcal, hän luo 1000 kilokalorin ylijäämän, joka kerääntyy automaattisesti vararasvoiksi.
Kaloriteorian takana on siis hyvin mekanistinen käsitys ihmisen kehon toiminnoista. Siinä ajatellaan, että ihmiskeho on kuin auton bensatankki, jossa varastoituneen energian määrä on sama kuin tankatun polttoaineen sisältämä energiamäärä vähennettynä poltetun energian määrällä.
Montignacin mukaan kalorien vähentämiseen perustuva laihdutusteoria jää varmasti 20. vuosisadan suurimmaksi "tieteelliseksi ankaksi". "Se on ansa, huiputus, hölmö ja vaarallinen olettamus, jolla ei ole mitään tieteellistä perustaa. Ja kuitenkin se on ohjannut ravitsemuskäyttäymistämme yli puolen vuosisadan ajan."
http://www.ahjos.net/zone/kalorit.htm
Teollinen länsimainen ruoka näyttäisi tekevän sairaaksi paitsi ihmiset, myös lemmikkieläimet. Tässä olisi pieni vihje siitä, missä mennään pieleen. Kun ruokalööppien ja tieteellisten yksinkertaistusten sijaan kiinnostuu aidosti syömästään ruoasta ja sen alkuperästä, niin itselleen parhaiten sopivan ruokakulttuurin löytäminen helpottuu huomattavasti.
http://ruokapyramidihuijaus.blogspot.fi/2014/01/milla-perusteella-ruoka-valitaan.html
Laihduttajat väsyttävät aineenvaihduntansa syömällä mahdollisimman vähän kaloreita. Kun on sitten laihduttu vaikka 20 kiloa ja aletaan syödä toisenlaista ruokaa, turvotaan kaksinkertaisiksi.
Uusi vuosi, uusi ruokavalio ?
http://samisundvik.com/2013/12/31/uusi-vuosi-uusi-ruokavalio/
Tutkijat: Kaloreiden laskeminen ei kannata
http://www.iltalehti.fi/laihdutus/2013082217397495_lh.shtml
Miksei pelkkä liikunta laihduta?
http://www.tiede.fi/artikkeli/1218/miksei_liikunta_laihduta_
Huonot ravintotottumukset hidastavat kuntoilijan kehitystä
http://ruoka.ts.fi/jutut/huonot-ravintotottumukset-hidastavat-kuntoilijan-kehitysta/
Kansainväliset ruokajätit pyrkivät vaikuttamaan ravitsemusterapeutteihin samaan tapaan kuin lääketehtaat vaikuttavat lääkäreihin. Tässä asiaa havainnollistava video, joka on kuvattu kansainvälisessä ravitsemusterapeuttien konferenssissa. Mukana konfressissa lobbaamassa ovat myös mm. McDonalds, Mars, Nestle, Pepsi, Pfizer, Abbot, Kellogg’s ja Unilever, jotka esittelevät pitkälle prosessoituja ja GMO-tuotteitaan.
http://vimeo.com/59828051
Huokaus.
Tutulta kuullostaa. Kun elämässä ei ole muuta kuin työ ja kotona tietokone ja televisio. Ja kun elämä pyörii siinä, että nousee klo 4:45, lähtee töihin, matkustaa julkisissa sen lähes kaksi tuntia töihin, istuu töissä 8 tuntia, pääsee kotiin, istuu tietokoneella, menee nukkumaan ja taas sama. Kun ne ainoat ilon pilkahdukset elämässä on se ruoka, herkut. Kun on jo keliakia, laktoosi-intoleranssi ja vakavia ruoka-aineallergioita. Ei sitten enää jaksa laskea kaloreita lopulta ruoalta. Tunnesyöminen jatkuu. Kun on muuttanut tänne kasvottomien keskelle pääkapunkiin töiden perässä, kun ei ole tuttuja, ei ole ystäviä eikä sukulaisia. Kaikki satojen kilometrien päässä.
Minä muuten tulen pääkaupunkiseudulle n. 2016. Jos olet vielä siellä, niin ehkä voisi sumplia jotain tapaamista. Itsekin varmaan tulen olemaan aika yksinäinen ainaskin aluksi. Saas nähdä olenko silloin vielä läskeissäni. :)
Jaksamista sinulle! Ei se herkuttelu ole huono juttu, jos ei tällä hetkellä ole muuta iloa elämässä. Pitää olla armollinen itselleen.