Olen 30v krooninen migreenikko, on myös jännityspäänsärky. Olisin kysellyt pirkanmaalaisilta oletteko missä käyneet pistoksilla ja onko teiltä tutkittu ennen pistoksia tarkemmin mihin lihaksiin tarvii pistää vai pistetty niihin mihin yleensä sitä migreenikolla pistetään? Taysissa sanottiin että pistetään kaikille samoihin kohtiin.. tiedättekä pirkanmaalla tai kauempaakin saa kertoa jos tietää hyvää botoxin pistäjää. Ja jos tietää korvaako vakuutus botoxin pistoja?
botuliinia krooniseen migreeniin?
4
755
Vastaukset
- IllegallyPainless
Kannattaa ensin lukea botuliinin hatoista. Sillä on kerrottu olevan mielenkiintoisen positiivisia vaikutuksia migreenipotilaille, mutta se ei sovellu kaikkien migreenityyppien hoidoksi. Tällä hermomyrkyllä voi olla pahojakin negatiivisia vaikutuksia, kuten hengitys, nielemis ja puhevaikeuksia, ihosairauksia jne. Että positiiviset vaikutukset vs negatiiviset. Siitä sitten punnitsemaan. Olen itse hieman arka yleensä lääkeasioissa, joten mulla on kyllä kynnys liian iso ottamaan sisälleni hermomyrkkyä.
Mä olen myös kärsinyt pahasta migreenistä pienestä pitäen. Alkuun migreeniä hoidettiin lääkkein, mutta myöhemmin, about 8 vuotta sitten triptaanit ja mitä muita niitä on ollutkaan, alkoi aiheuttaa sivuvaikutuksia. Mm. verenpaine nousi korkeaksi, 292/138 mitattiin kerran ensiavussa. Sen jälkeen hoidin migreeniä panacodilla, tramalilla, panadolilla, Asperiinilla ja Clotamilla. Niistä ei kunnon apua saa ja kaikenlisäksi tulin riippuvaiseksi kodeiinista.
Tutustuin sitten erilaisiin kivunhoitomenetelmiin... akupunktio, vyöhyketerapia, jooga sekä botuliini. Ne ei vakuuttanut. Sitten törmäsin kannabishoitoon youtubessa. Ko, videossa sarjoittaisesta päänsärystä kärsinyt mies aloitti kannabishoidot ja lopussa tirautti onnenkyyneleet, eli hoito oli ilmeisen toimivaa.
n. 2 vuotta sitten kokeilin itse ensimmäistä kertaa kannabista. Tietysti se meni panikoidessa kun säikähdin niitä tuntemuksia mitä kannabis aiheuttaa. Seuraavalla kerralla jo alkoi sitten homma luistaa. Päänsärky lieveni mukavasti. Päätin sitten alkaa kokeilla pidemmälle tätä hoitomuotoa, vaikka laitonta onkin. Ostin vaporisaattorin, jottei tarvii hönkiä palamisjäänteitä. Eli nyt olen hoitanut paitsi migreeniäni myös urheiluvammaani sekä tietzen syndroomaa kannabiksella n. 2 vuotta. En tiedä onko maailmassa parempaa keinoa saada elämänsä takaisin. Ja toivon, että kannabis laillistettaisiin Suomessakin niin ei tarvitse tuntea itseään rikolliseksi ja hieman sellaiseksi b-luokan ihmiseksi. Huom! Olen vain kaksi kertaa ottanut "savut" ns. ilman tarvetta, mutta koin sen todellakin tarpeettomaksi ja tuli hieman vaivautunut olo. En siis ole edelleenkään mikään "pilviveikko" joka päivä tötsyissä. Käyttö on vaihtelevaa, n. 1-5 krt kuussa, mutta kivunlievitys on lähes pysyvää ja teholtaan about 95-99%sta.
Mutta minkä hoitomuodon ikinä valitsetkaan, niin toivottavasti saat helpotuksen. Migreeni on todellakin kirous ja invalidisoi elämää pahasti. - aloittaja1
Olisko kellään tietoa niistä mitä kysyin aloituksessa? Missä on pirkanmaalla hyviä botuliinin pistäjiä ja tietääkö joku korvaako sairasvakuutus ym? Tiedän botuliinin haitoista, mutta kaikki muut kokeiltuani olen kiinnostunut ottamaan sitä. Osa saa suuren avun krooniseen migreeniin ja itselläni on suuret lihasjumit myös krooniset. Ja huumehipiksi en rupea niin kauan kuin hiukankaan on päässä jotain jäljellä.
- IllegallyPainless
Huumehipiksi? Kukaan ei ole sulle ehdottanut huumeiden käyttöä eikä ryhtymistä hipiksi. Asenteet kohdallaan...
Miten mä sanoisin tän nyt mahdollisimman yksinertaisesti....
--==Kannabis lääkkeenä - kannabis viihdekäytössä==--
--==kannabishöyrystin - kannabis sätkä, piippu, bongi jne==--
--==kivunlievitystarkoitus/sairauden hoito - euforian tms. olojen haku==--
Ero? Hahmotitko?
Vlttu että mulla kyllä tulee frustraatiotsunameja kun luen tota sun palautettas... se pimeä keskiaika on ohitettu jo vuosisatoja sitten, mutta silti sen ajan ahdasmielinen ajattelutapa näkyy edelleen.
Jos suomi24sen amisporukasta ei löydy botuliinihippejä niin koitapa Googlea.- aloittaja2
Jos sä haluat käyttää mainitsemaasi tuotetta niin ole hyvä vaan, itse en halua. Varmasti kaikilla saa olla oma mielipiteensä, joten pössyttele ihan rauhassa vain, ei se minua liikuta, mutta itse en halua. Onnea valitsemallesi tiellä.
jos edelleenkin joku tietää hyviä botuliinin pistäjiä ja tietää korvaako vakuutus yleisesti pistoja niin voi laittaa tietoja kiitos :) ja myös millainen olo on ollut piikkien jälkeen, tuntuuko niskassa hartioissa miltä? Onko jollekin tullut allergiaa ym mitä haittoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n582187Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt81417Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan801408- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621133- 691000