Kysymys kuuluu näin, kun raskaus huomataan niin pitäisikö päihteiden käyttö lopettaa heti?
Vastaukset 5
- harrttsatsa
Ja kyse oli nimenomaan harttsatsa
- harrttsatsa
Ajatuskatkos, siis tyttöystävästäni
- kannattaa lopettaa
harrttsatsa kirjoitti:
Ajatuskatkos, siis tyttöystävästäni
Suositeltavaa olisi että lopetetaan viimeistään siinä vaiheessa kun testi on positiivinen!
Jos ei onnistu lopettaminen, niin isoissa kaupungeissa on nykyäön päihdeneuvoloita joihin aika herkästi ohjataankin normi neuvolan kautta
- ...
Päihteiden käyttö pitäisi heti lopettaa, kun lasta aletaan suunnitella. Silloin kun raskaus on huomattu (riippuu toki milloin tämä ahaa-elämys on saatu), suurimmat vahingot ovat voineet jo tapahtua.
- kannattaa lopettaa
Onneksi suurinosa raskauksista huomataan siinä vaiheessa kun menkat on muutaman päivän myöhssä ja järkevät ihmiset hakee testin. Eli siinävaiheessa vaikka olisi ryypännyt jokapäivä ja siihen lopettaa niin ei ole tapahtuntu vielä mitään peruuttamatonta. Sitten jos yhtään pidempään vartoo, niin ollaan jo huonoilla vesillä.
On kyllä aika ihmeellistä että tänäpäivänä joku vielä kysyy tuollaisen kysymyksen, ,eikös nämä asiat käydä läpi jo tyyliin yläasteella? Kai nyt jokainen tietää että tupakointi, alkoholi ja huumeet ovat vaarallisia sikiölle?
Muistan jostain lukekeeni erään naisen sanovan että "neuvolassa pitäisi enemmän kertoa tupakoinnin vaaroista" ei apua, eikai oikeesti kenellekkään aikuiselle tule enää yllätyksenä että tupakointi vahingoittaa sikiötä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901653
- 861403
- 1041068
- 48919
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..15915Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su43821Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.114670Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83666Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30651Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45597