aikuinen vai pentu?

kaveri hakuses

Ollaan mieheni kanssa ajateltu hommata meidän uros kultsulle kaveria, ajateltiin ekaksi pentua mut ite olisin ehkä valmis ottaa aikuisenkin. Mut mietin kumpi on fiksumpi hommata? En oo koskaan hankkinu aikuista koiraa suoraa, ite oon kouluttanu omani ja pentuna meille tullu... Mietin tässä että voiko se sit olla vaikeakin tapaus vai helppo? Kokemuksia kellää?Hyviä?Huonoja?

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 48564891

      Sanoisin että jos ennestään on jo toinen koira, kannattaa ottaa pentu ja jos mahdollista kooltaan suurempi tai pienempi kuin ennestään oleva koira, tällä tavalla vähennät huomattavasti riskiä että tulisi konflikti lauman järjestyksestä ja sen seurauksena toinen tai molemmat vahingoittuisivat tai pahempaa. Itselläni oli ensin pari vuotias jackrusseli ja sitten hankin toiseksi koiraksi american bulldogin, eikä ole ollut mitään ongelmia, molemmat ovat niin tervepäisiä kuin olla ja voi ja tietysti viihdyttävät toisiaan.

    • kaveri hakuses

      Ok, ehkä me päädytään siihen pentuun ettei sit sattuis mitää ikävää. Onhan siinä sit oma kouluttaminen ja sisäsiistiksi opettaminen, mut se ei haittaa kyl yhtää, pää asia olisi että tulisivat hyvin toimeen keskenään :) kiitti vastauksestasi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      109
      6441
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3667
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      182
      2378
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      247
      2236
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      188
      1894
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1710
    7. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1465
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1164
    9. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      124
      1160
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1130
    Aihe