Hei! Olen ammattikoulussa opiskeleva 16v tyttö Etelä-Suomesta. Olen seurustellut itseäni muutaman vuotta vanhemman "pojan" kanssa pian vuoden. Olen jo kerran päässyt epäilemään mahdollista raskautta suhteen alkuajoilla. Tuolloin kuukautiset onneksi lopulta tulivat. Nyt olen muuten samassa tilanteessa, mutta kuukautisten uupuminen on melkeinpä ainoa syy epäillä raskautta. Edellisellä kerralla löysin monia muitakin alkuraskauteen liittyviä oireita, kuten pahoinvointi ja oksentelu. Tällä kertaa kyseeseen ei tule muuta kuin menkat ja mielialanvaihdokset, sekä joskus ruokahaluttomuus. En laihduta eli oireet ei voi siitäkään johtua. Kuukautiset ovat nyt 4viikkoa myöhässä. Raskaus ei omassa päässäni tunnu tällä kertaa läheskään niin todennäköiseltä kuin viimekerralla, enkä oikein sisäistä asiaa edelleenkään...siksi siis kirjoittelen tänne ja kaipaisin ihan ulkopuolisten näkökulmaa.
Raskaanako?
8
317
Vastaukset
- voitaivas
Hae apteekista testi! maksaa 5-10 e eli ei paljoa sun säästöistäs voi viiä!
- Kira_97_
mut eiks tätä vois selittää jotenki muutenkin, eli sopisko oireet mahollisest johonkin muuhunkin. Ongelmana on nimittäin että äiti on töissä kuntamme apteekissa ja minut varmasti siellä tunnistettaisiin...eikä mulla oikeasti ole tällä hetkellä yhtään ylimääräistä rahaakaan. lisäks koko homma pelottaa mua:/
- uusavuttomuutta!
No huhhuh, toista kertaa samassa tilanteessa :/
Kipinkapin kouluterkalle, niillä on kyllä jemmassa raskaustestejä niin saat siellä tehtyä.
- hmmmm
No osta sitten jostain päivittäistuotekaupasta se testi.
- Missä syy?
Mikä on syynä, että et luota siihen, että ehkäisy toimii? Oletko unohtanut e-pillerin jos toisenkin, oksennellut vai mitä ihmettä?
- tää on
trolli
- trolli tai ei
Vaikka tämä aloitus olisikin trolli, niin valitettava tosiasia on se että niin monta teiniä tekee tätä aivan samaa eikä ne todellakaan ole trolleja. Olisihan se hienoa sulkea silmät ja ajatella että jokainen teini (ja miksei vanhempikin) osaisi huolehtia ehkäisystä ja tekisi kaikkensa ettei tulisi raskaaksi, mutta asia ei todellakaan ole niin.
- Missä syy?
Odotan vastausta:
Mikä on syynä, että et luota siihen, että harjoittamanne ehkäisy toimii?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?712561Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U892446Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut192171Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441851Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai931811Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171727Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591679Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251107Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si111098Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3251040