Mitä tarkoittaa luontokuvaus.

luonto luonnossa

Esittääkö kuva luontoa tai/ja on kuvattu luonnossa?

Wikipedia:
Luonto tarkoittaa yleisimmin maaperää sekä vesi- ja ilmakehää kasveineen ja eläimineen … Luonnontieteellisen näkemyksen mukaan ihminen on itsekin eläin ja osa luontoa.

Jos kuvaan esim. kiven studiossa niin ohko lopputulos luontokuva, entä muovijäte rannalla, ihminen luonnossa tai lehmä laitumella?

9

270

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti minäkin

      Sanoisin, että kaikki nuo ja moni muukin genre, tekniikka sekä kuvauskohde on luontokuvausta. Itse arvostan lähinnä maisema- ja eläinkuvia, mutta ei se tarkoita, etteivät muut genreet olisi luontokuvausta. Omia esikuviani eri aikakausina ovat tällä saralla olleet lähinnä Ansel Adams ja Hannu Hautala.

      http://www.anseladams.com

      http://www.hannuhautala.fi/

    • näkymätön luonto

      Tarkemmin harkiten on aika vaikea jollei mahdotonta kuvata mitään semmoista jossa luonto ei olisi tavalla tai toisella jos ei kolmannella mukana.
      Me emme ehkä vain huomaa ja tiedosta sitä.

    • juio

      Aaivan. Todellakin todellakin todellakin.

      • Minä Leisson

        Millä jäbä duunaa? Nåh kameralla tietenkin.


    • Meikkis81

      Mielestäni luontokuvaus tarkoittaa luonnon ja sen tapahtumien kuvaamista. Alalajeina sitten lintukuvaus, maisemakuvaus jne. Voit kuvata vaikka lintua pesällän (rauhoitettu tilanne, en suosittele jos ei ole valmiiksi tuttu laji) tai veden virtausta koskessa/purossa, ja voit ylpeänä sanoa ottaneesi luontokuvan.

      Sitten se että saa oikeasti hyviä tai puhuttelevia kuvia, vaatii hitonmoisen tuurin lisäksi paikallistuntemusta, yleensä parhaat kuvat syntyvätkin juuri niillä paikoilla jotka ovat kuvaajalle tutuimmat ja joissa on tullut kuljettua satoja, ellei jopa tuhansia tunteja.

      • luonto luonnossa

        ”Mielestäni luontokuvaus tarkoittaa luonnon ja sen tapahtumien kuvaamista.”

        Tuohon juuri liittyy alkuperäisen kysymykseni ydin. Mitä luontokuvauksesta puhuttaessa tarkoitetaan luonnolla?
        Tieteellisesti ihminenkin on osa luontoa, mutta en osaa ”tarkoittaa” muotokuvaa luontokuvana. Toivoisin, että olisi joku ”helppo sääntö” joka määrittää mitä se on kun ”luontokuvaus” on tämänkin palstan otsikkona.

        Siellä missä ihmiskäsi ei ole jalallaan astunut ja kesyt karhut kompastelevat telttojen köysiin?


    • eka kirjoitus.

      """"""""""Voit kuvata vaikka lintua pesällän (rauhoitettu tilanne, en suosittele jos ei ole valmiiksi tuttu laji) """""""

      Jaa, no sittenhän kukaan ei voi lintua pesällään kuvata, jokaisenhan pitäisi jotenkin saada ensiksi kuvattua se ensimmäinen kuva. Ja kun ei saa ottaa sitä ensimmäistä (en suosittele), niin miten saa otettua sen toisen ja kolmannen, että pääsisi gategoriaan "tuttu laji". Tämä on yhtä hankalaa kun tietsikan kasaus, suositus useilla on että ei kannata kasata jas ei ole ennen kasannut. Eli ensimmäinen kasaus ei onnistu, seuraavat ovat helppoja.
      Kannattaako autoa ajaa sellaisen joka ei ole koskaan metriäkään ajanut?

    • kun ei saa ottaa

      Tietokoneen ”kasaamiseen” hukkaantuva aika kannattaa käyttää valokuvausharrastukseen ja hankkia koneet valmiiksi kasattuna. Naapurin arkaa tipua on ihan kiva kuvata pesällä, hämärässä käsivaralta.

      Kannattaako autoa ajaa sellaisen joka ei ole koskaan metriäkään ajanut?
      —aivan ehdottomasti kannattaa, mutta vain suljetulla alueella. Sitten kun on yhden metrin ajanut ei ole enää sellainen ”joka ei ole koskaan metriäkään ajanut”

    • Hyvä kysymys!

      Samaa voisi kysyä "alastonkuvauksesta".

      Alaston kuvaus = kuvaaja alastomana vai "Alaston" nimisen paikan kuvaus?

      Alastonkuvaus = kohde alastomana vai kuvaaja alastomana?

      Alaston kuvauksesta = joku alaston joka seuraa kuvausta ja jolla on mielipide vai joku jolla on mielipide "Alaston" nimisen paikan kuvauksesta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1682
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      869
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      634
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      90
      606
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe