Korutonta kerrontaa

Ohessa karuja ennusteita paikkakuntamme tulevaisuudesta, ei hyvältä näytä eikä lohduta tieto että samanlainen kehitys on muuallakin.

Oheisesta linkistä selviää kaikki

http://www.joensuu.fi/documents/11127/508796/Asukkaiden palvelutarpeet Outokumpu.pdf/1f2db85b-4792-47a5-b679-33a6626d6fda

Muutokseen pitäisi varautua mutta miten????
14314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Valtuustossa istuvilla on varmaan keinot tiedossa. Keskustelkaa ja vaihtakaa mielipiteitänne. En minä veronmaksajana ja tavallisena sukankuluttajana muuta voi vastata. Töihin teidät äänestettiin.

Äänestä
  • Valtuutetut eivät korvaansa lotkauta väen vähenemiseen, bisneksen teko aarrekaupungin muodossa on heille tärkeintä ei kunnan kehitys kestävällä pohjalla. Veronmaksajana en voi kun ihmetellä valtuutettujen toimia, kaavoitetaan uusille asunnoille paikkaa, ei vaivauduta uusien asukkaiden houkuttelemiseen paikkakunnalle.
    Outokumpu korkeine veroineen, palveluineen ei houkuta muuttamaan nuoria veronmaksajia varsinkaan kun työpaikkojakin on rajallisesti. Halvemmaksi tulee pendelöidä muualta Okussa töissä kuin muuttaa työn perässä paikkakunnalle vaikka olisi edullisia vapaita asuntojakin pilvin pimein.

    Äänestä

Johan tuon ymmärtää sokea Reettakin. Kun katsoo myytävien asuntojern listaa netistä, ovat siellä vuosikausia, vaikka antaisi naurettavan pienellä hinnalla, ei kelpaa.
Outokummun maine on mennyt, velkaisena ja kalliin veroäyrin paikkakuntana.
Silti vain aarretta kumarretaan, eräiden sitkeän päähäpinttymän takia.
Koska riisuvat vaaleanpunaiset lasit silmiltään ja näkisivät tosiasiat.
Itse olisin uskonut jo Vuorenpeikonmaan jälkeen.

Äänestä

Kannattaa muuttaa Kiteelle...

Äänestä

Outokumpu on sillä tiellä joka hirvittää, aarrehölmöily ei ole pelastusrengas tulevaisuuteen. Nykymenolla olemme pahemman kerran kusessa veronmaksajina paikatessamme päättäjiemme mokailuja joille ei loppua ole näköpiirissä.

Asuntoja lisää jää tyhjilleen kun kaikki kynnelle kykenevät jättävät paikkakunnan, väestö ikääntyy ja eläköityy sitten vähin äänin kuolee pois. Jäljelle jää aavekaupunki tyhjine asuntoineen, sitäkö rakkaat päättäjämme aina kaupunginjohtajasta alkaen haluaa typerillä päätöksillään??

Tulevaisuudessa liitos Joensuuhun on väistämätön, saa Joensuulaiset kannettavakseen sen velkataakan joka on huonon taloudenpidon seurausta. Myyntiin menee kaikki minkä voi rahaksi muuttaa velkojen kuittaamiseksi, lisäksi Joensuu saa rapistuvan rakennuskannan. Kannattaako rakentaa enää mitään uutta kun entisiäkin rakennuksia on liikaa tyhjillään... rapistumassa.

Äänestä

Hyvä nimimerkki ewakkorek.

Juuri sinulaiset luovuttajat pilaavat kaupunkimme maineen. Sinä et tuonut yhtään kehittävää ajatustasi esille. Helppoa on moittia, mutta yritäppäs nostaa paremmalle tasolle.
Hyvää päivänjatkoa silti myös sinulle ewakkorek.

Teollisuus investoi ja uskoo tulevaisuuteen. Niin uskoo myös suuri enemmistö outokumpulaisia. Tänne putkahti ihan äsken myös eräs osuuskunta, joka tarjoaa hyviä palveluitaan kaikkien tarvitsivien käyttöön. Olikohan sen osuuskunnan nimi Dynamotiimi tai joku sentapainen. Onnea ja menestystä kaikille outokumpulaisille.

Äänestä

Luovutusmieliala on niin monella muullakin kuin ewakkoreellä, eikä me pystytä kaupungin mainetta pilaamaan sen on tehneet rakkaat päättäjämme typerillä päätöksillään. Kritiikkiä pitää olla että jotakin hyvää tapahtuisi, ihmisten silmien on auettava ennen kuin on liian myöhäistä

Paljon ei lämmitä ajatukset veronmaksusta tyhjänpäiväisten kaivoskouhotusten takia, miksi rahaa viskataan turhuuteen kun vastaava yritystoiminta ei kuulu kunnan tehtäviin.

Ehdotukseni on;
Kaivostoiminta yksityistettävä yritysvetoiseksi ja siihen sijoitukset pitää lopettaa kunnan toimesta, syntyy satojen tuhansien säästöjä kuin itsestään.

Teollisuus on ja pysyy muttei yksin jaksa pitää paikkakuntaa pystyssä, säästöjä tarvitaan ei pelkkä veroprosentin nosto riitä.

Vaarana on jos veroprosentti nousee liikaa syntyy Kiinailmiö eli yritykset pakkaa kamansa ja lähtevät pienemmän verotuksen perään toisaalle. Onko tällaiseen kehitykseen varaa outokummun kokoisella paikkakunnalla ??

Miksi päättäjämme eivät avaa silmiään ajoissa toteamaan totuutta, vielä voi paljon pelastaa jos yhteistä halua olisi...

Äänestä
  • Kaivokset täyteen vettä ja niihin sukellusturismi. Myy kuin kuuma kupari. Ja Oku elpyy.
    Matalammat kuopat pintasukeltajille. Sinne voi istuttaa myös eksoottisia kaloja eri puolilta maapalloa tuotuina. Ja koralleja ja mitä vaan.

    Äänestä

  • Ilmainen neuvo. kirjoitti:

    Kaivokset täyteen vettä ja niihin sukellusturismi. Myy kuin kuuma kupari. Ja Oku elpyy.
    Matalammat kuopat pintasukeltajille. Sinne voi istuttaa myös eksoottisia kaloja eri puolilta maapalloa tuotuina. Ja koralleja ja mitä vaan.

    Kaivokset on ollu täynnä vettä jo viime vuos tuhannelta. Varmasti se sukellusjuttu olisi menestys, jos löytyisi joku tarpeeksi fiksu ja asiaa tunteva ihminen toimintaa pyörittämään. Mutta täällähän on tapana ottaa joku tuulimyllynlämmittäjä jostain viraston kellarista jonka kokemuksella ja koulutuksella ei oo mitään tekemistä koko homman kanssa.

    Äänestä

  • zzzzzzzzzzzzzzzara kirjoitti:

    Kaivokset on ollu täynnä vettä jo viime vuos tuhannelta. Varmasti se sukellusjuttu olisi menestys, jos löytyisi joku tarpeeksi fiksu ja asiaa tunteva ihminen toimintaa pyörittämään. Mutta täällähän on tapana ottaa joku tuulimyllynlämmittäjä jostain viraston kellarista jonka kokemuksella ja koulutuksella ei oo mitään tekemistä koko homman kanssa.

    Ja pelastajat sukeltajill sitte Englannista ja Norjasta.

    Luolasukellus on vaarallist hommaa.

    Äänestä

Kokeiltuhan tuotakin on.
http://www.oursuk.com/?page_id=11

Nämä mainitsemasi tuulimyllynlämmittäjät eivät ole saaneet aikaan mitään tässäkään suhteessa.

Äänestä

Väki vähenee, pidot paranee. kyllä meidän sitten kelpaa olla ja elää pikkukaupungissamme. Ainoa toiveemme on että joku taho tulee kaapistaan ja rupeaa sponsoroimaan elämäämme, veroeurot ei riitä elintasomme ylläpitoon.

Rohkeasti haemme sponsoria, mielellään alle 40 vuotiasta, tervettä rahamiestä jolta ei visioita puutu.

Äänestä

Mielestäni kaivos ja ylipäätään matkailu tulisi jo unohtaa, kun kaupungin taloutta mietitään. Nyt tulisi vain minimoida vahingot siltä osin ja toivoa, että kaupunki saisi vuokratuloina edes kiinteistöjen ylläpitokulut vuokralaisilta. Mielellään tulisii pyrkiä omista vastuista kokonaan eroon.

Nyt toki toivo heräsi, kun luki päivän Karjalaisesta, että Joensuu sai taloutensa oikealle uralle, jopa sote-palvelut pysyivät budjetissaan. Ja Joensuun jätti oven auki eli mukaan vielä päästäisiin.

Outokummulla ei ole ikärakenteensa vuoksi mitään mahdollisuutta selvitä vastuistaan yksin. Turha pitkittää väistämätöntä enää yhtään. Muutaman lapsiperheen tänne muutto ei vähennä yhtään iäkkään väeston määrää. Eikä vähennä työttömyyttä, joka on toinen isoista menopuolen kasvattajista.

Äänestä
  • mielenkiintoista asiassa on se, että oku purki yhteistyön liperin kanssa ja hylkäsi liitoksen joensuun kanssa. Nyt molemmat ovat onnistuneet säästöissä.
    Mitenkänh'n käy 2014?.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


13+3 kirjoitti:

Ohessa karuja ennusteita paikkakuntamme tulevaisuudesta, ei hyvältä näytä eikä lohduta tieto että samanlainen kehitys on muuallakin.

Oheisesta linkistä selviää kaikki

http://www.joensuu.fi/documents/11127/508796/Asukkaiden palvelutarpeet Outokumpu.pdf/1f2db85b-4792-47a5-b679-33a6626d6fda

Muutokseen pitäisi varautua mutta miten????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu