Noniin, kuten otsikkokin sanoo, olen ostamassa ensimmäiseksi autoksi neloskorin golffia. Mistään ei selkeää tälläistä keskustelua löydy, että mikä moottori olisi kannattavin.
Mieli tekisi hieman suurempaa konetta kuin 1.6, että johonkin se myös liikahtaisi. Ykskutosia löytyy neljää eri mallia, joista 8 venttiiliset ovat ainakin parempia kuulemani mukaan.
Onko 1.6 ja 1.8 erona lähestulkoon muu, kuin bensankulutus? Tuoko suurempi kone mukanaan ongelmia? Hieman hevosia näyttää olevan enemmän, mutta mitenkäs käytännössä? Olettaisin ainakin että vääntö on lisääntynyt alakierroksilta, mutta onko se oikeasti näin?
1.8T on turbokone, joka tuo tämän ikäisessä ja ~300tkm ajetussa autossa yhden huolen aiheen lisää. Olen kuullut ja kysellyt, on kuulemma kestänyt 500tkm ajetussa passatissa vakioturbo ongelmitta.
Eli kunkin moottorin hyviä ja huonoja puolia haetaan.
Kahta vaihtoehtoa olen tässä katsellut. 270tkm ajettua 1.8 koneellista -99 Gti:tä sekä -00 1.8T Gti:tä jolla ajettu 300tkm. Kumpi olisi teidän mielestänne kannattavmpi hankinta? Budjetti liikkuu alle kolmessa tonnissa, ja autolla olisi tarkoitus päästä vuoden verran ilman suurempia rahanmenoja.
Tuokaa rohkeasti mielipiteenne ja kaikki kokemukset julki. Kaikki tieto on hyvä kuulla. :)
Golf IV 1.6, 1.8 vai 1.8T koneella?
4
1632
Vastaukset
- nero keisari
osta ennemmin paketti golf mailoja ja kattele toyotaa. onneton vakio turbo ei vaikutusta tehoon, koristeeksi laitettu koneen kylkeen ja nää on loppuun ajettuja linttoja.
- remontti reiska
Jos hommaat klonksvagenin autoksesi, niin hommaa myös verstas työkaluineen samalla. Ja olethan kaiketi remonttitaitoinen?........
- Nyt herätys
Joudut ostamaan varalle toisen auton jolla a) ajat silloin kun ykkösauto on ehjäämöllä b) saatavilla varaosilla ehjäät itse ykkösautoasi. Toden sanoakseni, Volkkarista et saa luotettavaa käyttöautoa. Vain runsaasti vähemmän mukavia kokemuksia ja teknistä tietämystä asioista josta et haluaisi tietää.
1.8T on jo aivan entinen 300 tkm, aivan turhanaikaista että edes mietit mokomaan vaihtoehtoa. Sitäpaitsi noita GTI:tä on Suomessa todella mitätön määrä olemassa ja kaikki on koko ikänsä saaneet kenkää niin paljon kun kuski ilkeää antaa.
1.6 8-venttiilinen on ainut mitä voisi oikeastaan tarjota, muut on todensanoen susipaskoja. 8v tuonti loppui v. 2000 - 1,9/2,0 tdi
1,6 16 venttiniä toiminut moitteetta, ilman moottoripuolen vikoja jo 240 tkm. Alavääntö on olematon, eli vähän hengetön tuonne 2000rpm asti. Kulutus maantiellä n 6litraa ja ihan seka-ajossa n 7l / 100 km. Ei käynti tai käynnistysongelmia eikä vaihdelatikko-ongelmia. Öljyä pitää lisätä 10000 km jälkeen n ½ l että pääsee 15000 km vaihtovlinja määrä pysyy puolessavälissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 794444
- 503762
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512571Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3442051- 1401799
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161725Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271547Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan131511Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121329- 461273