Olen saanut keliakia-verikokeesta jo kaksi kertaa positiivisen tuloksen. Ensimmäinen tulos tuli 2007, mutta silloin tähystyksen tulos oli normaali. Tosin silloin olin mennyt typeryyttäni kokeilemaan gluteenittomia tuotteita tavallisten rinnalla. Ehkä vaurioita ei sitten suolinukassa ollutkaan. Nyt sain tänään uudestaan positiivisen tuloksen vasta-aineista ja jälleen olen tähystysjonossa. Anemia on ja maksa-arvot koholla, niistä epäilyt heräsivätkin. Voiko olla kuitenkin jokin muu syy, että verikokeet näyttäisivät positiivista? Kysyin lääkäriltä ja hän sanoi, ettei muuta syytä vasta-aineiden nousuun ole kuin keliakia.
Onko toivoa ettei keliakiaa olisikaan?
8
634
Vastaukset
- nauti elämästäsi
Kyllä se verikoe on luotettava.
Viljaton elämä on ihan hyvä elämä.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm - oikeaa hoitoa
Ei keliaakikon elämä ole viljatonta!!! Ei pidä sekoittaa termejä. Sillä eivätkös riisi, maissi, hirssi ja kaura ole viljoja.
- nauti elämästäsi
On ja tattari.
Viljoissa on muitakin haitallisia aineita kuin gluteeni.
Monet pääsevät oireistaan, kun jättävät kaiken viljan.
- Elppa_keli?
No, olen muuten oireeton mutta maksa-arvot ja anemia vei tutkimuksiin. Että en kyllä jätä viljoja ellei ole pakko. Että ollapa joku muu syy kuin keliakia.
- fdsfsasdgfgfg
Periaatteessa, vaikkei suolessasi ole vaurioita, niin jo vasta-aineet kertovat ettei kaikki ole kunnossa. Nykyään tunnetaan myös gluteeniyliherkkyys, joka on eräänlainen välimuoto keliakian ja "normaalin" välillä.
Tiedän että asia on kamala shokki. "Mitä minä voin enää syödä?"-tyyliin. Ja jos oma mielikuva on, että gluteeniton ruoka on pahaa, niin sopeutuminen on vaikeaa. Oikeasti ruuat pysyy ihan samoina todella pienillä muutoksilla.
Kaikki pääruokani kelpaavat perheelle ja vieraille ilman että eroa huomaa. Kastikkeen suurustaminen riisi- tai kaurajauholla ei meinaa mitään. Ainoa haaste rehellisesti ovat pullat ja tietynlaiset leivät. Kaiken muun saa onnistumaan.
Jos maksa-arvosi ovat koholla, niin kai tiesit että gluteeniton ruokavalio (jos vasta-ainetestisi näyttää positiivista) voi auttaa tasaamaan noita arvoja? Kyllä se mielestäni olisi kokeilemisen arvoista.
Odota kuitenkin tähystyksen tuloksia ja syö normaalisti ennen tähystystä.
http://www.musili.fi/tukea_jaksamiseen/keskustelu/keskustelupalsta?discussion_a=thread&discussion_forum_id=5&discussion_id=30
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=kel00015
Tutustu myös facebookin keliakia-ryhmiin! Sieltä löytyy monia samoja asioita pohtivia: https://www.facebook.com/groups/139274102858591/?fref=ts - dsfsfgddfgdfgdfg
Et voi tietää oletko oireeton. Moni on tajunnut vasta diagnoosin ja ruokavalion aloittamisen jälkeen että on oireillut vuosikausia. Keliakian ja gluteeniyliherkkyyden oireisiin kuuluu paljon muutakin kuin vatsavaivoja. Hampaiden kunto, maksaarvot, nivelkivut, kömpelyys, väsymys, kilpirauhasvaivat jne.
- Elppa-keli
Onhan miulta hampaista vissiin kiilteet menneet, ainakin pinta on sellainen karhea. Nivelkipuja on ehkä ollut, ainakin isovarpaan tyvinivelessä. Kömpelö olen ollut koko ikäni, aina huimaa ja väsyttää. Tähystys vasta 5.5.14. Voi olla, että en tiedä lainkaan kuinka hyvä olo minulla voisikaan olla gluteenittomalla. Ja maksa-arvot sekä usein toistuva anemia voisivat kyllä normalisoitua.
Nyt syön vehnästä tähystykseen saakka. Kiitos vastauksista. Romahdetaan yhdessä. - anbu
mee kilpirauhaskokeisiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333224Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441609Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö191001Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32979- 59953
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22948Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37860Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173803- 48719