En ole saanut mitään maijoja viihtymään kunnolla ja edellinen tähkämaija kuoli kokonaan. Nyt ostin taas oikein hyvännäköisen, korkeampimallinen kuin aikaisempi. En oikein tiedä tarvitseeko ne enemmän tai vähemmän vettä kuin muut.
Kastelen yleensä juurelle kohtuullisesti ja annan kuivahtaa. Toinen maija kuitenkin tuntui tykänneen kun matkan ajaksi laitoin vettä altakastelevan ruukun pohjalle ja oli tultuakin kostea. Tykkäävätköhän enmmän kapeista ja korkeista ruukuista, nuo altakastelevat matalia ja leveitä.
Aika hankalalta vaikuttaa muillakin.
http://www.huonekasvit.net/foorumi/viewtopic.php?f=8&t=165
Tähkämaija, kukkiiko
uudestaan?
2
1287
Vastaukset
- kuollut on..
Kyllä se taitaa olla semmoinen kertakäyttökukka, aika vaikea...
- hankalia..
Isomaija tms, vähän väliä elikoita, lehdet ruskistuu...Nyt teki oikein ison lehden alun, mutta ei auennut, alkoi kärjestä mädätä rullalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544562Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224489Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2941647- 2281308
- 811301
- 681265
- 305998
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50820