Onko syytä huoleen?

Paastoverensokeriarvoni oli 6.1, neljä vuotta sitten se oli 6. Onko syytä huoleen?
2100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

On. Diabetes on hiipimässä päälle. Jos olet ylipainoinen niin laihduttaminen on tosi hyvä asia, jollet liiku niin liikunnan lisääminen.

Äänestä

Noin pieni muutos menee jo mittaustarkkuuden sisään. Samoin jo pienikin muutos edellisen illan aterialla ennen paaston aloittamista aiheuttaa jopa suuremman muutoksen.

Tulosten perusteella voidaan päätellä että tilanteesi on pysynyt ennallaan neljä vuotta. Olet juuri ja juuri heikentynyneen paastosokeriarvon rajoilla, mutta diabetesdiagnoosia ei noilla arvoilla vielä anneta. Lisäksi tilanteen pysyttyä samana jo neljä vuotta, riski diabetekseen on kohtuullisen pieni.

Senverran voi olla huolissaan että jos on ylipainoa, kannattaa laihduttaa. Helpoimmalla se sujuu pienentämällä päivittäisiä ruoka-annoksia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Mikki2 kirjoitti:

Paastoverensokeriarvoni oli 6.1, neljä vuotta sitten se oli 6. Onko syytä huoleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu