Mikä kemiallinen reaktio kyseessä?

MoccaMasterko?

No niin - heti ensiksi sanon, että en pelleile vaan olen ihan tosissani - niin kummalliselta kuin kysymykseni ehkä vaikuttaakin.

Kaikkihan aina silloin tällöin desinfioi vessanpöntön kaatamalla sinne kloriittia ja jättämällä sen vaikuttamaan seuraavaan wc:n käyttökertaan, eli jättää liemen pönttöön. No nyt sitten toisinaan tänä talvena on käynyt niin, että kun olen käynyt "heittämässä veteni" eli virtsaamassa pönttöön, jossa kloriittia on ollut, on vesi muuttunut ihan mustan kahvin väriseksi. Näin ei ole käynyt koskaan aiemmin, eikä joka kerta nyttenkään, vaan vasta muutaman kerran tänä talvena.

Mikä kemiallinen reaktio on kyseessä, mitä munuaiset päästävät lävitseen, joka reagoi kloriitin kanssa tuolla tavalla?

Kouluajoilta muistan kun keiteltiin kemian tunnilla kaalta padassa ja siihen lisättiin jotain aineita (en muista mitä) ja liemestä tuli sen mukaan joko kirkkaanpunaista tai kirkkaanvihreää, ja nämä kai kertoivat happamuudesta tai emäksisyydestä (muistaakseni). Siitä päättelen, että munuaiset päästävät jotain lävitse ja se aiheuttaa kloriitin kanssa kummallisen reaktion. Väri siis on tosiaan ihan tummanruskea - ihan kuin pönttöön olisi kaadettu pannullinen mustaa kahvia.

4

3036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kemiahan on kokeellista tiedettä, ei niinkään arvaustiedettä. Ja ilman analyysiä se on helpostikin arvailua, ellei kirjallisuudesta löydy vastavaa tapausta. Eikä nyt sattunut just olemaan käsillä virtsakemian kirjaa.

      Jos ajatellaan tämän "synteesin" koejärjestelyä, niin siinähän on vaihtelevina tekijöinä mm. virtsan koostumus, jota kysyjä itse arvelee syyksi. Muita vaihtelevia tekijöitä on kloriitin ja virtsan määrät ja ehkä vielä reaktioaika.

      Vähän teoriaa:
      Pääsääntöisestihän värilliset aineet ovat sellaisia, missä elektroneilla on käytettävissä laaja orbitaali, esimerksi konjukoitu kaksoissidosjärjestelmä. "Puhtaita" H-C ja C-C sidoksia sisältävä yhdiste ei taida koskaan olla värillinen jne. Kloorilla on pyrkimys ennemminkin katkoa kaksoissidoksia orgaanisesta molekyylistä kuin tehdä niitä lisää (tästä kloorivalkaisu).

      Vähän veikkailua:
      Eli nyt tämä havainto on vähän päinvastainen kuin voisi ennustaa tuolta pohjalta. Kloriittivalmiste on reippaasti emäksinen, virtsa kaiketi yleensä neutraali tai hapan. Niinpä juuri pH-indikaattorina toimiva läsnäoleva aines voisi
      olla selitys. Tämän testaamiseksi vaihtelevat ainesmäärät voisivat paljastaa tilanteen, vähän kuin titraus. Eli jos pienehkökin loraus virtsaa alkaa värjääntymään, niin tämä pH-indikaattoriteoria on heikolla. Mittaus tietenkin olisi poikaa.

      Kun WC-pönttöä aletaan pesemään, niin silloinhan siellä on jo jotain aineksia pinnalla. Ja ulosteen koostumus on kaiketi paljon vaihtelevampaa kuin virtsan. Että itse väriä muuttava yhdiste voisi ollakin kotoisin sieltä päästä? Virtsa toimisi vain pH:n muuttajana, mutta väriä ei näkyisi, jos ei olisi indikaattoria mukana.

      • MoccaMasterko?

        Kiitos vastauksestasi! Ihanaa että joku viitsi noin perusteellisen vastauksen kirjoittaa, kun jo aiheen perusteella ajattelin ettei vastauksia tule ollenkaan - tai sitten jotain trollailua. :) Tosin en kouluaikoina kemiassa loistanut, niin en ihan kaikkea ymmärtänyt. :D

        Pöntön pidän aina mahdollisimman puhtaana ja on se ollut puhtaan näköinen, kun sinne kloriittia olen kaatanut - vaikka eihän se koskaan täysin puhdas ole... Toisinaan liemi on siellä ehtinyt olla koko yön, toisinaan vain muutaman tunnin. Määrät tietysti vaihtelevat, kun vain lorautan pullosta, enkä mittaile.

        Huojentava tieto kuitenkin olisi, jos ei välttämättä olekaan virtsasta kyse, kun jo luulin että munuaiset on hajonneet, kun tähän "ilmiöön" ensi kerran törmäsin. En edes muistanut kaataneeni kloriittia pönttöön kun vaan katsoin että "mitä ihmettä...?!" kun aloin pönttöä huuhtomaan, ja huomasin karsean värin. Sitten muistin että olin sinne kloriittia kaatanut. Toinen mitä ajattelin syyksi ja juuri tuohon virtsaan liittyen oli tuo pH, koska ruokavalio on ollut aika vilja - peruna -linjoilla huonon rahatilanteen vuoksi, ja ainakin jotkut väittää että se happamoittaisi elimistöä.


    • K-siluutu

      Jahas, minä taas ihmettelen, mitä kummaa tapahtui, kun olin pesemässä vessanlattiasta pissaroiskeita veteen kastellulla rätillä, johon olin kaatanut kloriittia suoraan pullosta (Tiedän, että vastoin ohjeita, juu...) Jälkeenpäin huomasin sormestani hopeasormuksen alta olevan kohdan tulleen kipeäksi ja haavoille kuin hapon polttamana. Mitä tapahtuikaan? Mikä reaktio mahtoi tapahtua, kun mahdollisia aineita ovat ainakin kloori, hopea, vesi ja kenties virtsan sisältämä urea tms. aineet?

    • 1+9

      Ootko tosissasi? Läträät kloriittia käsillesi ja ihmettelet että kirvelee?

      Kysymykseen että miksi juuri sormuksen kohdalla voinee arvella että sinne sormuksen ja ihon väliin on päässyt sitä kloriittia ja sieltä kaikki kloriitti ei ole lähtenyt käsiä pestessäkään vaan se on saanut siellä rauhassa ärsyttää ihoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2370
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      1279
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1201
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1191
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1135
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      1096
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      952
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      887
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      757
    Aihe