Eka reissu Pattayalle! Mistä lentoasemalla löytyy Pattayan bussipysäkki? Katselin youtubesta ohjeita mutta silti jäi vähän epäselväksi, koska ohjeita on moneksi!
-Pattayan pussipysäkki kai löytyy saapuvan terminaalin ekakerroksesta portilta kahdeksan. Selvä, mutta meneekö bussi siitä Pattayalle vai bussiterminaaliin, josta sitten lähtee bussi Pattayalle?
-Hintatiedot vaihtelee: 130 b ! tai 200 b !
-Bussi kulkee joko tunnin tai kahden tunnin välein?
-Mihin maksetaan kyyti?
-Pattayan pussipysäkki kai löytyy saapuvan terminaalin ekakerroksesta portilta kahdeksan. Selvä, mutta meneekö bussi siitä Pattayalle vai bussiterminaaliin, josta sitten lähtee bussi Pattayalle?
-Hintatiedot vaihtelee: 130 b ! tai 200 b !
-Bussi kulkee joko tunnin tai kahden tunnin välein?
-Mihin maksetaan kyyti?
Vastaukset 24
Vanhimmat
menepä taksilla jos ei englannin kieli taivu tai arkailet muuten
Siellä on kylttejä terminaalissa joissa on bussin kuva. Liukuportaat alas pari kerrosta ja siellä ne dösät on. Laitat laukun bussin tavaratilaan ja menet istumaan. Kuski rahastaa kun nousee bussiin.
Bussien numerot ja pysäkit on englanniksi bussikartassa. Löytyy helposti kun menet vaan käppäilemään sinne bussien joukkoon.
Bussi menee Pattayn bussiterminaaliin josta on jokunen kilometri keskustaan. Bussiasemalla on takseja ja lavataksitkin kulkee siitä ohi mutta suosittelen että otat taksin. Maksaa n 100 bahtia keskustaan ja annat hotellisi nimen kuskille thaiksi kirjoitettuna osoitteineen koska kuskien englanti on sitä sun tätä niin menee usein etsimiseen tuplamatka jos yrität kertoa englanniksi mihin olet menossa.
Toki jos kuntoa piisaa eikä ole kuin reppu mukana niin kävellenkään ole kummoinen homma etsiä hotellinsa. Minä tykkään kävellä paljon jopa liki neljänkympinkin lämpötilassa joskus patikoinut 9 tuntia yhtä soittoa parhaimmillaan.
Selvä! Lähen käppäilemään! Kiitos!
Ei muuten rahasta !
Neiti tulee kysymään lippuja ja lipussa on myös istuimen numero !
Lippu ostetaan sieltä alhaalta tiskiltä ja saadaan myös numeroitu istuin !
Bussi lentokentältä tulee Food martin eteen jomtien ja Pattayan väliseen
Bussiterminaaliin.
Siihen View Talay 1 eteen kato google mapista.(löydät samalla sen
terminaalinkin)
"Sieltä alhaalta"! Tarkoitat siis että ykköskerroksessa on joku lipputiski? Onko se ulkopuolella samoin kun näkyy olevan mittaritaksien tiskit? Bussi 389 näyttäs lähtevän portilta kahdeksan! Onko lipunmyyntikin siellä?
Nimim "Heleppoa" kertoo ostaneensa lipun kuljettajalta! Tapsa sanoo ettei niin voi tehdä! Siis.. tä? Kumpi teistä on matkustanut lentoasema-Pattaya- välin bussilla?
Kyllä Tapsukka on oikeassa.Lipun myynti tiski on sisäpuolella.Ja laukut joudut itse kantamaan bussin vierelle,josta ne sitten laitetaan mukaan matkaan.
Varminta onkin itse laukkunsa kantaa ja laittaa bussiin, kannattaa kokoajan
pitää laukkuaan silmällä. Kaveriltani " hävisi " laukun sivukotelosta isohko summa
rahaa, oli vähän huolimattomasti piilottanut thaimaalaisten rehellisyyteen luottaen.
kallista kyytiä...joku patilan vakikävikki mainosti juuri, että mihkä vain 10thb taksilla (lavabussi)
http://www.belltravelservice.com/pages/PageHome.aspx
http://www.airportpattayabus.com/
Tuolla on ohjeet ja hinnat.
Taksilla maksaa 1000 batia ja pääset perlle saakka..
Lentoasemalta päin mennessä ne pyytää enemmän ellet löydä pihalta "pimeää" taksia. Takaisinpäin pääsee helposti 1000-1200 bahtilla. Pimeiden taksipalveluiden tarjoajia on ilmeisesti siivottu Suvathnabumin kentältä virallisen alta.
http://www.pttaxiservice.com/
Tuota joku täällä suositteli ja menin sillä viimeksi. 1000thb kentältä Pattayalle ja hintaa sisältyi kaikki.
Jos joku on 9.3. aamulla menossa kentältä Pattayalle, niin jaetaan kyyti, 500/per nuppi.
Kylläpä lähdet pienellä kassalla liikkeelle jos 500 egee halvemmalla pitää paratiisiin päästä. Tytöt maksaa 1000-2000 bar fee 300-500 muista se.
pari päivää sitten tultiin taksilla pattajalle ja makso 1000 batia ja kuulu myös tietullit.
En suosittele taxilla menemistä jos henkikulta on rakas. Meno on sellaista että heikompia hirvittää. Hyvää tuuria tarvitaan että perille pääsee ehjänä. Bussilla on paljon turvallisempi ja mukavampi mennä. Bussissene Jompparille ja toinen bussiasemalle, josta kuljetus minibusseilla hotellia on vielä vessa jos sen tarve tulee.
Ei kiinnosta istua tuntitolkulla bussissa. Mittari alle ja tunnissa Pattayalla. 25€ ei ole mielestäni iso raha, kun kallisarvoista loma-aikaa säästyy.
Mikä mittari menee tunnissa 140km, kysäsempä vaan uteliaisuuttani ?
Kerran on menty jopa alle, ja paikallinen Toyota oli.
Kuskilla oli kiire vuodenvaihteen konserttiin.
Pari tuntia menee taxilla jos se vaan pääsee perille. On ne semmosia kamikatseja etteivät osaa edes itse pelätä. Kiva matkustaa pari tuntia rallikuskin kyydissä missä ohitukset, jarrutukset ja kiihdytykset tapahtuu lentämällä. Turvavälejä ei tunneta ja painetaan menemään sen minkä autosta saa irti ja tietenkin toisen puskurissa roikkuen. Se on siis ihan arpapeliä pääsetkö hengissä perille. Kiva kun loma loppuu heti ensimmäisenä päivänä. Kallista loma-aikaa joo, parempi se niin kuin ei lomaa ollenkaan tai sairaalassa. Sinne ne tytöt ei tule
1,15 min - 1½ tuntia taksi Pattayalle. aamuisin klo 9.30 jälkeen
Viimeks soi 7:lta Suvarnaphumin kentälle 60 min. Aamulla viideltä lähdettiin. Kaveri heitti Accordilla, 120-160km/h oli vauhdit.
Jos olet alkaen 2 viikon lomalla niin lieneekö nuo minuutit merkityksellisiä. Siksi on turvallisempaa ottaa se virallinen taksi kentältä sillä ne ei keskimäärin vedä niin paljon jaabaa kuin jotkut muut.
Pattiksen päästä kun lähdet takaisin niin pääset sillä 1000-1200bahtia mutta silloin kuskista ei ole mitään takeita. Kerran meinasin vetää itse takapenkiltä käsijarrusta kun kuski ei kuunnellut ollenkaan vaikka huusin suoraan sen korvaan olkapäästä kiinni pitäen että aja nyt helevetti hiljempaa kun fucking idiootti pujotteli kuin Tanja Poutiainen kaistoilta pientareelle ja takaisin keskinopeutena noin 140km / t ja parhaimmillaan 170km / t
Niin, kuskista ei välttämättä ole takeita. Itsellä oli kuitenkin Pattayalla taxi serviceä pyörittävä thaimaalainen kaveri, joka kuskannut minua kymmeniä kertoja vuosien saatossa. Kauhunhetkiä on saanut kokea virallisten taksien takapenkilläkin. Raivostuttavaa se nykivä ja repivä ajotyyli ja kaistapujottelu ruuhkassa. Aamuyöstä kuitenkin melko tyhjä baana ja voi painaa vähän kovempaa.