Urbex (Urban Exploring)

Eli laitoin tänne, kun en oikein löytänyt niin sopivaa foorumia tähän aiheeseen.

Olen tutkinut urbexia, vaikka en olekaan sitä itse harrastanut. Kyse on siis ihmisrakennelmien - useimmiten hylättyjen ja rapistuneiden (eli modernien raunioiden) - tutkimusmatkailu. Jotkin rakennukset on vallannut takaisin luontoäiti, jotkut ei. Joka tapauksessa se eroaa museokäynnistä adrenaliinin vuoksi, ja paikka voi kertoa entisistä asukkaistaan paljonkin.

Se on joko laillista tai laitonta riippuen onko tutkimiseen kiinteistön omistajan lupa. Urbexin tunnuslause kuuluu "Take only pictures, leave only footprints." Käännös "Ota vain valokuvia, jätä vain jalanjälkiä." Aito urbexin harrastaja ei siis vandalisoi tai varasta, vaan on lähinnä läpikulkija joka etsii sitä, mikä on toisten unohtamaa. Siksi he eivät myöskään jaa löytämiään sijainteja avoimesti, jotta vandaalit eivät löydä niitä.

Tuossa hieman urbex-videoita:

http://youtu.be/2Mg9loftB1A

Chatêau Miranda : http://youtu.be/KI6fDVHeZIU
Hotel du Golf: http://youtu.be/SOpnSqWS8dM

Joskus kuvaamiseen liittyy taiteellisia pyrkimyksiä. Siinä on tiettyä surullista kauneutta, mutta myös näkee, että luonto on ihmistä vahvempi.

Väittelyn kohde harrastus on ollut ainakin. Laillisuuden lisäksi kysymysmerkkinä on turvallisuus - rakennelmat voivat sortua ja/tai niissä piilee terveysvaara (homeesta tai mikrobeista johtuen).

4

2918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on tää

      Voisi olla hyvinnii antoisa vaellus kulkea pitkin salpalinjaa. Siellähän voisi jopa yöpyä linnoitteissa? Pituutta riittäisi ja välillä olisi helppo poiketa ihmisten ilmoille.

    • Anonyymi

      Tästä vielä, nyt kun on coronan takia aikaa. Mitähän sivuja sitä vielä on. Tosi hyvä on yks pohjalainen eli Lonely urbanexp Teemu. Kuvaa paljon maalaistiloja pohjanmaalla. Toi Arttukin hyvä, taitaa olla jostain idemmästä. Aika jännä tyyli kummallakin kuvata silleen lähes yhdellä otoksella samalla selostaen.

      Jotain kymmenen vuotta sitten oli paljon sivustoja koskien autiopaikkoja, mutta ovat kaikki kadonneet. Etenkin mieleen jäi Spiney point. Varmaan jollian Amicalla tehty, mutta tosi paljon kohteita ja kuvia taustatietoineen. Sitten oli joku Kolu tai Romu joku sellanen. Noi Aikamatkat on nököjään jäänyt roikkumaan, vaikka senkin kuvaaja on jo kymmenen vuotta sitten johonkin haihtunut. mutta hyvä että on jäänyt, kun täytyy sanoa, kauhee työ kyllä tehdä tollaset sivut. Noi ois ihan kansanhistoriankin kannalta hyvä saada ylös. Gallerioista oli Portissa paljon ja Flickr:ssä. muttei sieläkään enää suomen kuvia näy.

    • Anonyymi

      Laitonta on mennä ilman lupaa autioonkin rakennukseen. On hallinnan loukkausta ym. Lupa pitää olla, ennenkuin mennään penkomaan ja kuvaamaan toisen omistuksessa olevaa tilaa ja asuntoa! Vaikka kuinka olisi ovet auki ja asumaton!

      Ja ties mitä tapahtuu, kun kamerat sammuvat? Kovin jotkut urbexit tarkastelevat esim. astioita, ovatko Arabian, tai muuta arvokkaampaa tuotantoa. Miksi ??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      313
      4213
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1018
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      135
      980
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      897
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe