hei! olen pyrkimässä lääkikseen toista kertaa ensi keväänä. Tällä hetkellä käyn töissä ja opiskelen kemiaa avoimessa yliopistossa. Mietinkin lähinnä ensi kevättä ja sitä onko minun järkevämpää/kätevämpää olla töissä edelleen, jatkaa avointa ja lukea siinä sivussa (ja pitää pieni lukuloma) vai mennä johonkin kouluun (amk:hon) ja opiskella siellä mitä pakko on, ja jatkaa avointa ja lukea siinä sivussa.. ELi siis onko teilla kokemuksia tai ajatuksia siitä, kummin olisi helpompi toimia ja kumpi jättää enemmän aikaa valmistautumiselle.. Kiitos paljon kaikille jotka viitsivät auttaa!!
töihin vai kouluun välivuonna?
santtu
4697
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kandee miettii ett meneeks enempi aikaa opiskeluu vai töihi... Tosin itte ehk suosittelisin opiskeluu ku sit tulee tuntumaa lukemisee ja tulee luettuu pääsykokeisiinki. Aion kans hakee lääkiksee kevääl mut en oo välvuodel vaa abi vielä.
niin no siksi juuri kyselen, että kumpaan sitä aikaa enemmän menisi.. kun ei itsellä oikein kokemusta ole=)
Tee töitä ja lue avoimessa ahkerasti syksy. Ammattikorkeaan ei kannata mennä tuhlaamaan aikaa ja opintotukikuukausia, jos ei ole aikomusta käydä sitä loppuun asti.
Älä mene ammattikorkeaan, vaan opiskele avoimessa ja tee töitä, jos ehdit. Avoimen opintoviikot käyvät tod.näk. suoraan tutkintoosi, joten vuosi ei mene "hukkaan".
Amk vie turhaan aikaa sinulta, jos et sinne oikeasti halua. Tähtää siihen, että pääset ensi kerralla sisään - amk ei siinä välttämättä auta mitenkään. Tsemppiä:)