Blowback-pistooli ei toimi

Kaasutoiminen m1911 socom gear
Kun ampuu, kaikki kaasut lentää ulos, muttei kuula piipusta tai luisti taakse.
Avasin aseen eikä mikään näytä olevan rikki.
Mikä voi olla vikana?
8469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tiivisteet tai suutin rikki, jos ase on uusi niin takuuseen

Äänestä

Kun irroitin luistin, laitoin kuulan ja asetin lippaan oikealle kohdalle, päästin kaasua sirmella vähän, kuula lensi. Tuskin vikana on suutin.

Äänestä

Pitäisiköhän vähän silikoonata? Taitaakohan green gässissä olla hitusen silikooniöljyä sitä varten, että kaasu ei lähde saman tien lippaan sisältä ulos? Kokeile voidella niitä tiivisteitä ja suutinta silikooniöljyllä. Käytätkö Green gassia vai propaania?

Äänestä
  • Ne vuotavat ulos vasta kun painan liipaisinta, eli se ei lataa blowbackia vaan kaasut vuotaa ulos
    Green gasia.

    Äänestä

  • Hämmentynyt826392763 kirjoitti:

    Ne vuotavat ulos vasta kun painan liipaisinta, eli se ei lataa blowbackia vaan kaasut vuotaa ulos
    Green gasia.

    Ettei vaan kuula ole jumissa piipun sisällä. Taitaa olla pahempi vika vissiin.

    Äänestä

  • se on vihreetä kaasuu

    Äänestä

Huoh... Ota nyt ekaksi se blowback kehikko siitä luistista irti. Ok? Se on kuusiokoloruuvi ruuvilla ja tähtäimen tai sen alla olevalla ruuvilla kiinni. Sitten se putoaa sieltä melkein itsestään. Ja tarkista suuttimen palautusjousi, älä hajoita tai vääntele. Sen jälkeen ota suutin irti.Tarkistat sen, katso myös sisälle. Jos kaikki vaikuttaa olevan kunnossa. Ota vakio o rinkulan ja männänpään kehikosta irti ja uitat o rinkulaa silikooni öljyssä yön yli.

Ei se vika kyllä lippaassa ole.

Jos nämä kunnossa niin vika on alarungossa.

http://airsoftpacific.com/viewtopic.php?t=33347

Sori olen todella huono selittämään, mutta tuossa kuvalliset ohjeet

Äänestä
  • Kiitos avusta!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hämmentynyt836391 kirjoitti:

Kaasutoiminen m1911 socom gear
Kun ampuu, kaikki kaasut lentää ulos, muttei kuula piipusta tai luisti taakse.
Avasin aseen eikä mikään näytä olevan rikki.
Mikä voi olla vikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu