Toimivatko poliitikkomme / muut päättäjät perustuslain mukaisesti? Olisiko kansalla jotain tehtävissä asiaintilan korjaamiseksi?
Ovatko ylisuurien osinkojen jako perustuslain vastainen, koska osinkoja jaetaan vaikka samanaikaisesti vähennetään työpaikkoja.
18 §
Oikeus työhön ja elinkeinovapaus
Jokaisella on oikeus lain mukaan hankkia toimeentulonsa valitsemallaan työllä, ammatilla tai elinkeinolla. Julkisen vallan on huolehdittava työvoiman suojelusta.
Julkisen vallan on edistettävä työllisyyttä ja pyrittävä turvaamaan jokaiselle oikeus työhön. Oikeudesta työllistävään koulutukseen säädetään lailla.
Ketään ei saa ilman lakiin perustuvaa syytä erottaa työstä.
Oikeus työhön
3
265
Vastaukset
- lorun loppu
"Jokaisella on oikeus lain mukaan hankkia toimeentulonsa valitsemallaan työllä, ammatilla tai elinkeinolla."
Näköjään on.Ovella kiertää puolalaisia ja jotain vastaavia mulukkuja rahaa kerjäämässä ja tutkimassa onko varastettavaa.Eipä saa poliisi näitä aisoihin näemmä.
Pankit saa laillisesti varastaa, perintäfirmat saa laillisesti ottaa kymmeniä euroja (valituksenkirjoituskuluja) jostain pikkulaskusta joka on pari päivää myöhässä, tai esim. postin virheestä johtuen ollut ties missä.
Kaupan kassalla saadaan "vahingossa" lyödä kassaan täysi hinta tuotteesta, tai eri hinta kuin mitä hyllyssä on ollut.Kiireinen asiakas ja takana iso jono ei viitsi valittaa siitä 1 ylimääräisestä eurosta laskussaan vaikka sen huomaisikin.
Ei 1 euro mitään mutta kun on tuhat päivässä näitä "vahinkoja" eikä niitä kukaan tarkista niin saahan siitä jo mukavan voiton.
Jos siitä jää kiinni, voi sitten kassaneiti vittuuntuneen näköisenä tottakai palauttaa sen 1 euron 1 asiakkaalle ja pahoitella virhettä koko muun kassajonon vihaisesti ajanmenetyksestä tuijottaen.
Valitettavan yleistä toimintaa.Joskus "sormi erehtyy" ja joku ranskispussi lyödään 3 kertaa kuittiin ja asiakas ei parista eurosta itke.Hassua että niin voi käydä monta kertaa samassa kaupassa esim. kuukauden sisään.Vasta kun nostat mekkalan asiasta, loppuu touhu toviksi.
Ei mene kauaa kun nykyinen eläkejärjestelmä puretaan ja kansalainen maksaa itse työeläkemaksunsa.Samoin kuin esim. jenkkilässä.
Tämäkin tulee täysin laillisesti tapahtumaan kun siihen lyö eduskunnan päätöksen jälkeen viskaali leiman päälle.Silloin se on laillinen.
Palkat ajetaan joka alalla alas.
Minulle piisaisi pienempikin palkka, jos sillä voisi elämisensä ja kulunsa maksaa mutta kun ei voi.
Jään siis kotiin ja ihmettelen tätä touhua.Tulee menemään paljon pahenpaan suuntaan vielä tämä kun isot pojat ajaa meitä liittovaltioon.
Sinne kun päästään niin aikaisemmat änkyrätkin jotka ovat kaula pitkällä kiljuen kertoneet miten suomi on itsenäinen valtio, tulevat katkerasti huomaamaan että bryssel sanoo mitä täällä tehdään ja mitä ei.
Itsellä on edessä valtion vaihto pian.Työn sekä paremman elämän toivossa.Työtä on mielin määrin ja veroprosentti muutaman prosentin luokkaa.Asuminen halpaa, ruoka halpaa,tuoretta ja laadukasta.
Eikä siellä ole kataisen mulkkua kitisemässä televisiossa.En malta odottaa.- von Lagerbom
Näin on, ja ennen kuin alkoi nämä pahimmat kansan riistot, kerättiin aseet pois, ettei vähävarainen kansanöuokka vaan nouse vastarintaan. Vaikka kansannoususta ei taida olla pelkoa niin kauan kun telkasta tulee mm Salatut Elämät, homosteluineen, siihen vaipuu kansa iltaisin, tuijottamaan luonnotonta perhemallia.. Minne aiot muuttaa, kerro minullekin..
- tietoa on!
Kun Suomessa vielä oli ennen nykyistä Perustuslakia perustuslakina mm. Suomen hallitusmuoto niin siinä sanottiin jotakuinkin: Julkisen vallan on edistettävä työllisyyttä ja turvattava jokaiselle oikeus työhön.
Sitten eräs mies vei pitkän työttömyyden jälkeen valtion oikeuteen kun ei hän työtä ollut saanut - sen jälkeen lakia muutettiin, siihen sisällytettiin sana: pyrittävä.
Mutta tuo mies sai kymmenientuhansien (markkojen) korvaukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792322Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1371481- 1331452
- 1541193
- 1081013
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten373927Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683
