työuupumus vai työpaikkakiusaamista?

mielipiteitä?

Olen voinut työpaikassani todella huonosti viimeiset viikot. aloitin uudessa työssä jossa yksi työntekijä jotenkin otti minut hampaisiinsa heti. Muiden työkaverien kanssa tulen toimeen hyvin mutta tämän yhden kanssa en tule.

Hän ensimmäisestä päivästä lähtien on hyvin niukasti ja haluttomasti puhunut mitään kanssani. Teetättää kyllä töitä minulla taukojeni ajankin sekä yli työajan useina päivinä. (lähiesimieheni kun on. Jos hänen kanssaan kahden hän ei juuri sanaakaan sano. jos yritän puhua hän toteaa yhdellä sanalla jotain. Muille hän kyllä puhelee ihan mielellään ja hymyilee ystävällisesti ja on mukava.
Kohtelee minua kuin olisin ilmaa.

Itse olen saanut psyykkisiä ongelmia tämän takia. ahdistaa, minulla on unettomuutta, päänsärkyä, töissä itkettää ja on paha olla. Hakeudun syrjään muista ja yritän vain selvitä päivästä ja tehdä minulle kuuluvan työni hyvin.

Olenko uupunut työhöni heti alkuun ja suurentelen työkaverini käytöstä vai olenko joutunut uuden työkaverin syrjinnän kohteeksi ja oireeni johtuvat siitä?

Mitä mieltä te olette ko. ihmisen käytöksestä? vierastaako hän minua koska olen uusi vai onko kyseessä syrjintä?

1

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivä kerrallaan...

      Uusissa työpaikoissa on ekan viikon ajan raskaampaa siitäkin syystä, että joutuu omaksumaan paljon uutta tietoa ja tekemään paljon enemmän työtä tavallisten hommien eteen, kuin jo pitempään paikassa työskennelleet. Yksi päivä kerrallaan ystäväni...joka päivä helpottuu pikkasen. Joka päivä opit uutta ja tiedät lisää. Alat muistaa paikat ja tavarat ja tuntemaa ihmiset ja tavat.

      Pikkuhiljaa opit tuntemaan tän kertomasi työkaverinkin. Hänellä voi olla useita syitä käytökseensä ja kenties saat myöhemmin tietää sen. Ties vaikka voitte olla tukemassa toinen toistanne siinä missä kumpikin kokee heikkoutta. Ehkä saat hänestä jopa uuden ystävän...

      "Tee toiselle, niinkuin toivoisit itsellesi tehtävän."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe