Kaiutinkaapelin paksuus?

?????

Eli, kun subissani on jatkuvaa tehonkestoa 1300w ja vahvistin antaa jatkuvaa 1400w yhteen ohmiin (subissa 2X2Ohm. kelat) niin minkä vahvuiset johdot(4kpl) varmasti riittäisi vahvistimen ja subin väliin? Johdoille tulee pituutta vähän yli metri.
Itse olin alkuun ajatellu, että 4X4mm2 riittäisi, mutta sitten näin eräässä nettivideossa, kun lähes samalla teholla/kuormalla oli vedetty 4X10mm2 piuhat vahvarin ja subin väliin.

2

2397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3434

      Se paljonko on subin tehonkesto ei vaikuta mihinkään. Se on mitä on ja sinne syötetään jokin määrä tehoa. Sillä syötetyllä teholla on merkitystä.

      Sitten semmoiseen että kaiuttimille ei tarvita mitään överikaapeleita, niinkuin virtapuolelle.

      Yksi 2x4mm2 kaiutinkaapeli per puhekela on varmasti riittämiin. Noita ylilyöntejä näkee toki eikä liian paksusta mitään haittaa ole, jos säikeet saa sinne mahtumaan.

    • w 201

      Autossa kaiutin johtojen paksuudella ei ole kerrassaan mitään merkitystä. Muut asiat niin hankalia, ei kukaan pysty kuuntelemalla erottamaan autossa, millaisilla johdoilla kaiuttimet on asennettu. Kaapelit loppujenlopuksi halpoja, vedä vaikka merikaapelilla, ei sillä ole ääneen mitään merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      16
      2577
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1582
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1204
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe