Osaako kukaan sanoa onko näistä spray pulloissa myytävistä aineista loppupeleissä mitään hyötyä (tai haittaa) uuden kangassohvan käsittelyssä? Suojaako oikeasti, ja jos, niin miten paljon/vähän. Hinta 30 eur setti jossa suoja-aine ja puhdistusaine.
Ote myyntipuheesta:
Kertakäsittelyn antama suoja kestää jopa kaksi vuotta.
Suoja ei muuta tekstiilin hengittävyyttä, syttyvyyttä tai väriä.
Turvallinen käyttää, allergiatestattu. Käsitellyltä pinnalta nestemäinen lika lähtee pyyhkäisten ja kuiva likakin on helppo imuroida. Tahrat lähtevät laimealla pesuaineliuoksella.
Softcare tekstiilinhoitoaineet sohvalle?
mietityttääää
2
140
Vastaukset
- hmm..
En osaa sanoa suoja-aineesta mitään, mutta puhdistusaine kyllä toimii hyvin.
- Askonsohva
Suoja-aine tekee "kalvon" tekstiilin pintaa eli sinne ei nesteet pääse imeytymään jos samantien pyyhkii pois.
Itse pesen noilla aineilla ja korkeapainepesurilla, joka imee veden samantien pois ns. Reclinertuolit ja sohvan joka kevät. Aina tulee likaista vettä mutta se taitaa olla pölystä syntynyttä. Suojaan sitten pesun jälkeen taas suihkeella. Hyvänä ovat pysyneet jo 5 vuotta. Tosin kankaan laatukin on vähintäin keskitasoa ei siis halvinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732785
- 632684
- 681792
- 241637
- 201560
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä101505- 151402
- 481257
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91219